Jaki jest okres przechowywania dokumentów kadrowych?

Jak długo należy przechowywać dokumenty dotyczące przebiegu zatrudniania pracowników? To pytanie zadaje sobie z pewnością niejedna księgowa, zwłaszcza biorąc pod uwagę zmiany prawne, jakie nastąpiły na początku bieżącego roku. Został wówczas diametralnie skrócony obowiązkowy czas przechowywania dokumentów kadrowych. A jak było wcześniej?

zdjęcie - (the_title())


Jaki jest okres przechowywania dokumentów kadrowych w firmie?

Jak długo należy przechowywać dokumenty dotyczące przebiegu zatrudniania pracowników? To pytanie zadaje sobie z pewnością niejedna księgowa, zwłaszcza biorąc pod uwagę zmiany prawne, jakie nastąpiły na początku bieżącego roku. Został wówczas diametralnie skrócony obowiązkowy czas przechowywania dokumentów kadrowych. A jak było wcześniej?

Stan prawny przed zmianami

Jeszcze zanim zostały wprowadzone zmiany odnośnie okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej wielu pracodawców głowiło się jak pomieścić dokumenty, które trzeba było przechowywać przez pięćdziesiąt lat. Tak, dokładnie pół wieku - taki był wymóg prawny odnośnie długości przechowywania akt pracowniczych.

Stan prawny po zmianach

Ustawa, która weszła w życie w styczniu bieżącego roku wprowadziła prawdziwą rewolucję w przepisach. Dla nowo zatrudnionych pracowników, czyli takich, których okres zatrudnienia zaczął się od stycznia 2019 roku obowiązek przechowywania dokumentów osobowych będzie wynosił zaledwie dziesięć lat. Do tego okresu skróci się także obowiązek przechowywania dokumentów pracowniczych dla osób, które zostały zatrudnione pomiędzy 1999 a 2019 rokiem. Dokumentacja pracownicza jest niezwykle ważna, dlatego należy dołożyć wszelkiej staranności w jej przechowywaniu.

Ochrona danych osobowych szkolenie

Przepisy w zakresie ochrony danych osobowych, a także sposobu ich przechowywania zmieniają się stosunkowo często. Chcąc być na bieżąco, trzeba nieustannie monitorować dziennik ustaw, co jest z kolei zadaniem bardzo obciążającym czasowo. Czy istnieje inne, prostsze rozwiązania? Oczywiście, aby być na bieżąco z wprowadzanymi zmianami w obszarze aktów prawnych, a do tego by podnieść swoje kwalifikacje zawodowe warto zapoznać się z tematyką szkolenia z bezpieczeństwa informacji. Podczas szkolenia zostaną przekazane najważniejsze informacje w tej dziedzinie. Obecnie jest położony ogromny nacisk na kwestię bezpieczeństwa danych i informacji, a administratorzy danych mają pełne ręce roboty, warto być zatem na bieżąco z przepisami prawa.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze szkolenia dla kadr:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.