Wszystkie negocjacje w biznesie powinny być prowadzone w sposób odpowiedni do danej sytuacji. Nie da się bowiem ukryć, że każda próba negocjacji jest zupełnie inna, każdy interes, jaki próbuje zrobić różni się od pozostałych, a każda współpraca z kupującym czy sprzedającym jest całkowicie inna.
Dlatego też istotnym jest, aby zastosowaną technikę zawsze dopasować możliwie jak najlepiej do sytuacji, w jakiej się znajdujemy, jak również umiejętności negocjacyjnych drugiej strony. Jest to niezwykle istotne, bowiem fakt, że poprzednim razem udało nam się odnieść sukces za pomocą jednej metody, nie oznacza jeszcze, że sukces odniesiemy również i tym razem, jeśli zdecydujemy się na wybór tej samej metody.
W negocjacjach ważne jest, aby być możliwie jak najbardziej kreatywnym i elastycznym. Szybkie reagowanie na sygnały, jakie wysyła druga osoba, umiejętność szybkiej zmiany
techniki negocjacji, czy też umiejętność zaskoczenia przeciwnika w negocjacji mogą zaważyć na tym, czy uda się odnieść sukces i zrealizować cel, czy też nie. Ważne jest także, aby jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji wybrać taktykę negocjacyjną, która najlepiej do nas pasuje.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jak prawidłowo i zgodnie z celem poprowadzić prezentację? Jakie są podstawowe techniki sprzedaży? Jak uzyskać najlepszy możliwy wynik negocjacji? Jak obecnie skutecznie sprzedawać przez telefon? Zobacz nasze szkolenia.
Zapoznaj się z nimi.Jest to konieczne, aby móc jak najlepiej przygotować się do negocjacji, a także móc skutecznie przeprowadzić cały jej proces. Każda osoba, która na co dzień musi korzystać z różnych technik negocjacji powinna znać wszystkie najpopularniejsze metody, zgodnie z którymi należy prowadzić negocjacje.
Nawet, jeśli nie planujemy z tych metod korzystać, warto znać je wszystkie, aby w razie konieczności móc z nich skorzystać. Należy również mieć na uwadze, że osoba, z którą chcemy negocjować może zdecydować się na wybór innej metody negocjacyjnej, dlatego znając je wszystkie możemy szybko określić, z jakiej metody korzysta przeciwnik i być może zareagować na czas, przejmując dowodzenie nad całym procesem negocjacyjnym i odnosząc sukces.
W przypadku negocjacji, jedynie osoba dobrze przygotowana może odnieść największy sukces i osiągnąć założony cel.
Negocjacje to kluczowe działania, mające zapewnić kompromisowe rozwiązaniem dla obu skłóconych lub niezgadzających się ze sobą stron. Istnieje wiele różnego rodzaju technik, które mają za zadnie pomóc nam w prowadzeniu negocjacji. Należy jednak pamiętać by nigdy nie trzymać się tylko jednej z nich, gdyż to, ze ktoś stosując ową technikę w danym przypadku odniósł sukces, wcale nie oznacza, że uda mu się to w innym przypadku.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze przygotowanie odpowiedniej taktyki, którą to zastosujemy w celu wygrania negocjacji. Ponadto bardzo ważne jest wcześniejsze rozeznanie się z naszym oponentem. Przejdźmy więc do samych technik. Możemy skorzystać ze sposobu określanego jako balon próbny.
Jego podstawowym celem jest odkrycie rzeczywistego celu minimalnego, do którego dąży druga strona. Dzięki czemu będziemy wiedzieli jakimi ofertami możemy kontrować owa propozycję. Całość opiera się na stosowaniu w pierwszej kolejności niedorzecznej oferty, po to by następnie przeciwnik zgodził się na ustępstwa. Inna techniką jest tzw.
zdechła ryba. ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jak prawidłowo i zgodnie z celem poprowadzić prezentację? Jakie są podstawowe techniki sprzedaży? Jak uzyskać najlepszy możliwy wynik negocjacji? Jak obecnie skutecznie sprzedawać przez telefon? Zobacz nasze szkolenia.
Zapoznaj się z nimi.Tutaj mamy do czynienia z sytuacją, że do podstawowych warunków jakie oczekujemy od oponenta, dodajemy takie jakie nie mają dla nas żadnego znaczenia, po to by przeciwnik na nie się nie zgodził. Wtedy wycofujemy owe „dodatkowe” argumenty, sprawiając, ze ważna dla nas oferta jest bardzo korzystna.
Kolejnym sposobem jest tzw.
skubania. Stosuje się ja zazwyczaj pod koniec negocjacji gdy przeciwnik jest już zmęczony całą sprawą. wtedy podsyła mu się mniejsze dodatkowe aspekty, na które się zgodzi, by módź już skończyć cały proces negocjacji.
Często można spotkać się także z technika wycofania oferty skupiająca się na wycofaniu oferty pod koniec negocjacji. Ma to zmusić oponenta do szybszego podjęcia decyzji. Oczywiście samych technik negocjacji jest zacznie więcej i aby poznać je wszystkie, a także by nauczyć się z nich korzystać warto udać się na odpowiednie szkolenia lub kursy przygotowawcze. W ten oto sposób możemy mieć pewność skuteczności naszych negocjacji.