10 wyzwań menedżerskich w pracy z zespołem zdalnym

Obecna pandemia koronawirusa wymusza pracę zdalną milionów pracowników na całym świecie. Zarządzanie zespołem zdalnym to nie lada sprawdzian dla menadżera. Z jakimi wyzwaniami musi się zmierzyć i jakich rozwiązań powinien użyć? Wysoka i trwała efektywność pracowników i zespołu spotyka wiele wyzwań, z którymi menedżer będzie się mierzył. Oto 10 wyzwań menedżerskich w pracy zdalnej.

27 października 2020
zdjęcie - 10 wyzwań menedżerskich w pracy z zespołem zdalnym

Zaangażowanie

Praca zdalna może negatywnie wpływać na zaangażowanie pracownika. Spada również jego poziom lojalności wobec pracodawcy. Pracownicy często postrzegają siebie jako ledwie kontraktorów, freelancerów - za określoną kwotę wykonują swoją pracę. I tyle.

Taka, czysto transakcyjna relacja powoduje, że przy pierwszej okazji mogą odejść z firmy na rzecz  lepiej płacącego zleceniodawcy.

Menadżer musi starać się powstrzymać ten sposób myślenia. Powinien udowodnić pracownikowi, że firma dba o niego i pozwala mu, mimo wszystko, rozwijać umiejętności.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jakie są najskuteczniejsze techniki motywacyjne? Jak zostać mentorem dla mniej doświadczonych współpracowników? Jak stres wpływa na podejmowanie decyzji? Jak obudzić zespół sprzedażowy? Zobacz co proponujemy:

Zapraszamy.

Przykład narzędzia, z którego może skorzystać menedżer:
Q12 – dwanaście pytań Gallupa. Menedżer pytając zespół o poniższe kwestie rozpoznaje obszary do rozwoju. Zgodnie z metodyką Instytutu Gallupa menedżer omawia wyniki kwestionariusza oraz tworzy przestrzeń do poprawy wyników korzystając z narzędzi wspierających kulturę współodpowiedzialności i zwinny sposób pracy zespołu. Warto korzystać z Q12.

Zgodnie z badaniami Instytutu obejmującymi 900 tys. zespołów wysokie wyniki w 12 pytaniach mają silną korelacją z wysoką produktywnością, a odpowiedzi na pierwsze 5 pytań z rotacją  (niskie wyniki = wysoka rotacja).

 • Czy wiem, czego oczekują ode mnie w pracy?
 • Czy mam do dyspozycji materiały i sprzęt niezbędny do prawidłowego wykonania pracy?
 • Czy codziennie mam w pracy możliwość wykonywania tego, co potrafię najlepiej?
 • Czy w ciągu ostatnich siedmiu dni poczułem się choć raz doceniony lub czy byłem pochwalony za swoją pracę?
 • Czy szefowi lub komuś innemu w pracy na mnie zależy, czy ktoś zauważa mnie jako osobę?
 • Czy ktokolwiek w pracy zachęca mnie do tego, abym się dalej rozwijał?
 • Czy w pracy liczy się moje zdanie?
 • Czy misja mojej firmy daje mi poczucie, że praca, którą wykonuję, jest ważna?
 • Czy moi współpracownicy są wewnętrznie zdeterminowani, by wykonywać swoją pracę na najwyższym poziomie?
 • Czy mam w pracy swojego najlepszego przyjaciela?
 • Czy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy rozmawiałem z kimś o postępach, jakie poczyniłem?
 • Czy miałem w pracy możliwość dokształcania się i rozwoju?

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.


Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

Komunikacja

Komunikacja to pięta achillesowa pracy zdalnej. Milczenie we współpracy online nie jest złotem – wręcz przeciwnie, warto stosować różne kanały komunikacji, aby mobilizować do tzw. komunikacji sieciowej.

Dlatego menadżer powinien zadbać o regularny (najlepiej codzienny) kontakt ze swoimi podwładnymi.

Do najlepszych form komunikacji należą:

 • video konferencje
 • rozmowy telefoniczne
 • szybki feedback

Sieciowy system komunikacji to oznacza, że w centrum obiegu informacji nie ma tylko jednej osoby, która arbitralnie przekazuje wiadomości reszcie zespołu, lecz wszyscy w grupie komunikują się między sobą na równej stopie. Dzięki temu, członkowie teamu będą posiadali zasób informacji na podobnym poziomie. To znacznie ułatwi realizację zawodowych projektów.

Organizacja

Praca zdalna możesz powodować u pracowników duże rozprężenie. Łączenie ról zawodowych z rodzicielskimi, domowymi obniża satysfakcję z wykonywanej pracy, obniża efektywność, powoduje że zacierają się granice między czasem zawodowym i prywatnym. Warto, aby menadżer powinien wyznaczyć pewne standardy pracy.

Przykłady m. in.:

 • stałe godziny pracy / godziny kiedy wszyscy są dostępni / zadaniowy charakter pracy
 • przestrzeganie deadline’ów / raportowanie ryzyka niedotrzymania terminów
 • systematyczne raportowanie stanu pracy
 • w jakich sprawach mail, w jakich komunikator, telefon i video

Oczywiście pewna elastyczność w ich przestrzeganiu jest niezbędna, generalnie jednak warto te reguły egzekwować od podwładnych.

Kontrola / Autonomia

Jednym z kluczowych elementów pracy zdalnej jest brak bezpośredniej kontroli przełożonego nad działaniami pracownika. Menadżer nie powinien za wszelką cenę starać się pokonywać tych ograniczeń. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest obdarzenie pracownika dużym zaufaniem i przyznanie mu sporej autonomii w wykonywaniu obowiązków.

W ten sposób podwładny stanie się bardziej odpowiedzialny za projekt i mocniej się weń zaangażuje. Jednocześnie menadżer powinien zdecydować o formie odbioru pracy od podwładnego.

Może to być forma:

 •  zadaniowa ( gdzie ważny jest rezultat)
 • czasowa ( gdzie główną role gra termin).

Produktywność

Produktywność co coś znacznie więcej niż skuteczność. Dobry menadżer powinien o tym pamiętać. Skuteczność może oznaczać zaledwie „wzięcie do galopu” podwładnych, żeby ukończyli zadanie na czas. To niedobra metoda zarządzania zespołem zdalnym. Cóż po skończonym zadaniu, skoro zespół jest rozbity, a  atmosfera w nim fatalna?

Menadżer powinien tak budować atmosferę w zespole, żeby ludzie czuli sens wykonywanej pracy i mieli satysfakcję z jej wykonania. Wtedy wzrośnie ich produktywność.

Szybkie reagowanie na problemy

Praca w rozproszeniu wymaga szybkiej reakcji na pojawiające się trudności. Z powodu utrudnionego kontaktu między pracownikami, czasami jedna drobna rzecz może spowodować wielogodzinny przestój. Dlatego menadżer powinien szybko rozwiązywać problemy.

W tym celu może warto rozwijać Learning Agility – u samego menedżera oraz w zespole. Ta koncepcja definiuje się często jako: „jak nie wiadomo co zrobić, to wiesz co robić”. Bazuje na 5 fundamentach – People Agility, Change Agilty, Results Agiltiy, Mental Agility, Self Awareness).
Bezpieczeństwo

Menadżer powinien mieć na uwadze bezpieczeństwo psychiczne podwładnych. W dzisiejszych niespokojnych czasach pracownicy obawiają się wielu rzeczy: choroby, bezrobocia czy plajty macierzystej firmy. To wszystko powoduje ich olbrzymi dyskomfort i potrzebę szukania winnych takiej sytuacji. Najczęściej w najbliższym otoczeniu. Ludzie obwiniają współpracowników, firmę czy szefa. To oczywiście źle wpływa na wyniki w pracy.

Menadżer poprzez m.in. :

 • stały kontakt
 • szczere rozmowy
 • pochwały za wykonaną pracę
 • propozycje wartościowego szkolenia online

powinien budować psychiczne bezpieczeństwo swojego zespołu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą przywództwa i rozwijania swoich kompetencji managerskich? Interesują Cię szkolenia sprzedażowe? Zobacz szkolenia zamknięte i otwarte realizowane w Gammie.

Integracja

Praca w rozproszeniu, w domowej izolacji negatywnie wpływa na integrację zespołu, wolę wspólnego działania. Wspólne integracyjne wypady na piwo odpadają.

Na szczęście, dzięki współczesnym technikom komunikacyjnym możliwy jest team building online.

Menadżer może wprowadzić go na kilka sposobów:

 • przeprowadzanie konferencji video, gdzie rozmawia się o wszystkim, tylko nie sprawach zawodowych (np. kawa online, piwo online etc.)
 • wspólne z podwładnymi gry online, wspólne oglądalnie filmów, serialnów na platformie sreamingowej (Netflixa, HBO GO, Amazon etc.)
 • wspólne z zespołem ćwiczenia online - może być joga, może być medytacja
 • warsztaty Do It Yourself (zrób to sam) – gotowanie, las w słoikach, przygotowywanie drinków, prezentów dla klientów, ozdób świątecznych etc.
 • dzielenie się zdjęciami, „zajawkami” ze swoich aktywności, przepisami, rekomendacjami jak spędzać czas  na pracy zdalnej czy nawet kwarantannie
 • Home Challange – szereg zadań dla każdego członka zespołu, trwający dłuższy czas (np. miesiąc)
 • nakłanianie pracowników, żeby wymieniali się ciekawymi ofertami szkoleń online, materiałami czysto rozrywkowi itp. To zbuduje między nimi silną więź.

Tego typu działania pozwalają na realizowanie team building online.

Wsparcie dla pracownika

Często menadżer i podwładny niewiele o sobie wiedzą. Praca zdalna jeszcze pogłębia ten negatywny stan. A to może skutkować kłopotami we wspólnej pracy.

Dlatego warto rozwijać Recognition. Zakłada ona, że menadżer musi wiedzieć jaki jest jego podwładny i jakimi wartościami się kieruje. A w codziennych relacjach wyrażać uznanie dla tego, co dla pracownika ważne.  
Recognition z pewnością pozwoli na zbudowanie pozytywnych relacji na linii przełożony-podwładny.

Rekrutacja

To kolejne wyzwanie dla menadżera. Jak dokonać prawidłowej selekcji kandydatów do pracy, w czasie gdy nie ma mowy o spotkaniach rekrutacyjnych w cztery oczy ?
Istnieje już powszechnie praktykowany schemat takiego procesu. I zawiera się w czterech krokach:

 • rekrutacja online i wstępna selekcja kandydatów
 • spotkanie online z kandydatem do pracy
 • decyzja o zatrudnieniu
 • onboarding online, czyli wdrożenie pracownika w trybie zdalnym.

Ten ostatni punkt jest najtrudniejszy do przeprowadzenia. Jednak absolutnie możliwy. Podczas spotkania online można zapoznać pracownika z misją, strategią i celami firmy, poznać z zespołem, a nawet przeprowadzić szkolenie BHP.

Podsumowanie

Jak widać zarządzanie zespołem zdalnym niesie ze sobą sporo wyzwań. Menadżer musi dbać o efektywność pracy, a jednocześnie nie zaniedbywać team building online. Na szczęście istnieje wiele sposobów i narzędzi ( choćby szkolenia online), które pozwolą mu działać z powodzeniem.

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.