Zainspiruj innych swoją przemową
Wiele osób sądzi, że mówcą trzeba się urodzić, ale czy rzeczywiście tak jest? Otóż jak to zwykle bywa prawda leży gdzieś pośrodku. Są osoby, którym wystąpienia publiczne nie sprawiają problemów, a są i tacy, którzy bardzo się stresują, a stres nie zawsze bywa motywujący. Jedno, co jest pewne, to fakt, że do przemówienia trzeba się przygotować, szczególnie prowadząc szkolenia dla pracowników. Jego celem wtedy jest przekazanie wiedzy, a jednocześnie zainspirowanie do dalszej rzetelnej i skrupulatnej pracy. Zatem jak przemawiać, by inspirować?
Po pierwsze istotne jest przygotowanie merytoryczne
Możesz być świetnym mówcą, ale bez rzetelnego przygotowania merytorycznego nic nie zdziałasz. Zatem, jeżeli chcesz inspirować innych, musisz posiadać dużą wiedzę. Stąd przygotowanie merytoryczne jest niezwykle ważne. Musisz przyswoić wszystkie najważniejsze informacje z danego zagadnienia i jednocześnie umieć je w sposób przejrzysty i zrozumiały dla innych przedstawić. Tutaj musisz pamiętać, aby każdy temat dogłębnie przeanalizować, tak aby w razie wątpliwości słuchaczy umieć odpowiedzieć na pytanie.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Poprowadź swój zespół do sukcesu i rozwijaj swoje kompetencje menadżerskie dzięki naszym
szkoleniom menadżerskimZobacz też:
Po drugie - przemówienie musi być ciekawe i zwięzłeKażda prezentacja powinna być przedstawiona w sposób możliwie najciekawszy, a jednocześnie zwięzły. Musisz pamiętać, aby utrzymać uwagę słuchaczy i ich zainteresowanie, co niestety bywa bardzo trudne. Powinieneś używać zrozumiałych słów, a jednocześnie tworzyć zdania krótkie i logiczne, rzadko stosując związki przyczynowo skutkowe, bądź dłuższe kwestie przedstawiać także na obrazowym przykładzie.
Dykcja i tembr głosu ma znaczenieDykcja jest niezwykle istotna. Najlepiej
przemówienie jest wcześniej przećwiczyć, a nawet nagrać swój głos. W ten sposób można szybko wychwycić, gdzie popełnia się błędy. Istotne znaczenie mają tu szczególnie znaki przystankowe, a także odpowiednie akcentowanie wyrazów. Należy również pracować nad swoim głosem. Przyjemny tembr, odpowiednie tempo mówienia, a także modulacja głosem sprawiają, że słuchacz jest skupiony na każdym słowie. Tak przynajmniej powinno wyglądać modelowe
przemówienie, zarówno szkoleniowe, jak i motywacyjne, czy też wygłaszane w ramach odbierania firmowej nagrody.
Stosowanie dygresji pozwoli zatrzymać uwagę słuchaczyPrzemówienie, zwłaszcza jeśli ma charakter specjalistyczny może być po pewnym czasie nużące dla słuchaczy. Warto w trakcie jego wygłaszania pozwolić sobie na odstępstwo od przewodniego tematu. Może mieć ono formę dowcipu, czy też anegdoty. W przypadku stosowania takich zabiegów należy pamiętać by nie popełnić faux pas. Niedopuszczalne są zatem dowcipy seksistowskie czy rasistowskie, a także wszelkie mające charakter dyskryminacji jakiejkolwiek grupy. Trzeba wiedzieć w jakiej sytuacji i na co można sobie pozwolić. Dygresja pozwala na chwilę odpocząć, kiedy zmęczony umysł nie jest w stanie przyswoić więcej informacji w czasie szkolenia.
Pomoce audiowizualne ułatwią przyswojenie wiedzyPodczas
przemówienia warto stosować pomoce audiowizualne, dzięki którym słuchacze mogą lepiej przyswoić wiedzę i ją zrozumieć. Jednocześnie takie pomoce są przydatne dla samego przemawiającego, szczególnie w sytuacji, gdy w stresie zapomni o jakimś zagadnieniu. Korzystając z prezentacji multimedialnych może najważniejsze informacje wypunktować, a następnie je rozwijać. Pomocne audiowizualne dają również możliwość przedstawienia pewnych kwestii w postaci krótkich filmów, co także przyciąga uwagę.
Przemawianie jest sztuką niełatwą. Jednak można się jej nauczyć. Zauważyli to już filozofowie greccy uczący pięknego przemawiania. Bardzo ważne jest ćwiczenie dykcji, dlatego jeśli posiada się znaczną wadę wymowy, która może skutecznie odwracać uwagę od treści, a także utrudniać jej zrozumienie, warto udać się do logopedy.
Przemówienie może zawierać także formę dialogu ze słuchaczami. Włączanie w temat innych pozwala go jeszcze bardziej rozwinąć i dojść do ciekawszych wniosków. Zatem nie ma jednego modelu przemawiania. Najistotniejsze jest to, by inspirować innych, pobudzać do refleksji i dyskusji.