Reakcja organizmu na stres

Stres jest bardzo silną reakcją na potencjalnie niebezpieczne sytuacje i zdecydowanie ma duży wpływ na nasz stan psychiczny. Ma jednak na nas na tyle silny wpływ, że można zaobserwować jego fizyczne symptomy i skutki dla organizmu i zdrowia.

Gamma - Reakcja organizmu na stres

    Stres jest bardzo silną reakcją na potencjalnie niebezpieczne sytuacje i zdecydowanie ma duży wpływ na nasz stan psychiczny. Ma jednak na nas na tyle silny wpływ, że można zaobserwować jego fizyczne symptomy i skutki dla organizmu i zdrowia.

    Hormony, które są uwalniane przez organizm w sytuacjach stresowych mają za zadanie zwiększenie naszej wydolności fizycznej, siły czy prędkością, abyśmy w razie niebezpieczeństw mogli szybko uciec lub stoczyć walkę - ten mechanizm nazywa się w literaturze anglojęzycznej "fight or flight".

     

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Jak kontrolować i panować nad stresem? Jak radzić sobie ze zmianami? Jak  zachować równowagę pomiędzy zawodowymi wyzwaniami a radością realizowania swoich prywatnych pasji? Odwiedź nasz dział szkoleń interpersonalnych. Zobacz:

    Zapraszamy.

     

    Chociaż mechanizm ten jest bardzo użyteczny w sytuacjach wymagających szybkiej reakcji, to chwilowo upośledza działanie naszych mózgów, pozbawiając nas zdolności analizowania i krytycznego myślenia - mamy trudności z wysłowieniem się, ułożeniem sensownego zdania.

    Innym, skutkiem stresu, już bardziej od strony fizycznej mogą być chwilowe, nagłe problemy gastryczne, a nawet odpornościowe. Już po kilku dniach silnego stresu jesteśmy mniej odporni na wirusy i łatwiej ulegamy przeziębieniom.

    Innym, wyjątkowo widocznym skutkiem oddziaływania stresu są nagłe problemy skórne. Wszelkiego rodzaju niedoskonałości cery, zaczerwienienia, wypryski - wszystkie mogą być objawami wzmożonego stresu.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Praca to środowisko, w którym chcemy być najlepszą wersją samego siebie, a nasze wyniki i produktywność jest stale oceniania. Nie chcemy zawieść przełożonego, współpracowników, samych siebie. Liczymy na podwyżkę, awans i chcemy, by nasza praca została doceniona.
    Asertywnością nazywamy umiejętność obrony własnych poglądów z zachowaniem pozytywnego, spokojnego zachowania. Do sztuki asertywności zalicza się również zdolność opanowania emocji, które zazwyczaj towarzyszą nam, gdy jesteśmy zmuszeni argumentować nasze potrzeby.
    Według definicji, asertywność to zdolność obrony własnych i cudzych praw i poglądów ze spokojnym i pozytywnym nastawieniem, bez agresji i pasywnego przyzwolenia na narzucenie sobie czyichś wartości czy opinii. W dużym uproszczeniu oznacza to w sposób przystępny zaznaczanie własnych potrzeb, wątpliwości.
    Psychologia to jeden z bardziej klasycznych kierunków studiów. Pozwala zdobyć wiedzę na temat ludzkiego umysły, mechanizmów funkcjonowania ludzkiej psychiki, procesów decyzyjnych.
    Znajomość podstaw psychologii jest przydatna w praktyce właściwie w każdym obszarze życia, w którym mamy kontakt z innymi ludźmi.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza