Zainspiruj innych swoją przemową

Wiele osób sądzi, że mówcą trzeba się urodzić, ale czy rzeczywiście tak jest? Otóż jak to zwykle bywa prawda leży gdzieś pośrodku. Są osoby, którym wystąpienia publiczne nie sprawiają problemów, a są i tacy, którzy bardzo się stresują, a stres nie zawsze bywa motywujący.

zdjęcie - (the_title())

 
Zainspiruj innych swoją przemową

Wiele osób sądzi, że mówcą trzeba się urodzić, ale czy rzeczywiście tak jest? Otóż jak to zwykle bywa prawda leży gdzieś pośrodku. Są osoby, którym wystąpienia publiczne nie sprawiają problemów, a są i tacy, którzy bardzo się stresują, a stres nie zawsze bywa motywujący. Jedno, co jest pewne, to fakt, że do przemówienia trzeba się przygotować, szczególnie prowadząc szkolenia dla pracowników. Jego celem wtedy jest przekazanie wiedzy, a jednocześnie zainspirowanie do dalszej rzetelnej i skrupulatnej pracy. Zatem jak przemawiać, by inspirować?

Po pierwsze istotne jest przygotowanie merytoryczne

Możesz być świetnym mówcą, ale bez rzetelnego przygotowania merytorycznego nic nie zdziałasz. Zatem, jeżeli chcesz inspirować innych, musisz posiadać dużą wiedzę. Stąd przygotowanie merytoryczne jest niezwykle ważne. Musisz przyswoić wszystkie najważniejsze informacje z danego zagadnienia i jednocześnie umieć je w sposób przejrzysty i zrozumiały dla innych przedstawić. Tutaj musisz pamiętać, aby każdy temat dogłębnie przeanalizować, tak aby w razie wątpliwości słuchaczy umieć odpowiedzieć na pytanie.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Poprowadź swój zespół do sukcesu i rozwijaj swoje kompetencje menadżerskie dzięki naszym szkoleniom menadżerskimZobacz też:Po drugie - przemówienie musi być ciekawe i zwięzłe

Każda prezentacja powinna być przedstawiona w sposób możliwie najciekawszy, a jednocześnie zwięzły. Musisz pamiętać, aby utrzymać uwagę słuchaczy i ich zainteresowanie, co niestety bywa bardzo trudne. Powinieneś używać zrozumiałych słów, a jednocześnie tworzyć zdania krótkie i logiczne, rzadko stosując związki przyczynowo skutkowe, bądź dłuższe kwestie przedstawiać także na obrazowym przykładzie.

Dykcja i tembr głosu ma znaczenie

Dykcja jest niezwykle istotna. Najlepiej przemówienie jest wcześniej przećwiczyć, a nawet nagrać swój głos. W ten sposób można szybko wychwycić, gdzie popełnia się błędy. Istotne znaczenie mają tu szczególnie znaki przystankowe, a także odpowiednie akcentowanie wyrazów. Należy również pracować nad swoim głosem. Przyjemny tembr, odpowiednie tempo mówienia, a także modulacja głosem sprawiają, że słuchacz jest skupiony na każdym słowie. Tak przynajmniej powinno wyglądać modelowe przemówienie, zarówno szkoleniowe, jak i motywacyjne, czy też wygłaszane w ramach odbierania firmowej nagrody.

Stosowanie dygresji pozwoli zatrzymać uwagę słuchaczy

Przemówienie, zwłaszcza jeśli ma charakter specjalistyczny może być po pewnym czasie nużące dla słuchaczy. Warto w trakcie jego wygłaszania pozwolić sobie na odstępstwo od przewodniego tematu. Może mieć ono formę dowcipu, czy też anegdoty. W przypadku stosowania takich zabiegów należy pamiętać by nie popełnić faux pas. Niedopuszczalne są zatem dowcipy seksistowskie czy rasistowskie, a także wszelkie mające charakter dyskryminacji jakiejkolwiek grupy. Trzeba wiedzieć w jakiej sytuacji i na co można sobie pozwolić. Dygresja pozwala na chwilę odpocząć, kiedy zmęczony umysł nie jest w stanie przyswoić więcej informacji w czasie szkolenia.

Pomoce audiowizualne ułatwią przyswojenie wiedzy

Podczas przemówienia warto stosować pomoce audiowizualne, dzięki którym słuchacze mogą lepiej przyswoić wiedzę i ją zrozumieć. Jednocześnie takie pomoce są przydatne dla samego przemawiającego, szczególnie w sytuacji, gdy w stresie zapomni o jakimś zagadnieniu. Korzystając z prezentacji multimedialnych może najważniejsze informacje wypunktować, a następnie je rozwijać. Pomocne audiowizualne dają również możliwość przedstawienia pewnych kwestii w postaci krótkich filmów, co także przyciąga uwagę.

Przemawianie jest sztuką niełatwą. Jednak można się jej nauczyć. Zauważyli to już filozofowie greccy uczący pięknego przemawiania. Bardzo ważne jest ćwiczenie dykcji, dlatego jeśli posiada się znaczną wadę wymowy, która może skutecznie odwracać uwagę od treści, a także utrudniać jej zrozumienie, warto udać się do logopedy. Przemówienie może zawierać także formę dialogu ze słuchaczami. Włączanie w temat innych pozwala go jeszcze bardziej rozwinąć i dojść do ciekawszych wniosków. Zatem nie ma jednego modelu przemawiania. Najistotniejsze jest to, by inspirować innych, pobudzać do refleksji i dyskusji.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.