Biznes plan nie służy jedynie naszej wygodzie. Jest on niezbędny by w większości państw świata przejść przez biurokratyczne formalności związane z zakładaniem firmy. Wiele osób postrzega biznes plan, jako sposób na przyciągnięcie ewentualnych inwestorów.
Takie postrzeganie go to poważny błąd, w rzeczywistości jego znaczenie możemy zobrazować porównanie do planu budynku. Nie wystarczy wizja tego ja ma on wyglądać po zakończeniu budowy, potrzebny jest szczegółowy projekt ukazujący kolejne etapy wznoszenia jego konstrukcji. Podobnie do planu architektonicznego działa biznes plan.
Może on być wykorzystywany, jako wyznacznik poziomu realizacji naszego zamysłu, by kontrolować przebieg rozwoju i kondycję przedsiębiorstwa.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zobacz nasze szkolenia.
Jak prawidłowo oceniać pracowników? Czy przywództwa można się nauczyć? Jak zostać charyzmatycznym liderem? Jak budować zaangażowanie w firmie?
Zapraszamy.
Pisanie biznes planu powinno skłonić do ponownego przemyślenia i ukonkretnienia naszej koncepcji biznesowej. Na przykład, gdy nasz plan zakłada, że będziemy mieć 10000 klientów do drugiego roku funkcjonowania firmy, ale zatrudnimy jedynie dwóch sprzedawców, zmusza on jest do przemyślenia, w jaki sposób dwóch specjalistów sprzedaży ma wygenerować dla nas i zadowolić tak szeroką klientele.
Biznes plan stanowi także bazę do kalkulacji tego, jak dobrze, lub źle idzie nam prowadzenia naszego przedsięwzięcia, wiedzy czy realizowane są nasze założenia, czy może pomyliliśmy się przy ich formułowaniu zakładając zbyt optymistyczne wyniki.
Postrzeganie naszego planu jedynie, jako formalnego wymogu czy sposobu na zanęcenie inwestorów to, więc ograniczanie jego istotnej roli.