Skuteczne delegowanie zadań – jak to zrobić

Delegowanie zadań to narzędzie które może być niezwykle skuteczne, jednakże warunkiem jest jego umiejętne wykorzystanie. Kluczem do tego, aby to narzędzie wykorzystać jak najlepiej jest pamiętanie o istotnych kwestiach, które sprawiają, że ten proces jest bardzo skuteczny.

zdjęcie - (the_title())

   

  Delegowanie zadań to narzędzie które może być niezwykle skuteczne, jednakże warunkiem jest jego umiejętne wykorzystanie. Kluczem do tego, aby to narzędzie wykorzystać jak najlepiej jest pamiętanie o istotnych kwestiach, które sprawiają, że ten proces jest bardzo skuteczny.


  Kiedy delegować zadania

  Przede wszystkim, menadżer powinien wiedzieć, w którym momencie delegować zadania. Na pewno taka sytuacja powinna mieć miejsce, jeżeli on sam nie jest w stanie poświęcić na ich wykonanie dostatecznie dużej ilości czasu. Ponadto dobry menadżer powinien zdawać sobie sprawę z tego, iż to rozwija pracowników i zwiększa ich umiejętności.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jak rozpoznawać potrzeby pracowników i skutecznie ich motywować? Zapraszamy HR i liderów na szkolenia HR. Zobacz też: szkolenie zarządzanie ludźmi, szkolenia managerskie.

  Zaufanie i wiara w podwładnych

  Delegując zadania pracownikom nie powinno się oczekiwać, iż zostaną one wykonane dokładnie tak, jak by to zrobił menadżer. Wtedy bowiem podwładny nie ma możliwości wdrożenia własnych pomysłów czy rozwiązań, które mogą być tak samo skuteczne i pomagać w osiągnięciu wyznaczonego celu. Ponadto istotne jest to, aby delegując zadania brać pod uwagę możliwości konkretnych osób jak również ich wiedzę czy przygotowanie. Każde z zadań wymaga także odpowiedniej ilości czasu, należy więc wcześniej sprawdzić, ile zadań mają pracownicy, aby można było określić, czy będą w stanie podjąć się wykonania danego zadania.


  Odpowiedzialność niezwykle istotna

  Delegując zadania podwładny musi mieć świadomość tego, iż bierze na siebie dużą część odpowiedzialności za wykonanie zadania. Możliwość zastosowania własnych rozwiązań i pomysłów to jeden z tych czynników, które sprawiają, że taka odpowiedzialność jest przyjmowana, dlatego też menadżer powinien odpowiednio przekazać podwładnemu.


  Istotne elementy przy delegowaniu zadań

  Czas to jeden z czynników, które są bardzo istotne przy delegowaniu zadań. Powinien być określony zarówno termin wykonania całości jak też poszczególnych etapów zadania. Ponadto menadżer powinien bardzo dokładnie przekazać wszystkie wytyczne dotyczące zadania, aby pracownik nie miał problemów z jego zrozumieniem i następnie wykonaniem. Ważne jest też to, aby zadania delegować tylko tym osobom, które podlegają danemu menadżerowi bezpośrednio.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.