Kiedy trzeba zapłacić podatek dochodowy?

Podatek dochodowy to obowiązkowe świadczenie pieniężne osoby fizycznej lub osoby prawnej na rzecz państwa, które należy zapłacić w ściśle określonym terminie. Jak sama nazwa wskazuje zależy od wysokości osiągniętego dochodu. A zatem kiedy należy zapłacić podatek dochodowy?

zdjęcie - (the_title())

Kiedy trzeba zapłacić podatek dochodowy?

Podatek dochodowy to obowiązkowe świadczenie pieniężne osoby fizycznej lub osoby prawnej na rzecz państwa, które należy zapłacić w ściśle określonym terminie. Jak sama nazwa wskazuje zależy od wysokości osiągniętego dochodu. A zatem kiedy należy zapłacić podatek dochodowy?

Najprościej mówiąc podstawą opodatkowania jest dochód, który z podatkowego punktu widzenia jest przychodem pomniejszonym o koszty jego uzyskania. Prawo w Polsce wyróżnia pojęcia podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych. Mając na uwadze złożoną tematykę podatków obecnie organizowane są z tego zakresu szkolenia dla księgowych.

Pracownicy działów księgowych bardzo chętnie z nich korzystają. Podatki to zagadnienie, które muszą znać także pracownicy działów personalnych. Podobnie jak szkolenie pracownicze plany kapitałowe oraz szkolenie prawo pracy wykłady z zakresu podatku dochodowego są dedykowane dla pracowników zajmujących się naliczaniem wynagrodzeń.

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, tak samo jak pracownik ma czas na rozliczenie się z uzyskiwanego dochodu. Nie robi on tego na jednak podstawie PIT – 11, bowiem sam sobie takiego dokumentu nie wystawia. Jednym z głównych podatków, który muszą płacić przedsiębiorcy, jest podatek dochodowy związany z osiągniętymi dochodami lub przychodami w przypadku ryczałtu. W trakcie roku podatkowego przedsiębiorcy mają obowiązek wyliczać i wpłacać do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczki na podatek dochodowy wylicza się według wybranej formy opodatkowania i może to być: skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany albo karta podatkowa.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Poznaj nasz dział szkoleń prawnych. Szkolenia związane z nowym orzecznictwem.

Z tego zakresu rekomendujemy następujące warsztaty:

Zasadniczo zaliczkę na podatek dochodowy należy wpłacić do 20 miesiąca następującego po okresie, za który wyliczana jest zaliczka lub do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w przypadku karty podatkowej. Po zakończeniu roku podatkowego przedsiębiorca ma obowiązek złożyć w urzędzie skarbowym deklarację roczną. I tak na przykład termin złożenia i opłacenia zeznania rocznego. PIT-36 składa się do 30 kwietnia roku następującego po tym, za który składane jest zeznanie a PIT-28 - do 31 stycznia roku następującego po tym, za który składana się zeznanie.

Podsumowując można powiedzieć, że kwestie podatkowe poza tym, iż są dość skomplikowane są bardzo ciekawe, dlatego warto uczestniczyć w szkoleniach o tej tematyce.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.