Skuteczne delegowanie zadań – jak to zrobić

Delegowanie zadań to narzędzie które może być niezwykle skuteczne, jednakże warunkiem jest jego umiejętne wykorzystanie. Kluczem do tego, aby to narzędzie wykorzystać jak najlepiej jest pamiętanie o istotnych kwestiach, które sprawiają, że ten proces jest bardzo skuteczny.

zdjęcie - Skuteczne delegowanie zadań – jak to zrobić

 

Delegowanie zadań to narzędzie które może być niezwykle skuteczne, jednakże warunkiem jest jego umiejętne wykorzystanie. Kluczem do tego, aby to narzędzie wykorzystać jak najlepiej jest pamiętanie o istotnych kwestiach, które sprawiają, że ten proces jest bardzo skuteczny.


Kiedy delegować zadania

Przede wszystkim, menadżer powinien wiedzieć, w którym momencie delegować zadania. Na pewno taka sytuacja powinna mieć miejsce, jeżeli on sam nie jest w stanie poświęcić na ich wykonanie dostatecznie dużej ilości czasu. Ponadto dobry menadżer powinien zdawać sobie sprawę z tego, iż to rozwija pracowników i zwiększa ich umiejętności.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak rozpoznawać potrzeby pracowników i skutecznie ich motywować? Zapraszamy HR i liderów na szkolenia HR. Zobacz też: szkolenie zarządzanie ludźmi, szkolenia managerskie.

Zaufanie i wiara w podwładnych

Delegując zadania pracownikom nie powinno się oczekiwać, iż zostaną one wykonane dokładnie tak, jak by to zrobił menadżer. Wtedy bowiem podwładny nie ma możliwości wdrożenia własnych pomysłów czy rozwiązań, które mogą być tak samo skuteczne i pomagać w osiągnięciu wyznaczonego celu. Ponadto istotne jest to, aby delegując zadania brać pod uwagę możliwości konkretnych osób jak również ich wiedzę czy przygotowanie. Każde z zadań wymaga także odpowiedniej ilości czasu, należy więc wcześniej sprawdzić, ile zadań mają pracownicy, aby można było określić, czy będą w stanie podjąć się wykonania danego zadania.


Odpowiedzialność niezwykle istotna

Delegując zadania podwładny musi mieć świadomość tego, iż bierze na siebie dużą część odpowiedzialności za wykonanie zadania. Możliwość zastosowania własnych rozwiązań i pomysłów to jeden z tych czynników, które sprawiają, że taka odpowiedzialność jest przyjmowana, dlatego też menadżer powinien odpowiednio przekazać podwładnemu.


Istotne elementy przy delegowaniu zadań

Czas to jeden z czynników, które są bardzo istotne przy delegowaniu zadań. Powinien być określony zarówno termin wykonania całości jak też poszczególnych etapów zadania. Ponadto menadżer powinien bardzo dokładnie przekazać wszystkie wytyczne dotyczące zadania, aby pracownik nie miał problemów z jego zrozumieniem i następnie wykonaniem. Ważne jest też to, aby zadania delegować tylko tym osobom, które podlegają danemu menadżerowi bezpośrednio.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.