Umiejętne zarządzanie zespołem

We współczesnych czasach świat wymaga od wielu osób aktywnych zawodowo posiadania zdolności przywódczych. Wielu z nich czuje się zobligowana do kierowania swoją karierą zawodową, własną firmą czy inną organizacją. Stąd też umiejętności przywódcze są często priorytetem na drodze do osiągania życiowych sukcesów.

22 marca 2019
zdjęcie - Umiejętne zarządzanie zespołem

 Umiejętne zarządzanie zespołem

We współczesnych czasach świat wymaga od wielu osób aktywnych zawodowo posiadania zdolności przywódczych. Wielu z nich czuje się zobligowana do kierowania swoją karierą zawodową, własną firmą czy inną organizacją. Stąd też umiejętności przywódcze są często priorytetem na drodze do osiągania życiowych sukcesów.

Umiejętne zarządzanie zespołem nie należy do łatwych zadań. Wiele osób często zastanawia się, czy umiejętności przywódcze są wrodzone czy też można je w sobie wypracować. Zatem co składa się na konkretne modele i umiejętności, które pozwalają być skutecznym liderem?

Nawet najlepsi liderzy posiadający rozległe umiejętności przywódcze muszą nieustannie doskonalić swój warsztat. Muszą oni bowiem umieć:

  • skutecznie inspirować zespół do działania wykorzystując w tym celu potencjał tkwiący w poszczególnych członkach zespołu
  • uważnie słuchać – bowiem każdy pomysł jest tego wart
  • dbać o poprawne relacje w zespole
  • dzielić się swoją pozytywną energią, optymizmem, wiarą w możliwości nie tylko swoje lecz także całego zespołu. 

Zarządzanie kompetencjami, a osiągnięcie celu

Bez wątpienia umiejętności przywódcze są zdolnością wpływania lidera na innych ludzi w taki sposób, aby został osiągnięty założony cel. W obecnych czasach w biznesie szef nie zawsze jest osobą zarządzającą, czy kimś, kto ma w swym ręku ogromną władzę. Współczesny, dobry manager potrafi wpływać na poszczególne jednostki poprzez zaangażowanie ich do budowania takiego świata, do którego chcą przynależeć.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenie zarządzanie zespołem pracowniczym - jak zbudować silny zespół? Wznieś na wyższy poziom swoje umiejętności zarządzania zespołem. Szkolenie przeznaczone dla menagerów i liderów.
Tematy powiązane z tym szkoleniem: szkolenie online - zarządzanie zespołem, szkolenia menedżerskie. inne szkolenia onlineDobry przywódca zespołu, dzięki posiadaniu wartościowych cech, motywuje oraz wpływa na innych w celu osiągnięcia zamierzonego rezultatu. Takie
zarządzanie pracownikami jest możliwe, gdy panuje w zespole przyjazna atmosfera, a poszczególne osoby są odpowiednio zmotywowane do pracy. W takiej sytuacji zarządzanie zespołem może dawać ogromną satysfakcję, dlatego też warto podjąć wyzwanie.

Skuteczne zarządzanie pracownikami

Sprawne zarządzanie zespołem obejmuje budowanie wzajemnych, pozytywnych relacji na linii podwładny – przełożony, motywowanie pracowników oraz delegowanie im poszczególnych zadań.

Niezwykle ważną kwestią jest otwarta komunikacja w zespole pracowniczym. Informacje oraz polecenia przekazywane przez lidera grupy do zespołu powinny być zawsze jasne oraz konkretne. Każdy członek powinien mieć również możliwość wyrażania swoich opinii na dany temat dotyczący pracy. Manager zachęcający do otwartego wyrażania myśli oraz uczuć, zawsze przeciwdziała ewentualnym konfliktom wynikającym czasem z pewnych niedomówień.

Lider zespołu powinien również co jakiś czas przeprowadzać z pracownikami rozmowy o tym, jak się czują w pracy, czy są zadowoleni i co chcieliby ewentualnie zmienić. Dyskusje takie zbliżają szefa do pracowników, a co więcej dają im poczucie wpływu na kreowanie środowiska pracy. Z kolei lider dzięki udzielonym wskazówkom może podjąć działania mające na celu poprawę atmosfery w miejscu pracy.

Zarządzanie pracownikami, a motywowanie ich do pracy

Ważnym elementem motywowania poszczególnych pracowników do pracy jest pochwała na forum zespołu. Motywuje ona do dalszego działania nie tylko chwaloną osobę, ale także pozostałych członków zespołu. Pochwała może być udzielona w formie ustnej, listu gratulacyjnego, nagrody finansowej czy rzeczowej. Niemniej każdy skuteczny przywódca doskonale zadaje sobie sprawę z tego, że powinien uważać żeby nagrody nie spowszedniały. Nigdy nie wolno ich nadużywać, gdyż wówczas stracą one swoją wartość.

Co prawda karanie pracowników nie jest przyjemnym zadaniem zarówno dla lidera jak i dla podwładnego, niemniej kara jest często silnym motywatorem mobilizującym do poprawy. Należy jednak pamiętać o tym, że częste używanie kar czy nagan może działać demotywująco na pracowników. Zatem trzeba ich używać bardzo rozważnie.

Ponadto każdy skuteczny szef musi umieć właściwie delegować zadania. Jeśli większość czynności wykonuje on samodzielnie, to wówczas okazuje sowim pracownikom brak zaufania oraz wiary w ich kompetencje. Podobny efekt można osiągnąć poprzez nadmiernie kontrole podwładnych. Odpowiednie zarządzanie kompetencjami poszczególnych pracowników sprawia, że szybko i sprawnie osiągają oni swoje cele zawodowe.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.