Taktyki kierowania zespołem pracowniczym

Style kierowania zespołem pracowników różnią się celem oraz skutkami, które odnoszą. Od nich zależy to, w jaki sposób będzie funkcjonowała cała grupa pracowników, w konsekwencji wpływa na jakość i szybkość wykonywania powierzonych obowiązków.

Gamma - Taktyki kierowania zespołem pracowniczym

   

  Style kierowania zespołem pracowników różnią się celem oraz skutkami, które odnoszą. Od nich zależy to, w jaki sposób będzie funkcjonowała cała grupa pracowników, w konsekwencji wpływa na jakość i szybkość wykonywania powierzonych obowiązków. Ale od stylu kierowania zależy także integracja zespołu, atmosfera w miejscu pracy i zaufanie do kierownictwa, co w dużej mierze przekłada się na wyniki wypracowywane przez ogół pracowników. Zwykle wyróżnia się trzy rodzaje stylu: autokratyczny, demokratyczny i liberalny.

  Styl autokratyczny polega na scentralizowaniu władzy w rękach kierownictwa. W praktyce przejawia się to brakiem wpływu pracowników na decyzje, jakie podejmuje menedżer lub zarząd. Szczególnie popularny jest w globalnych korporacjach, które starają się jak najbardziej ograniczyć wpływ jednostki na całościowe wyniki. Z drugiej zaś strony odpowiedzialność za podejmowane decyzje również spoczywa na kierownictwu, co ważne jest dla wielu pracowników.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Szkolenie zarządzanie zespołem pracowniczym - jak zbudować silny zespół? Wznieś na wyższy poziom swoje umiejętności zarządzania zespołem. Szkolenie przeznaczone dla menagerów i liderów.
  Tematy powiązane z tym szkoleniem: szkolenie online - zarządzanie zespołem, szkolenia menedżerskie. inne szkolenia online

  Styl demokratyczny objawia się przede wszystkim w niewielkich, zintegrowanych zespołach. Kierownik lub menedżer zakłada, że najważniejsza jest praca grupowa oraz posiada duże zaufanie do swoich podwładnych. Wszystkie zadania są delegowane do poszczególnych jednostek, które wspólnie pracują na sukces zespołu. Główną zaletą tego stylu kierowania jest niezależność oraz poczucie wpływu każdego pracownika, który równocześnie odpowiada za swoje błędy i ponosi konsekwencje każdego działania.

  Styl liberalny wykorzystywany jest w niewielu przedsiębiorstwach i może przynosić skrajne różne efekty. Z jednej strony doskonale sprawdza się w zespołach, które darzą się bardzo dużym zaufaniem a poszczególni członkowie mają ze sobą świetny kontakt i są pewni swoich umiejętności. Z drugiej zaś w wielu przedsiębiorstwach o słabej komunikacji, gdzie pracownicy nie są informowani o celach i rezultatach działań całej firmy, zastosowanie tego systemu może odnosić bardzo negatywne skutki.

  Style kierowania zależą przede wszystkim od charakteru firmy, doświadczenia i wykształcenia pracowników oraz ich komunikacji i związków z samym przedsiębiorstwem. Styl demokratyczny to z pewnością najbardziej uniwersalny styl kierowania, który cieszy się bardzo dużą popularnością w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach. Autokratyczne podejście stosowane jest coraz rzadziej, sprawdzi się jednak w przypadku bardzo dużych zespołów pracowników na niskich szczeblach. Styl liberalny jest najtrudniejszy do zastosowania, jednak także on może sprawdzić się w małych, wysoce specjalistycznych zespołach.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.