Style kierowania zespołem pracowników różnią się celem oraz skutkami, które odnoszą. Od nich zależy to, w jaki sposób będzie funkcjonowała cała grupa pracowników, w konsekwencji wpływa na jakość i szybkość wykonywania powierzonych obowiązków. Ale od stylu kierowania zależy także integracja zespołu, atmosfera w miejscu pracy i zaufanie do kierownictwa, co w dużej mierze przekłada się na wyniki wypracowywane przez ogół pracowników. Zwykle wyróżnia się trzy rodzaje stylu: autokratyczny, demokratyczny i liberalny.
Styl autokratyczny polega na scentralizowaniu władzy w rękach kierownictwa. W praktyce przejawia się to brakiem wpływu pracowników na decyzje, jakie podejmuje menedżer lub zarząd. Szczególnie popularny jest w globalnych korporacjach, które starają się jak najbardziej ograniczyć wpływ jednostki na całościowe wyniki. Z drugiej zaś strony odpowiedzialność za podejmowane decyzje również spoczywa na kierownictwu, co ważne jest dla wielu pracowników.
Styl demokratyczny objawia się przede wszystkim w niewielkich, zintegrowanych zespołach. Kierownik lub menedżer zakłada, że najważniejsza jest praca grupowa oraz posiada duże zaufanie do swoich podwładnych. Wszystkie zadania są delegowane do poszczególnych jednostek, które wspólnie pracują na sukces zespołu. Główną zaletą tego stylu kierowania jest niezależność oraz poczucie wpływu każdego pracownika, który równocześnie odpowiada za swoje błędy i ponosi konsekwencje każdego działania.
Styl liberalny wykorzystywany jest w niewielu przedsiębiorstwach i może przynosić skrajne różne efekty. Z jednej strony doskonale sprawdza się w zespołach, które darzą się bardzo dużym zaufaniem a poszczególni członkowie mają ze sobą świetny kontakt i są pewni swoich umiejętności. Z drugiej zaś w wielu przedsiębiorstwach o słabej komunikacji, gdzie pracownicy nie są informowani o celach i rezultatach działań całej firmy, zastosowanie tego systemu może odnosić bardzo negatywne skutki.
Style kierowania zależą przede wszystkim od charakteru firmy, doświadczenia i wykształcenia pracowników oraz ich komunikacji i związków z samym przedsiębiorstwem. Styl demokratyczny to z pewnością najbardziej uniwersalny styl kierowania, który cieszy się bardzo dużą popularnością w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach. Autokratyczne podejście stosowane jest coraz rzadziej, sprawdzi się jednak w przypadku bardzo dużych zespołów pracowników na niskich szczeblach. Styl liberalny jest najtrudniejszy do zastosowania, jednak także on może sprawdzić się w małych, wysoce specjalistycznych zespołach.