Jak wygląda czas pracy po zmianach?
Czas pracy jest jednym z istotnych elementów prawa pracy. Przepisy o czasie pracy spełniają wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim muszą one zapewniać elastyczność procesu pracy, co wpływa na konkurencyjność pracodawcy i jego pozycję rynkową.
Zasady dotyczące czasu pracy zawarte są w polskim prawie w dziale szóstym ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku – kodeks pracy. Przepisy te jak każde inne normy prawne podlegają ciągłym zmianom. Aby zrozumieć istotę wszelkich nowelizacji z zakresu czasu pracy, czas pracy szkolenie (szkolenie prawo pracy) jest niezbędne dla wszystkich osób zajmujących się w szczególności planowaniem oraz jego rozliczaniem. Niektóre normy prawne działu szóstego kodeksu pracy są niezwykle skomplikowane, nieprecyzyjne i dość często wewnętrznie sprzeczne, co powoduje wiele wątpliwości w praktyce ich stosowania.
Obecnie instrumentami, które zapewniają elastyczność są przede wszystkim systemy czasu pracy takie jak na przykład system równoważny, przerywany czy zadaniowy. Ponadto długie okresy rozliczeniowe, które obecnie mogą wynosić nawet 12 miesięcy oraz ruchomy czas pracy zapewniają konkurencyjność polskich pracodawców na rynku.
Wprowadzenie niektórych powyższych rozwiązań wymaga jednak odpowiedniego uzgodnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi albo przedstawicielami pracowników. Zatem do prawidłowego stosowania norm prawnych dotyczących czasu pracy konieczna jest również znajomość również innych ustaw i rozporządzeń. Warto w tym miejscu wspomnieć, że to właśnie zmiana ustawy o związkach zawodowych miała w 2019 roku wpływ na brzmienie przepisów dotyczących czasu pracy.
Szkolenie prawo pracy w profesjonalny sposób przedstawia uregulowania innych ustaw, które zmieniają normy prawne kodeksu pracy. Ponadto w 2019 roku z zagadnieniem czasu pracy ścisły związek ma delegacja wyrażona w art. 298 (1) kodeksu pracy w sprawie dokumentacji pracowniczej. Kwestie te prezentuje szkolenie kadry i płace dedykowane głównie dla pracowników działów personalnych.
Podsumowując można powiedzieć, że czas pracy to nie tylko podstawowa 8-godzinna norma oraz średnio 40 godzinna na tydzień i normy odpoczynku ale także zasady pracy w niedzielę i święta, w nocy oraz w godzinach nadliczbowych. Dlatego też warto aktualizować wiedzę i uczestniczyć w szkoleniach o tej tematyce.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy.
Uczestników tego szkolenia interesują również: