Z jakiego języka pochodzi słowo savoir vivre

zdjęcie - (the_title())

    Zwrot "savoir vivre" pochodzi z języka francuskiego i dosłownie oznacza "potrafić żyć". Te słowa niosą za sobą jednak więcej. Oznaczają bowiem, umiejętność prowadzenia eleganckiego życia z klasą, wyczucie kulturalne i znajomość oraz stosowanie manier.

    Ma bardzo zbliżone znaczenie do słowa "etykieta". “Savoir”, dosłownie oznacza “wiedzieć”, natomiast “vivre” - żyć, czyli w wolnym tłumaczeniu, możliwe jest przełożenie tego wyrażenia na “umiejętność życia” lub “umieć żyć”, “wiedzieć jak żyć”.

    Stwierdzenie pochodzi z francji, gdzie dawniej świadomość tego jak żyć, oznaczała umiejętność życia, funkcjonowania w towarzystwie i “na salonach”, a to nie byłoby możliwe bez znajomości etykiety, obyczajów i przestrzegania pewnych norm moralnych, do których zaliczały się maniery.

     

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Gamma. W poprzednim roku przeszkoliliśmy ponad sześć tysięcy klientów indywidualnych i ponad tysiąc klientów instytucjonalnych. Oferujemy szkolenia HR, managerskie, sprzedażowe i szkolenia dla administracji publicznej. W rankingu Gazety Finansowej – „Najlepsze Firmy Szkoleniowe” po raz kolejny zajęliśmy 1 miejsce. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

     

    Dziś, choć brak manier nie decyduje o naszym towarzyskim “być albo nie być”, a przynajmniej  nie w tym samym stopniu, co niegdyś, to umiejętność zachowania się w towarzystwie i znajomość manier może nie tylko zaoszczędzić nam i innym niezręcznych sytuacji ale też możemy dzięki temu wiele zyskać.

    Znajomość savoir vivre wyjątkowo często okazuje się niezbędny w sytuacjach biznesowych, a jego nieprzestrzeganie może nas bardzo dużo kosztować.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Praca to środowisko, w którym chcemy być najlepszą wersją samego siebie, a nasze wyniki i produktywność jest stale oceniania. Nie chcemy zawieść przełożonego, współpracowników, samych siebie. Liczymy na podwyżkę, awans i chcemy, by nasza praca została doceniona.
    Asertywnością nazywamy umiejętność obrony własnych poglądów z zachowaniem pozytywnego, spokojnego zachowania. Do sztuki asertywności zalicza się również zdolność opanowania emocji, które zazwyczaj towarzyszą nam, gdy jesteśmy zmuszeni argumentować nasze potrzeby.
    Według definicji, asertywność to zdolność obrony własnych i cudzych praw i poglądów ze spokojnym i pozytywnym nastawieniem, bez agresji i pasywnego przyzwolenia na narzucenie sobie czyichś wartości czy opinii. W dużym uproszczeniu oznacza to w sposób przystępny zaznaczanie własnych potrzeb, wątpliwości.
    Psychologia to jeden z bardziej klasycznych kierunków studiów. Pozwala zdobyć wiedzę na temat ludzkiego umysły, mechanizmów funkcjonowania ludzkiej psychiki, procesów decyzyjnych.
    Znajomość podstaw psychologii jest przydatna w praktyce właściwie w każdym obszarze życia, w którym mamy kontakt z innymi ludźmi.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    kontakt

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108

    firma szkoleniowa

    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.