Warto wiedzieć, że wywieranie wpływu nie do końca równoznaczne jest z prowadzeniem manipulacji wobec innych ludzi. Wpływ społeczny w zdecydowanej większości przypadków w ostateczności prowadzi do zmiany zachowania, opinii lub uczuć człowieka. Do takiego stanu rzeczy przyczynia się inna osoba lub grupa osób wywierająca wpływ swoimi czynami i słowami na daną osobę. Wpływy społeczne można podzielić na:
- wpływy intencjonalne,
- wpływy niezamierzone,
- wpływy świadome,
- wpływy nieświadome,
- wpływy pozytywne,
- wpływy negatywne.
Manipulacja jest w pewnym sensie jednym z rodzai wywierania społecznego wpływu. Wykorzystywana jest przede wszystkim do nakłaniania danej jednostki do działania, które jest całkowicie bądź tylko częściowo sprzeczne z jej własnym interesem.
Osoba będąca manipulatorem skupia się przede wszystkim na tym, aby osiągnąć jak największe korzyści dla samego siebie. Nie interesują go emocje, uczucia czy przekonania innych osób. Zatem powiedzieć można, że manipulatorzy to osoby bardzo egoistyczne, które dążą pomimo wszystko do obranego przez siebie celu.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Poznaj nasze szkolenia interpersonalne. Dowiedz się jak zwiększyć swoją efektywność osobistą, jak być wielozadaniowym, jak komunikować się z innymi w firmie, jak zarządzać sobą efektywnie.
Zapraszamy.
Warto zapamiętać jedną kwestię. Otóż każda manipulacja zaliczana jest do wpływu społecznego, natomiast nie każdy wpływ jest manipulacją. Nie zawsze wywieranie wpływu ma jedynie negatywny wydźwięk. Wiele osób manipulacje nieodłącznie kojarzy z oszustwem, szantażem psychicznym czy celowym wprowadzaniem w błąd.
Wpływy społeczne kierują się kilkoma zasadami. Jedna z nich to tak zwana reguła wzajemności. W zasadzie uważana jest ona za jedną z podstawowych form kultury każdego człowieka.
Wiele osób jeszcze w okresie swojego dzieciństwa ma wpajane do głowy, że każda przysługa jaka wobec niego zostanie wykonana, musi zostać oddana w innej postaci. W tym przypadku wychodzi na to, że każda przysługa rodzi zobowiązania na przyszłość, gdyż nie zawsze rewanżować się trzeba w jakimś konkretnym momencie.
Od dziecka ludzie uczeni są, że bra rewanżu jest powodem do wstydu i życia z łatką życiowego dłużnika. Ta reguła jednak w pewnych chwilach sprzyja negatywnym manipulacjom.