Jak wygląda administracja samorządowa w Polsce?

Podział administracji samorządowej w Polsce to przede wszystkim podział tak zwany terytorialny. Wchodzą w niego województwa, powiaty i gminy, co oczywiście nie wyczerpuje wszystkich możliwości. W ramach tego podziału, zwłaszcza jak mowa o gminach mogą być dokonywane dodatkowe podziały, na przykład na sołectwa czy dzielnice.

zdjęcie - (the_title())


Jak wygląda administracja samorządowa w Polsce?

Podział administracji samorządowej w Polsce to przede wszystkim podział tak zwany terytorialny. Wchodzą w niego województwa, powiaty i gminy, co oczywiście nie wyczerpuje wszystkich możliwości. W ramach tego podziału, zwłaszcza jak mowa o gminach mogą być dokonywane dodatkowe podziały, na przykład na sołectwa czy dzielnice.

Taki podział ma przede wszystkim ułatwić odpowiednie i sprawne zarządzanie nimi. Wyznaczone organy administracji publicznej zajmują się bowiem jedynie sprawami z zakresu terytorialnego swoich kompetencjami, przekazując inne do odpowiednich organów.

Dlatego też przepisy, które są podstawą działania organów administracji publicznej bardzo często równie odnoszą się jedynie do konkretnych organów, zgodnie z podziałem terytorialnym. Ma to na celu jeszcze jedno zadanie, mianowicie pomaga w utrzymaniu właściwego nadzoru nad działaniem organów, najczęściej bowiem odwołanie od decyzji danego organu kieruje się do organu wyższego.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jakie mogą być znamiona przemocy w miejscu pracy? Nie pozostawaj obojętny na zachowania mobbingowe w twojej firmie. Dowiedz się na czym polega mobbing i jak z nim walczyć. Sprawdź naszą ofertę szkoleń: szkolenia antymobbingowe, szkolenia dla administracji

Zobacz nasze webinary: szkolenia menadżerskie online

Taki podział administracji wymaga, aby osoby zatrudnione w konkretnych organach bardzo dobrze znały przepisy regulujące podstawę działania jednostek, w których pracują. Oczywiście co pewien czas pojawia się wiele zmian przepisów, które narzucają pracownikom konieczność aktualizacji posiadanej wiedzy.

Odpowiednia obsługa osób zgłaszających się do urzędów, zgodnie z kompetencjami jest bowiem zadaniem urzędników. Dobrym sposobem na szybkie nabycie aktualnej wiedzy są odpowiednio dobrane szkolenia dla samorządowców. Obecnie coraz częściej są one organizowane na zlecenie organów administracji publicznej, które uważają że w ten sposób zapewniają pracownikom dostęp do zawsze aktualnej wiedzy.

Gdy chodzi o tematykę jaką przedstawiają szkolenia administracja publiczna wymaga posiadania wiedzy z bardzo wielu dziedzin, jednakże najważniejszym dokumentem jest przede wszystkim Kodeks Postępowania Administracyjnego. Na jego temat wiedza przekazywana jest praktycznie na każdym kursie, zaś pozostałe informacje w wielu przypadkach dobierane są do działu, w którym pracują biorące udział w szkoleniu osoby.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do zapoznania się z klasykami szkoleń otwartych dla HR online, stacjonarnych.

Zobacz nasze szkolenia HR.

Zobacz też: szkolenia interpersonalne

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.