Jak wygląda proces produkcji wyrobów leczniczych?
Wytwarzanie produktów leczniczych jest niezwykle złożonym procesem, dlatego często zanim produkt trafi ostatecznie do odbiorcy musi przejść bardzo długą drogę. Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach droga ta trwać może nawet kilka lat. Współcześnie wyroby lecznicze najczęściej powstają przy współpracy wielu zespołów badawczych, nie rzadko rozlokowanych na całym świecie.
Zakończenie etapu opracowywania składu i produkcji danego medykamentu nie jest jeszcze równoznaczne z wprowadzeniem go do rynkowego obrotu. Zanim bowiem trafi on do pacjentów, musi przejść etap certyfikacji, dopiero po jego zakończeniu lek trafić może do sprzedaży. Im bardziej zaawansowane i nowoczesne technologie stosowane są na tym etapie, tym czas certyfikacji skrócić można do niezbędnego minimum.
Tak naprawdę proces produkcyjny i wszystko co się z nim wiąże może wyglądać bardzo różnie, w zależności od tego, do jakich celów produkowany lek ma być przeznaczony. W przypadku leków konwencjonalnych, od dnia rozpoczęcia prac nad składem leku do momentu wypuszczenia go na rynek minąć może nawet 10-14 lat. Dlaczego tak długo? W przypadku tego rodzaju medykamentów bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie bezpieczeństwa i skuteczności działania takiego leku.
W przypadku leków homeopatycznych, ziołowych czy konwencjonalnych proces produkcji leków wygląda zupełnie inaczej - wpływ na to ma przede wszystkim charakterystyka przeznaczenia leków oraz ich specyficzne właściwości. Ważne jest także odpowiednie oznakowanie leków. W tym przypadku wygląda to bardzo podobnie jak oznakowanie produktów kosmetycznych.
Dbałość o wysoki standard produkcji wyrobów leczniczych to jeszcze nie wszystko, bowiem równie ważne z punktu widzenia ich potencjalnego nabywcy jest odpowiednie magazynowanie leków. Tylko dzięki zachowaniu pewnych zasad przechowywania leki nie stracą swoich właściwości leczniczych, a ich stosowanie nie będzie stwarzało poważnego zagrożenia dla zdrowia i życia. Wyroby lecznicze należy przede wszystkim chronić przed:
- wilgocią,
- zakurzeniem,
- zabrudzeniem,
- zniszczeniem,
- kontaktem z podłożem i ścianą.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Dla aptek firm farmaceutycznych i hurtowni farmaceutycznych
Zobacz nasze
szkolenia kosmetyczne i farmaceutyczne