Dlaczego stosowanie gmp w farmacji jest ważne?

W farmacji podobnie jak w przemyśle kosmetycznym oraz spożywczym obowiązuje system GMP. Dobra Praktyka Wytwarzania jest połączeniem efektywnych procedur produkcyjnych ze skuteczną kontrolą oraz nadzorem produkcji.

zdjęcie - (the_title())


Dlaczego stosowanie gmp w farmacji jest ważne?

W farmacji podobnie jak w przemyśle kosmetycznym oraz spożywczym obowiązuje system GMP. Dobra Praktyka Wytwarzania jest połączeniem efektywnych procedur produkcyjnych ze skuteczną kontrolą oraz nadzorem produkcji.

Działania te gwarantują przebieg produkcji w warunkach pozwalających na wytwarzanie takich produktów farmaceutycznych, które to w pełni spełniają wszystkie wymagania jakościowe. W tym celu niezbędna jest dokumentacja GMP

Prawo farmaceutyczne - przestrzeganie zasad GMP

Termin GMP pochodzi od angielskiego zwrotu Good Manufacturing Practice – co oznacza Dobrą Praktykę Wytwarzania. Zasady GMP muszą być bezwzględnie przestrzegane w przemyśle farmaceutycznym oraz w laboratoriach.

W jednostkach tych proces wytwarzania poszczególnych produktów farmaceutycznych musi zawsze przebiegać zgodnie z opracowanymi procedurami, które to zapewniają jednorodność i powtarzalność poszczególnych wyrobów.

Zasady GMP muszą być przestrzegane począwszy od etapu zaopatrzenia w surowce, poprzez ich, produkcję, pakowanie, kontrolę i magazynowanie, a skończywszy na dystrybucji produktów gotowych do sprzedaży.

Dokumentacja GMP – zalety jej przestrzegania

Bezwzględnie przestrzegane prawo farmaceutyczne pozwala zawsze realizować znaną zasadę „Zrób to dobrze za pierwszym razem”. Dokumentacja GMP musi obowiązkowo znajdować się nie tylko w przemyśle farmaceutycznym, lecz także spożywczym i kosmetycznym.

Skoordynowany system GMP odpowiednio wbudowany w strukturę organizacyjną danego przedsiębiorstwa pozwala zapobiegać wszelkiego rodzaju błędom w procesie wytwarzania. Najważniejszym zadaniem GMP jest skuteczne eliminowanie z procesu wytwarzania, wszystkich działań przypadkowych. Poszczególne, wykonywane czynności muszą być zawsze odpowiednio: zaplanowane, skoordynowane oraz kontrolowane.

Rygorystycznie przestrzegane prawo farmaceutyczne przyczynia się do:

  • zapewnienia dobrej jakości poszczególnych produktów farmaceutycznych
  • zapobiegania wszelkim pomyłkom
  • wykluczenia jakichkolwiek zanieczyszczeń

Standardy Dobrej Praktyki Wytwarzania są dogłębnie przedstawione w w prawodawstwie unijnym, rozporządzeniach krajowych oraz w normach międzynarodowych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Dla aptek firm farmaceutycznych i hurtowni farmaceutycznych Zobacz nasze szkolenia kosmetyczne i farmaceutyczne

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.