Jakie procedury występują w kpa?

Załatwianie spraw w urzędach u wielu osób budzi paniczny strach, zwłaszcza jeżeli trzeba napisać pismo urzędowe w jakiejś sprawie. Warto przy tym pamiętać, że jedna z zasad, jaką rządzą się wszelkie postępowania administracyjne, to właśnie zasada pisemności, która oznacza konieczność składania wniosków w formie pisemnej.

zdjęcie - (the_title())


Jakie procedury występują w kpa?

Załatwianie spraw w urzędach u wielu osób budzi paniczny strach, zwłaszcza jeżeli trzeba napisać pismo urzędowe w jakiejś sprawie. Warto przy tym pamiętać, że jedna z zasad, jaką rządzą się wszelkie postępowania administracyjne, to właśnie zasada pisemności, która oznacza konieczność składania wniosków w formie pisemnej. Bez tego niestety, ale nie załatwi się żadnej sprawy.

Postępowanie administracyjne - co to takiego?

Jako postępowanie administracyjne określa się szereg czynności załatwianych w organach administracji publicznej. Wszelkie procedury zostały skrzętnie opisane i można je znaleźć w Kodeksie postępowania administracyjnego.

Postępowanie administracyjne może zostać wszczęte w dwojaki sposób. Jego bieg zaczyna się albo z mocy urzędu lub też na wniosek strony. Kto może być stroną w postępowaniu administracyjnym? Przepisy prawne jasno definiują tę kwestię.

Okazuje się, że stroną w postępowaniu administracyjnym zostać może każdy podmiot prawny (np. firma) jak również każda osoba fizyczna, ze wskazaniem na to, że jeżeli ktoś nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych, to przed organami administracji publicznej taka osoba reprezentowana jest przez prawnego opiekuna.

Nie takie procedury straszne jak je malują

Na pierwszy rzut oka, Kodeks postępowania administracyjnego to akt normatywny mało przystępny dla przeciętnego śmiertelnika. Ze świecą można szukać osób, które płynnie poruszają się w skomplikowanych zapisach. Jednak wystarczy odrobina chęci, aby przełamać swój strach do aktów prawnych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do działu szkolenia otwarte gdzie znajdziesz szereg szkoleń związanych ze sprzedażą, rozwojem osobistym i rozwojem managerów. Mamy również dedykowany dział: szkolenia administracja ze szkoleniami dla sektora publicznego. Zobacz dział: szkolenia sprzedażowe

Znaczną pomocą w tej tematyce mogą okazać się szkolenia. Warsztaty tego typu organizowane są zarówno dla pracowników administracji publicznej jak i dla wszystkich chętnych osób, które pragną pewniej poczuć się w materii postępowania administracyjnego.

Propozycja jaką jest kpa szkolenie to ciekawa formuła przekazująca w prosty sposób całą ścieżkę postępowania oraz wszelkie procedury administracyjne. Warto poświęcić trochę czasu na to, aby poznać swoje prawa i dowiedzieć się tego, jakimi zasadami rządzi się postępowanie administracyjne.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Poznaj nasz dział szkoleń prawnych. Szkolenia związane z nowym orzecznictwem.

Z tego zakresu rekomendujemy następujące warsztaty:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.