Czym jest działalność socjalna w zakładach pracy?

Działalność socjalna na pozór kojarzy nam się z dość smutnym okresem w naszych dziejach. I rzeczywiście wiele reliktów z tamtego okresu niespecjalnie ma zastosowanie we współczesnej gospodarce światowej, nastawionej jednak przede wszystkim na kapitalizm.

zdjęcie - (the_title())


Czym jest działalność socjalna w zakładach pracy?

Działalność socjalna na pozór kojarzy nam się z dość smutnym okresem w naszych dziejach. I rzeczywiście wiele reliktów z tamtego okresu niespecjalnie ma zastosowanie we współczesnej gospodarce światowej, nastawionej jednak przede wszystkim na kapitalizm.

Niemniej jednak, bez względu jakie mamy zdanie jako pracownicy, czy pracodawcy na ten temat, zakładowe fundusze świadczeń socjalnych istnieją nadal i często nawet są obowiązkiem!

Zakładowe fundusze świadczeń socjalnych - cała prawda!

Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że choć sama ustawa dotycząca funduszy socjalnych jest dość stara, ponieważ pochodzi z 1994 roku, to jednak praktycznie co rok jest ona nieco nowelizowana. Oznacza to, że jeśli odbyliśmy kiedyś szkolenie zakładowy fundusz świadczeń socjalnych 2016, to na rok 2019 może się okazać, że przepisy się delikatnie zmieniły.

Wracając jednak do tematu - co powinniśmy wiedzieć o działalności socjalnej w pracy? Przede wszystkim to, że fundusz socjalny jest obowiązkiem dla każdej instytucji, firmy czy zakładu z sektora budżetowego oraz samorządowego. Co więcej jest to również obowiązek dla firm prywatnych, które zatrudniają na dzień 1 stycznia minimum 50 pracowników, ale na umowę o pełen etat.

Trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że choć to pracodawca generalnie decyduje, na co chce i może przeznaczyć zgromadzone fundusze, to jednak tylko i wyłącznie w ściśle określonych granicach prawa.

Dla przykładu fundusz socjalny może być wykorzystany na świadczenie urlopowe, a nie może być na premie czy nagrody. Warto zatem śledzić informacje odnośnie aktualizacji funduszu.

Pozostałe szkolenia dla firm

Obok szkoleń z zakresu funduszu socjalnego warto także zainteresować się kursami takimi jak szkolenia z rekrutacji oraz szkolenia z prawa pracy. Szkolenia z rekrutacji uważane są za szczególnie cenne z uwagi na swoją wielokierunkowość. Poruszają bowiem zagadnienia nie tylko i wyłącznie z kwestiami prawnymi, lecz również uczą szeroko, jak szukać pracowników, jak przeprowadzać rozmowy rekrutacyjne, co jest ważne w ubiorze kandydata itp.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.