Zachowania, które niszczą zespoły pracownicze

Stworzenie i utrzymywanie zespołu pracowniczego to duże wyzwanie nawet dla doświadczonych menedżerów. W końcu członkowie zespołu nie tylko stoją przed wyzwaniami związanymi z samym wykonywaniem obowiązków (np. uzyskiwaniem określonych wyników): zawsze tam, gdzie spotyka się kilka osób, istnieje możliwość wystąpienia konfliktów, które destrukcyjnie działają na cały zespół.

Gamma - Zachowania, które niszczą zespoły pracownicze


Zachowania, które niszczą zespoły pracownicze

Stworzenie i utrzymywanie zespołu pracowniczego to duże wyzwanie nawet dla doświadczonych menedżerów. W końcu członkowie zespołu nie tylko stoją przed wyzwaniami związanymi z samym wykonywaniem obowiązków (np. uzyskiwaniem określonych wyników): zawsze tam, gdzie spotyka się kilka osób, istnieje możliwość wystąpienia konfliktów, które destrukcyjnie działają na cały zespół.

Destrukcyjne zachowania w zespole

Konflikt w zespole może być spowodowany zarówno brakiem porozumienia w podstawowych kwestiach związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, jak i może dotyczyć życia osobistego naszych podwładnych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze najnowsze szkolenia sprzedażowe online:

Do najbardziej destrukcyjnych zachowań w zespole możemy zaliczyć:

  • agresję (przemoc słowną, atak z powodów ideologicznych, osobistych lub pracowniczych),
  • brak zachowania wymaganej powagi (szczególnie w odniesieniu do kwestii pracowniczych w momencie, gdy reszcie zespołu zależy na osiągnięciu określonych rezultatów),
  • wycofywanie się i blokowanie (brak zaangażowania, zmniejszona motywacja, niechęć, apatia),
  • usilne szukanie uznania (zbyt duże zaangażowanie, które negatywnie oddziałuje na resztę zespołu),
  • zabieganie o poparcie (wymuszanie pewnych zachowań i słów - zarówno w odniesieniu do reszty zespołu, jak i przełożonych).

Jak przeciwdziałać działaniom destrukcyjnym?

Dobry menedżer powinien umieć nie tylko rozwiązywać konflikty, które występują w zespole pracowniczym, ale również musi umieć przeciwdziałać im, by nie dopuścić do pojawienia się tego typu zachowań.

Jeśli chodzi o kursy i szkolenia Katowice, podobnie jak inne duże miasta, oferują zajęcia dla menedżerów z zakresu rozwiązywania i przeciwdziałania konfliktom.

Podstawą dla menedżerów powinna być próba utrzymania odpowiedniej atmosfery i stworzenie doskonałych warunków do komunikacji. Każdy problem i konflikt powinien być rozwiązywany na bieżąco, by wyeliminować najbardziej destrukcyjne zachowania (takie jak mobbing, wystąpienie agresji).

Z pewnością regularne rozmowy z podwładnymi oraz śledzenie nastrojów, jakie występują w naszym zespole pracowniczym, jest najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania wystąpienia destrukcyjnych działań.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.