Rodzaje komunikacji interpersonalnej

W czasach, gdy każde szkolenie z komunikacji interpersonalnej cieszy się dużym zainteresowaniem, coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotna jest umiejętność rozmowy z innymi ludźmi, przekazywania im informacji i podawania rozsądnych argumentów.

Gamma - Rodzaje komunikacji interpersonalnej

Rodzaje komunikacji interpersonalnej


Nie każdy jednak wie, że istotne jest nie tylko to, jakich słów używamy i co mówimy, ale także to, w jaki sposób zachowujemy się podczas rozmowy. W najprostszy sposób komunikację między ludźmi można podzielić na komunikację werbalną oraz komunikację niewerbalną.

 • Komunikacja werbalna
  Komunikacja werbalna to komunikacja za pomocą mowy i słów. Największe znaczenie ma w niej treść wypowiedzi danej osoby - to, jakiego słownictwa używa i jakie informacje przekazuje. Istotny jest sposób mówienia - mówienie zbyt szybko sprawi, że będziemy wydawać się zdenerwowani, a jąkanie się i nieumiejętność podania argumentów pokazuje, że nie jesteśmy pewni siebie.

  Należy więc mówić wyraźnie i głośno, jednak bez przesadnego i niepotrzebnego podnoszenia głosu w sytuacjach, które tego nie wymagają. Należy również starannie dobierać słownictwo - przeklinanie, potoczne i obraźliwe wyrażenia zazwyczaj nie są dobrze odbierane przez rozmówców, często prowadzą również do kłótni i sporów.

 • Komunikacja niewerbalna
  Komunikacja niewerbalna wpływa na postrzeganie nas przez rozmówcę znacznie bardziej, niż komunikacja werbalna! Do komunikacji niewerbalnej zaliczamy przede wszystkim postawę ciała - wyprostowana postawa sugeruje pewność siebie i odwagę.

  Jeśli zaś garbimy się, krzyżujemy ręce lub nogi lub kulimy się, sprawiamy wrażenie osoby niepewnej siebie i przestraszonej. Nerwowe gesty z kolei wskazują na zdenerwowanie - podczas ważnej rozmowy należy więc unikać ciągłego poprawiania włosów i ubrania lub przesadnej gestykulacji.

  Należy również kontrolować mimikę twarzy - to na niej skupia się zazwyczaj większość uwagi naszego rozmówcy. Istotny jest też nasz wygląd - ubranie, makijaż, a także to, czy jesteśmy osobami zadbanymi, czystymi i schludnymi.
Gamma. Firma szkoleniowa roku! Zobacz nasze szkolenia menadżerskie: i szkolenia sprzedażowe: Zapraszamy serdecznie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.