Czym jest działalność socjalna w zakładach pracy?
Działalność socjalna na pozór kojarzy nam się z dość smutnym okresem w naszych dziejach. I rzeczywiście wiele reliktów z tamtego okresu niespecjalnie ma zastosowanie we współczesnej gospodarce światowej, nastawionej jednak przede wszystkim na kapitalizm.
Niemniej jednak, bez względu jakie mamy zdanie jako pracownicy, czy pracodawcy na ten temat, zakładowe fundusze świadczeń socjalnych istnieją nadal i często nawet są obowiązkiem!
Zakładowe fundusze świadczeń socjalnych - cała prawda!
Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że choć sama ustawa dotycząca funduszy socjalnych jest dość stara, ponieważ pochodzi z 1994 roku, to jednak praktycznie co rok jest ona nieco nowelizowana. Oznacza to, że jeśli odbyliśmy kiedyś szkolenie zakładowy fundusz świadczeń socjalnych 2016, to na rok 2019 może się okazać, że przepisy się delikatnie zmieniły.
Wracając jednak do tematu - co powinniśmy wiedzieć o działalności socjalnej w pracy? Przede wszystkim to, że fundusz socjalny jest obowiązkiem dla każdej instytucji, firmy czy zakładu z sektora budżetowego oraz samorządowego. Co więcej jest to również obowiązek dla firm prywatnych, które zatrudniają na dzień 1 stycznia minimum 50 pracowników, ale na umowę o pełen etat.
Trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że choć to pracodawca generalnie decyduje, na co chce i może przeznaczyć zgromadzone fundusze, to jednak tylko i wyłącznie w ściśle określonych granicach prawa.
Dla przykładu fundusz socjalny może być wykorzystany na świadczenie urlopowe, a nie może być na premie czy nagrody. Warto zatem śledzić informacje odnośnie aktualizacji funduszu.
Pozostałe szkolenia dla firm
Obok szkoleń z zakresu funduszu socjalnego warto także zainteresować się kursami takimi jak szkolenia z rekrutacji oraz szkolenia z prawa pracy. Szkolenia z rekrutacji uważane są za szczególnie cenne z uwagi na swoją wielokierunkowość. Poruszają bowiem zagadnienia nie tylko i wyłącznie z kwestiami prawnymi, lecz również uczą szeroko, jak szukać pracowników, jak przeprowadzać rozmowy rekrutacyjne, co jest ważne w ubiorze kandydata itp.