Każdy szef, menedżer, lider czy przedsiębiorca zna na pewno dobrze stres. Dopóki jest on mały, to nie stanowi większego problemu. Niemniej jednak, kiedy rośnie... No właśnie - wówczas przeszkadza nam on wyspać się, nie umiemy podejmować racjonalnych decyzji, zaczynamy popełniać coraz więcej błędów, odreagowujemy negatywne emocje na rodzinie, znajomych i na pracownikach. W efekcie stres popycha nas w kierunku rozpadu związku, zaniku kontaktu z przyjaciółmi i oczywiście utraty pozycji na rynku. W związku z tym należy się nauczyć radzić ze stresem. Jak tego dokonać?
1. Szkolenia z zarządzania stresem
Przede wszystkim warto inwestować w sensowne szkolenia z zarządzania stresem. Działają one na bardzo wielu aspektach i poziomach - niektóre pomagają nam w efektownym zarządzaniu firmą, inne poprawią nasz wizerunek, a z kolei jeszcze inne nauczą nas rozdzielać zadania. Istnieją oczywiście także szkolenia, na których poznamy techniki radzenia sobie ze stresem. Czy warto w nie inwestować? Zdecydowanie tak! Nawet jeśli już kiedyś na jakimś byliśmy - nie siedźmy na laurach. Niestety zarządzanie firmą wymaga ciągłego samorozwoju. Warto jednak pamiętać, abyśmy wybierali szkolenia rzeczywiście prowadzone przez profesjonalistów. Należy zatem wcześniej sprawdzić opinie o danej firmie.
2. Nietypowe szkolenia i wyjazdy
Warto jeszcze powiedzieć kilka słów o przeróżnych aktywnościach, które pomogą nam rozładować stres i nauczyć nad nim panować. Można je w pewien sposób nazwać oryginalnymi szkoleniami - czasem zresztą nawet dosłownie są szkoleniami, niektórzy bowiem co odważniejsi coache je wykorzystują. A zatem jakie aktywności możemy tu zaliczyć? Na pewno będzie to wyjazd survivalowy - dzięki niemu nie tylko na chwile zupełnie zapomnimy o otaczających nas problemach, lecz również nauczymy się koncentrować w pełni na zadaniu, nie dawać się negatywnym myślom i przede wszystkim radzić ze stresem. Podobne działanie mogą mieć zajęcia na ściance wspinaczkowej czy wszystkie czynności, przy których musimy pokonać nasze bariery.