Jak wygląda proces produkcji wyrobów leczniczych?

Wytwarzanie produktów leczniczych jest niezwykle złożonym procesem, dlatego często zanim produkt trafi ostatecznie do odbiorcy musi przejść bardzo długą drogę. Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach droga ta trwać może nawet kilka lat.

Gamma - Jak wygląda proces produkcji wyrobów leczniczych?


Jak wygląda proces produkcji wyrobów leczniczych?

Wytwarzanie produktów leczniczych jest niezwykle złożonym procesem, dlatego często zanim produkt trafi ostatecznie do odbiorcy musi przejść bardzo długą drogę. Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach droga ta trwać może nawet kilka lat. Współcześnie wyroby lecznicze najczęściej powstają przy współpracy wielu zespołów badawczych, nie rzadko rozlokowanych na całym świecie.

Zakończenie etapu opracowywania składu i produkcji danego medykamentu nie jest jeszcze równoznaczne z wprowadzeniem go do rynkowego obrotu. Zanim bowiem trafi on do pacjentów, musi przejść etap certyfikacji, dopiero po jego zakończeniu lek trafić może do sprzedaży. Im bardziej zaawansowane i nowoczesne technologie stosowane są na tym etapie, tym czas certyfikacji skrócić można do niezbędnego minimum.

Tak naprawdę proces produkcyjny i wszystko co się z nim wiąże może wyglądać bardzo różnie, w zależności od tego, do jakich celów produkowany lek ma być przeznaczony. W przypadku leków konwencjonalnych, od dnia rozpoczęcia prac nad składem leku do momentu wypuszczenia go na rynek minąć może nawet 10-14 lat. Dlaczego tak długo? W przypadku tego rodzaju medykamentów bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie bezpieczeństwa i skuteczności działania takiego leku.

W przypadku leków homeopatycznych, ziołowych czy konwencjonalnych proces produkcji leków wygląda zupełnie inaczej - wpływ na to ma przede wszystkim charakterystyka przeznaczenia leków oraz ich specyficzne właściwości. Ważne jest także odpowiednie oznakowanie leków. W tym przypadku wygląda to bardzo podobnie jak oznakowanie produktów kosmetycznych.

Dbałość o wysoki standard produkcji wyrobów leczniczych to jeszcze nie wszystko, bowiem równie ważne z punktu widzenia ich potencjalnego nabywcy jest odpowiednie magazynowanie leków. Tylko dzięki zachowaniu pewnych zasad przechowywania leki nie stracą swoich właściwości leczniczych, a ich stosowanie nie będzie stwarzało poważnego zagrożenia dla zdrowia i życia. Wyroby lecznicze należy przede wszystkim chronić przed:

  • wilgocią,
  • zakurzeniem,
  • zabrudzeniem,
  • zniszczeniem,
  • kontaktem z podłożem i ścianą.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Dla aptek firm farmaceutycznych i hurtowni farmaceutycznych Zobacz nasze szkolenia kosmetyczne i farmaceutyczne

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.