Delegowanie zadań to narzędzie które może być niezwykle skuteczne, jednakże warunkiem jest jego umiejętne wykorzystanie. Kluczem do tego, aby to narzędzie wykorzystać jak najlepiej jest pamiętanie o istotnych kwestiach, które sprawiają, że ten proces jest bardzo skuteczny.
Kiedy delegować zadania
Przede wszystkim, menadżer powinien wiedzieć, w którym momencie delegować zadania. Na pewno taka sytuacja powinna mieć miejsce, jeżeli on sam nie jest w stanie poświęcić na ich wykonanie dostatecznie dużej ilości czasu. Ponadto dobry menadżer powinien zdawać sobie sprawę z tego, iż to rozwija pracowników i zwiększa ich umiejętności.
Zaufanie i wiara w podwładnych
Delegując zadania pracownikom nie powinno się oczekiwać, iż zostaną one wykonane dokładnie tak, jak by to zrobił menadżer. Wtedy bowiem podwładny nie ma możliwości wdrożenia własnych pomysłów czy rozwiązań, które mogą być tak samo skuteczne i pomagać w osiągnięciu wyznaczonego celu. Ponadto istotne jest to, aby delegując zadania brać pod uwagę możliwości konkretnych osób jak również ich wiedzę czy przygotowanie. Każde z zadań wymaga także odpowiedniej ilości czasu, należy więc wcześniej sprawdzić, ile zadań mają pracownicy, aby można było określić, czy będą w stanie podjąć się wykonania danego zadania.
Odpowiedzialność niezwykle istotna
Delegując zadania podwładny musi mieć świadomość tego, iż bierze na siebie dużą część odpowiedzialności za wykonanie zadania. Możliwość zastosowania własnych rozwiązań i pomysłów to jeden z tych czynników, które sprawiają, że taka odpowiedzialność jest przyjmowana, dlatego też menadżer powinien odpowiednio przekazać podwładnemu.
Istotne elementy przy delegowaniu zadań
Czas to jeden z czynników, które są bardzo istotne przy delegowaniu zadań. Powinien być określony zarówno termin wykonania całości jak też poszczególnych etapów zadania. Ponadto menadżer powinien bardzo dokładnie przekazać wszystkie wytyczne dotyczące zadania, aby pracownik nie miał problemów z jego zrozumieniem i następnie wykonaniem. Ważne jest też to, aby zadania delegować tylko tym osobom, które podlegają danemu menadżerowi bezpośrednio.