Zarządzanie talentami w HR staje się coraz bardziej popularne. To rodzaj prowadzonej polityki zarządzania zasobami ludzkimi, który ma za zadanie określić predyspozycje i cechy osobowościowe pracowników w celu stworzenia ich dalszej ścieżki rozwoju.Umożliwia to dopasowanie kursów, szkoleń i samych stanowisk do charakteru i wrodzonych umiejętności pracowników. Jak stworzyć odpowiedni plan, który pozwoli na rozwijanie naszego zespołu pod względem ich zdolności?
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zarządzanie pokoleniem y – czyli jak rozmawiać z dwudziestoparolatkiem aby czuł się zmotywowany do pracy? Posiadanie w jednym zespole przedstawicieli różnych pokoleń jest wyzwaniem dla współczesnych menagerów i liderów. Szkolenie z zarządzania multigeneracyjnego pozwala bliżej przyjrzeć pokoleniom aktywnym na rynku pracy oraz dobrać odpowiedni model zarządzania do każdego z nich.
Mogą Cię również zainteresować: szkolenie z zarządzania projektami, warsztaty z komunikacji.
Przedstawiamy 5 kroków, które przydadzą się każdemu przedsiębiorcy!
1. Stwórz jasne kryteria i sposób badania predyspozycji pracowników. Każde stanowisko powinno być opisane pod względem cech, które zajmujący je pracownik powinien mieć.
2. Opracuj i przeprowadź badania. W tym wypadku możemy stworzyć własne testy i schematy ćwiczeń lub skorzystać z już opracowanych narzędzi pomagających w określaniu talentów. Przydatny może być test Gallupa, który określa pięć dominujących talentów, które mogą okazać się pomocne w wykonywaniu powierzonych obowiązków.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szukasz nowoczesnych rozwiązań z obszaru HR i biznesu? Zobacz nasze zoptymalizowanych strategie dla zakładów produkcyjnych i skrojonych na miarę ścieżki menadżerów Odkryj nasze ścieżki rozwiązań!
3. Rozmawiaj z pracownikami. Ich predyspozycje to jedno, chęci to drugie. Warto mieć na względzie plany zawodowe pracowników - umożliwia to ich rozwój, ale również przynosi wymierne korzyści dla pracodawców. W końcu tym sposobem zapobiegamy rotacji pracowników w przedsiębiorstwie.
4. Przetestuj w praktyce. Warto umożliwić pracownikom praktyczne sprawdzenie się na wybranych stanowiskach. Dzięki temu możemy zarówno sprawdzić, czy sprawdzają się oni pełniąc dane funkcje oraz czy są zadowoleni i chcą kontynuować pracę.
5. Wspieraj. Coaching hr i mentoring to obowiązkowe części każdej polityki prospołecznej w przedsiębiorstwie. Gwarantując pracownikom pomoc specjalistów, zyskujemy ich zaangażowanie i wydajność, co znacząco wpływa na rozwój przedsiębiorstwa.
Zarządzanie talentami może być szczególnie trudne dla początkujących przedsiębiorców - opracowanie i wdrożenie polityki, która ma na celu zrównoważony rozwój firmy pod względem zasobów ludzkich może być czasochłonna i kosztowna. Musimy jednak pamiętać, że zalet z takiego podejścia jest bardzo wiele i bezpośrednio przekładają się one na zyski firmy.