Jak wygląda czas pracy po zmianach?

Czas pracy jest jednym z istotnych elementów prawa pracy. Przepisy o czasie pracy spełniają wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim muszą one zapewniać elastyczność procesu pracy, co wpływa na konkurencyjność pracodawcy i jego pozycję rynkową.

24 czerwca 2019
zdjęcie - Jak wygląda czas pracy po zmianach?

Jak wygląda czas pracy po zmianach?

Czas pracy jest jednym z istotnych elementów prawa pracy. Przepisy o czasie pracy spełniają wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim muszą one zapewniać elastyczność procesu pracy, co wpływa na konkurencyjność pracodawcy i jego pozycję rynkową.

Zasady dotyczące czasu pracy zawarte są w polskim prawie w dziale szóstym ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku – kodeks pracy. Przepisy te jak każde inne normy prawne podlegają ciągłym zmianom. Aby zrozumieć istotę wszelkich nowelizacji z zakresu czasu pracy, czas pracy szkolenie (szkolenie prawo pracy) jest niezbędne dla wszystkich osób zajmujących się w szczególności planowaniem oraz jego rozliczaniem. Niektóre normy prawne działu szóstego kodeksu pracy są niezwykle skomplikowane, nieprecyzyjne i dość często wewnętrznie sprzeczne, co powoduje wiele wątpliwości w praktyce ich stosowania.

Obecnie instrumentami, które zapewniają elastyczność są przede wszystkim systemy czasu pracy takie jak na przykład system równoważny, przerywany czy zadaniowy. Ponadto długie okresy rozliczeniowe, które obecnie mogą wynosić nawet 12 miesięcy oraz ruchomy czas pracy zapewniają konkurencyjność polskich pracodawców na rynku.

Wprowadzenie niektórych powyższych rozwiązań wymaga jednak odpowiedniego uzgodnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi albo przedstawicielami pracowników. Zatem do prawidłowego stosowania norm prawnych dotyczących czasu pracy konieczna jest również znajomość również innych ustaw i rozporządzeń. Warto w tym miejscu wspomnieć, że to właśnie zmiana ustawy o związkach zawodowych miała w 2019 roku wpływ na brzmienie przepisów dotyczących czasu pracy.

Szkolenie prawo pracy w profesjonalny sposób przedstawia uregulowania innych ustaw, które zmieniają normy prawne kodeksu pracy. Ponadto w 2019 roku z zagadnieniem czasu pracy ścisły związek ma delegacja wyrażona w art. 298 (1) kodeksu pracy w sprawie dokumentacji pracowniczej. Kwestie te prezentuje szkolenie kadry i płace dedykowane głównie dla pracowników działów personalnych.

Podsumowując można powiedzieć, że czas pracy to nie tylko podstawowa 8-godzinna norma oraz średnio 40 godzinna na tydzień i normy odpoczynku ale także zasady pracy w niedzielę i święta, w nocy oraz w godzinach nadliczbowych. Dlatego też warto aktualizować wiedzę i uczestniczyć w szkoleniach o tej tematyce.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy w 2018 oraz najnowsze orzecznictwo kadrowo - płacowe.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.