Kiedy trzeba zapłacić podatek dochodowy?
Podatek dochodowy to obowiązkowe świadczenie pieniężne osoby fizycznej lub osoby prawnej na rzecz państwa, które należy zapłacić w ściśle określonym terminie. Jak sama nazwa wskazuje zależy od wysokości osiągniętego dochodu. A zatem kiedy należy zapłacić podatek dochodowy?
Najprościej mówiąc podstawą opodatkowania jest dochód, który z podatkowego punktu widzenia jest przychodem pomniejszonym o koszty jego uzyskania. Prawo w Polsce wyróżnia pojęcia podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych. Mając na uwadze złożoną tematykę podatków obecnie organizowane są z tego zakresu szkolenia dla księgowych.
Pracownicy działów księgowych bardzo chętnie z nich korzystają. Podatki to zagadnienie, które muszą znać także pracownicy działów personalnych. Podobnie jak szkolenie pracownicze plany kapitałowe oraz szkolenie prawo pracy wykłady z zakresu podatku dochodowego są dedykowane dla pracowników zajmujących się naliczaniem wynagrodzeń.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, tak samo jak pracownik ma czas na rozliczenie się z uzyskiwanego dochodu. Nie robi on tego na jednak podstawie PIT – 11, bowiem sam sobie takiego dokumentu nie wystawia. Jednym z głównych podatków, który muszą płacić przedsiębiorcy, jest podatek dochodowy związany z osiągniętymi dochodami lub przychodami w przypadku ryczałtu. W trakcie roku podatkowego przedsiębiorcy mają obowiązek wyliczać i wpłacać do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczki na podatek dochodowy wylicza się według wybranej formy opodatkowania i może to być: skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany albo karta podatkowa.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Poznaj nasz dział szkoleń prawnych. Szkolenia związane z nowym orzecznictwem.
Z tego zakresu rekomendujemy następujące warsztaty:
Zasadniczo zaliczkę na podatek dochodowy należy wpłacić do 20 miesiąca następującego po okresie, za który wyliczana jest zaliczka lub do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w przypadku karty podatkowej. Po zakończeniu roku podatkowego przedsiębiorca ma obowiązek złożyć w urzędzie skarbowym deklarację roczną. I tak na przykład termin złożenia i opłacenia zeznania rocznego. PIT-36 składa się do 30 kwietnia roku następującego po tym, za który składane jest zeznanie a PIT-28 – do 31 stycznia roku następującego po tym, za który składana się zeznanie.
Podsumowując można powiedzieć, że kwestie podatkowe poza tym, iż są dość skomplikowane są bardzo ciekawe, dlatego warto uczestniczyć w szkoleniach o tej tematyce.