Zjawisko stresu najczęściej opisywane jest jako fizyczne, mentalne lub emocjonalne napięcie lub presja. Choć kojarzony bardzo negatywnie, stres powstaje w celu zwiększenia produktywności, podniesienia wydajności fizycznej w nagłych, niebezpiecznych sytuacjach.
Stres w pewnym sensie działa również ogłupiająco. Uruchamia mechanizm “walka albo ucieczka”, dzięki któremu automatycznie i bardzo szybko podejmujemy decyzję, bez przesadnego analizowania, jest ona niemal instynktowna i to właśnie w celu zrealizowania któregoś z tych wyjść mózg wyzwala hormony, które mają na celu nadania nam fizycznej siły by podjąć się właśnie tej walki lub ucieczki.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jak kontrolować i panować nad stresem? Jak radzić sobie ze zmianami? Jak zachować równowagę pomiędzy zawodowymi wyzwaniami a radością realizowania swoich prywatnych pasji? Odwiedź nasz dział szkoleń interpersonalnych. Zobacz:
Zapraszamy.
W codziennym życiu nawet kilka razy dziennie spotykamy się ze stresowymi sytuacjami, lub znajdujemy się pod wpływem stresu.
Kiedy jedziemy do pracy i utkwimy w korku, kiedy dotrze do nas, że zapomnieliśmy o ważnym sprawdzianie, kiedy nie pamiętamy czy wyłączyliśmy żelazko, kiedy odbieramy połączenie od nieznanego numeru – wszystkie te sytuacje mogą wywołać zastrzyk hormonów stresu.
Choć jest to reakcja naturalna, to należy pamiętać, że jak trudne by tonie było warto starać się na stres uodparniać, gdyż ma wyjątkowo szkodliwy wpływ na zdrowie.