Czy programowanie neurolingwistyczne jest skuteczne?

Programowanie neurolingwistyczne często określa się skrótem NLP. To zbiór różnych technik komunikacji, które zostały połączone z metodami wyobrażeniowymi. Kluczowe znaczenie ma zmiana postrzegania i myślenia u ludzi.

zdjęcie - Czy programowanie neurolingwistyczne jest skuteczne?


Programowanie neurolingwistyczne często określa się skrótem NLP. To zbiór różnych technik komunikacji, które zostały połączone z metodami wyobrażeniowymi. Kluczowe znaczenie ma zmiana postrzegania i myślenia u ludzi.

Celem jest usprawnienie komunikacji zarówno w firmie, jak i relacjach personalnych, co ma wpływ na nawiązywanie kontaktów, ale również ma wpływ na radzenie sobie ze stresem. Nacisk kładziony jest na sieć neuronową, w połączeniu z wszelkimi aspektami językowymi, które mają mieć realny wpływ na zachowanie. Zatem tworzy się świadome połączenia słów, które łączą się z reakcję organizmu.

Programowanie neurolingwistyczne- historia

Programowanie neurolingwistyczne ma swój początek w latach 70-tych XX wieku. Za odkrywcę uważa się Richarda Bandlera. Wraz z Johnem Grindlerem opisali oni zależność, gdzie określona akceptacja sugestii odnosi się do określonych, lecz kluczowych fraz.
Ich prace zostały opisane w książce " The Structure of Magic" w 1975 roku. Przez kolejne lata programowanie neurolingwistyczne zdobywało coraz większą popularność, choć przez środowisko medyczne, czy też akademickie jest uznawane za pseudonaukę.

Metody programowania neurolingwistycznego

Jest wiele metod programowania neurolingwistycznego, choć ich skuteczności nie udowodniono. Jedną z najczęściej stosowanych jest metoda modelowania. W tym przypadku cecha osobowości ma realny wpływ na działanie. Zatem badacz zakłada, że każda jednostka podążając tymi samymi krokami odniesie ten sam wynik. Przykład może odnosić się do sportu np. ćwicząc tyle samo mistrz świata w pływaniu osiągnie się ten sam rezultat i sukces. Stąd należy przyjąć odpowiednią strategię działania, która jest kluczowa według tego założenia.

Inną metodą jest metoda kotwiczenia. Ta z kolei odnosi się do sterowania swoim zachowaniem, tak aby osiągnąć zamierzony efekt. Zatem dzięki jej zastosowaniu można wywołać u jednostki każdy stan emocjonalny np. podczas wystąpienia publicznego nie odczuwać stresu. Badacze wierzą w tę metodę, gdyż zakodowanie może wywoływać określony skutek np. automatycznie zatrzymujemy się widząc czerwone światło. Również często stosowaną techniką NLP jest metafora.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak kontrolować i panować nad stresem? Jak radzić sobie ze zmianami? Jak  zachować równowagę pomiędzy zawodowymi wyzwaniami a radością realizowania swoich prywatnych pasji? Odwiedź nasz dział szkoleń interpersonalnych. Zobacz:

Zapraszamy.

W tym przypadku nie należy oceniać ludzi powierzchownie, zatem należy wyjść poza swoją rolę, gdyż nie jest się w stanie poznać jednostki w 100%. Często ocena innego człowieka zależy tylko i wyłącznie od powierzchownej oceny wyglądu fizycznego. Jedną z najbardziej zaawansowanych technik neurolingwistycznych jest trans. Można go określić jako zjawisko podobne do hipnozy.

Zatem wprowadzając jednostkę w trans można zmienić jej postrzeganie, ale również zmienić nastawienie. Inną metodą jest swish patten. Polega ona na wybrnięciu z negatywnej sytuacji poprzez pozytywną, która ma wywołać pozytywne skojarzenia, zatem zmienić punkt widzenia na pozytywny.

Wady i zalety programowania neurolingwistycznego

Choć popularność programowania neurolingwistycznego jest duże, to wszak naukowcy uznają ją para naukę, której nie potwierdzają żadne badania. Aczkolwiek prowadzone były badania dotyczące jej skuteczności, jednak wyniki jasno ukazują, że jest to tylko para psychologia, która jest ściśle związana z modną od lat 70-tych poppsychologią. W tym przypadku nie można mówić o nauce.

Coraz częściej można znaleźć oferty kursów z programowania neurolingwistycznego, jednak badając tę metodę empirycznie można jasno i wyraźnie określić ją nieprawdziwą. Jednostka traktowana jest jako ogólnik, gdzie lingwistyka może wywołać zmiany w zachowaniu zatem celem jest zaprogramowanie określonej relacji.

Tutaj zwolennicy neurolingwistyki opierają się na badaniach Pavlova, jednak trzeba pamiętać, że dotyczyły one tylko i wyłącznie reakcji organizmu, która jest jednoznaczna w przypadku głodu. Absolutnie więc nie można tworzyć uogólnień

Trzymanie się jednej idei już z góry skazane jest na niepowodzenie, bo zachowanie ludzkie zależy od wielu czynników zarówno społecznych, jak i psychospołecznych, a pierwszą grupą jest rodzina. Osąd musi odbywać się w skali mikro makro, jak i mezo socjologicznej.

Wielu zwolenników tej metody doceni jej wpływ na umysł i sposób zachowania. Zatem stosuje się ją przy fobiach, gdyż poprzez język, neurony i sposób postrzegania to co jest wadą może zostać zmienione na zaletę. W tym przypadku odnosi się to do rozwoju osobistego i uwierzenia w swoje możliwości poznawcze, jak pokazują badania, wpływ realny jest żaden.

Sama metoda nie jest uznawana za naukową zalet absolutnie nie powinna być używana w psychoterapii. Jednak można docenić jej wpływ na relacje pracownicze. Stosowanie metod może wiązać się z uznaniem i zauważenie swoich możliwości, ale również z nieosądzaniem innych przez swój pryzmat.

Wolność od uprzedzeń pozwala na nawiązywanie zdecydowanie lepszych relacji w grupie, a jak wiadomo i to się przekłada na zyski firmy. W tym przypadku podejście do pracownika wpływa na sposób jego zachowania, ale nadal nie jest to uznawane za naukę. Uznawanie tylko jednego wzorca, jako prawidłowego może być błędne i prowadzić do załamania relacji grupowych niezależnie od ich skali.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.