Tak to już jest, że aby biznesowe negocjacje odniosły oczekiwany sukces konieczna staje się znajomość wszystkich technik negocjacyjnych i umiejętne dopasowanie ich do danej sytuacji.
Sprawni i bardzo doświadczeni negocjatorzy umiejętnie potrafią łączyć ze sobą wiele technik, będąc tym samym bardzo skutecznymi.
Największą popularnością i uznaniem cieszą się następujące techniki negocjacji, które szczególnie kiedy są łączone ze sobą przynoszą oczekiwane korzyści.
1. Sztuka ustępowania - umiejętne ustępowanie przeciwnikowi w pewnych sytuacjach to cecha pożądana u każdego negocjatora. Pomimo ustępstw w takim wypadku i tak negocjator osiąga założony przez siebie cel.
2. Mierz wysoko - polega na przedstawianiu czasem absurdalnie wysokich wymagań tylko po to, by po negocjacjach osiągnąć zamierzony cel
3. Nie zgadzaj się na pierwszą propozycję jaką otrzymasz.
4. ''Dobry-zły facet'' stwarza pozory sytuacji konfliktowej tak, aby ten ''dobry facet'' uzyskał akceptację swojej oferty.
5. Technika sytuacji hipotetycznej '' co by było gdyby''.
6. Technika ograniczonych kompetencji mówi o tym, że bardzo często sukces można osiągnąć wmawiając drugiej stronie, że ma się dość ograniczone kompetencje w zakresie podejmowania niektórych decyzji.
7. Technika polegająca na umiejętnym wykorzystywaniu czasu zawiera mnóstwo czynności związanych z odpowiednim i skutecznym wykorzystywaniem czasu. W tym przypadku stosowane są takie zabiegi negocjacyjne jak: szczegółowa analiza każdego najdrobniejszego elementu, oczekiwanie na pozostałe instrukcje, pełne tłumaczenie wszystkich tekstów, żądanie ewentualnej zmiany miejsca prowadzonych negocjacji, wcześniejsze zakończenie negocjacji ( możliwe jest nawet bez podania jakiegokolwiek powodu), odwoływanie spotkań pomiędzy stronami.
8. Technika wskazania ewentualnych konsekwencji polega na wskazaniu jeden ze stron, ewentualnych konsekwencji jakie niesie ze sobą osiągnięcie w pełni zakładanego przez negocjację celu.
9. Technika wskazania przeciwnego przykładu.