Rodzaje negocjacji

Negocjacje co do zasady prowadzone są w celu osiągnięcia porozumienia, swego rodzaju kompromisu na którym obie strony jeżeli nie zyskają, to na pewno nie stracą.

zdjęcie - (the_title())

Rodzaje negocjacji, negocjacje twarde miękkie i rzeczowe


Co za tym idzie ważne jest znalezienie pola, którym możliwe są takie rozwiązania, które usatysfakcjonują obie układające się strony. Trzeba jednak zaznaczyć, że możliwe są różne formy negocjacji. Będą się wyróżniać zarówno sposobem ich prowadzenia, jak i celem.


Zatem niezależnie od tego czy będą to negocjacje w biznesie, czy też nie można za Z. Nęckim wyróżnić trzy zasadnicze rodzaje negocjacji.

Pierwszy z nich to negocjacje, które prowadzone w ramach formuły „przegrana-przegrana”. Ich celem, jak sama nazwa wskazuje, nie jest osiągnięcie kompromisu. Zakłada się bowiem porażkę drugiej strony przy jednoczesnym przyjęciu możliwości własnych strat. Brak jest pola do kompromisu, obie strony nie osiągają jakiegokolwiek zysku, a jedyne zwycięstwo przychodzę przez porażkę drugiej strony i brak pozytywnego rozstrzygnięcia po naszej stronie.

Negocjacje prowadzone w ramach formuły „wygrana-przegrana” to jedna z popularniejszych ich postaci. W ramach tak prowadzonych rozmów jedna ze stron wygrywa tylko wtedy, kiedy druga traci. Co za tym idzie, podobnie jak w przypadku wcześniej wymieniowej formuły, także i tutaj można doszukiwać się braku pola do kompromisu.
Trzeba jednak zaznaczyć, że tego typu rodzaju negocjacje, w których tylko jedna ze stron wygrywa mogą mieć miejsce wyłącznie w przypadku wyraźnie dominującej pozycji jednej ze stron. Zawsze bowiem istnieje ryzyko zerwania negocjacji lub skutecznego odparcia działań mających prowadzić do wymuszenia konkretnego zachowania.

Trzecią formułą negocjacji są takie, które można określić jako „wygrana-wygrana”. Obie strony okazują szerokie zrozumienie dla argumentów przeciwników i jednocześnie starają się znaleźć takie rozwiązania, które skutecznie pozwolą na osiągniecie zysków przez partnerów. Tym samym jest to formuła negocjacji, która wymaga dużej doży elastyczności i wzajemnego zaufania pomiędzy partnerami.

Obok rodzajów negocjacji na uwagę zasługuje także rozróżnienie stylów ich prowadzenia. Można zatem wyróżnić miękkie, rzeczowe i twarde style prowadzenia negocjacji. Każdy z nich ma swoje uzasadnienie i jego wykorzystywanie jest zależne od tego, jaki jest cel negocjacji i pozycja tak nasza, jak i partnera.

Gamma - firma szkoleniowa 2016 roku. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi szkoleniami sprzedażowymi, menadżerskimi i szkoleniami z rozwoju osobistego jak:zarządzanie czasem, szkolenie z komunikacji, szkolenia handlowe. Zaufaj naszemu doświadczeniu.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.