Powrót pracownika po urlopie wychowawczym

Każdy opiekun prawny dziecka ma prawo do trzyletniego urlopu wychowawczego (w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony), do momentu, aż dziecko skończy cztery lata. Jeśli natomiast urlop wychowawczy zaczyna się w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony, to automatycznie kończy się on z dniem wygaśnięcia tej umowy i może zostać przedłużony pod warunkiem przedłużenia kontraktu.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Gamma – firma szkoleniowa roku.
Jak coaching wyzwala ludzki potencjał? Jak zostać liderem transformacyjnym? Jak sprawnie i skutecznie zarządzać zmianą? Co to jest flow i jak przejść od apatii do pasji? Zapraszamy na nasze szkolenia.
Zapoznaj się z całym działem szkoleń menadżerskich: szkolenie menadżerskie
Jeśli po wygaśnięciu pierwszej umowy, pracownik podpisze umowę o pracę w kolejnym miejscu, jest możliwe przejście na urlop wychowawczy na okres niewykorzystany u pierwszego pracodawcy.
Pracodawca ma obowiązek dopuszczenia pracownika do pracy po zakończeniu przez niego urlopu wychowawczego. Mało tego, pracownik ma prawo powrócić do pracy nawet bez zgody pracodawcy, chociaż w tym wypadku firmie należy się 30 dni przystosowania do nowej sytuacji.
Jeżeli pracodawca z jakichś względów odmówi pracownikowi powrotu do pracy i nie dopuści go do wykonywania obowiązków – pracownik może dochodzić swoich praw. Wracając z urlopu wychowawczego pracownikowi należy się to samo wynagrodzenie – nawet, jeśli nastąpi zmiana stanowiska.
Wszelkie nieprawidłowości związane z powrotem z urlopu wychowawczego można zgłosić do Sądu Pracy, który będzie dochodził złamanych przez pracodawcę praw.
Zarządzanie stresem i przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu
Koniec z paraliżującym stresem! Dzięki nam dowiesz się jak obniżać stres kiedy sytuacja tego wymaga oraz jak mobilizować się uzyskując stres optymalny. Szkolenie antystresowe skierowane…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej