Kto zapłaci składki na Pracownicze Plany Kapitałowe?

Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrowolną dla pracownika formą oszczędzania na emeryturę. Kto zapłaci składki na Pracownicze Plany Kapitałowe to pytanie, które często zadaje każdy z nas. Z dniem 1 stycznia 2019 roku weszła w życie Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. To właśnie w niej znajduje się odpowiedź na zadane pytanie. A zatem na składki złoży się zarówno pracownik, jak i pracodawca, a ponadto część dołoży państwo.

zdjęcie - (the_title())


Kto zapłaci składki na Pracownicze Plany Kapitałowe?

Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrowolną dla pracownika formą oszczędzania na emeryturę. Kto zapłaci składki na Pracownicze Plany Kapitałowe to pytanie, które często zadaje każdy z nas.

Z dniem 1 stycznia 2019 roku weszła w życie Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. To właśnie w niej znajduje się odpowiedź na zadane pytanie. A zatem na składki złoży się zarówno pracownik, jak i pracodawca, a ponadto część dołoży państwo.

W związku z tą ustawą z czasem część naszych wynagrodzeń będzie odprowadzana na specjalne rachunki w ramach PPK.

Pracownik z własnych pieniędzy ma odkładać 2% wynagrodzenia brutto. Ponadto ma możliwość zadeklarowania dodatkowych 2% dobrowolnej składki. O kwotę tą będzie pomniejszane wynagrodzenie po opodatkowaniu. Część ta ma być odkładana przez pracodawcę.

Dodatkowo pracownik może liczyć na składkę powitalną w kwocie 250 zł sfinansowaną z budżetu państwa oraz dopłatę roczną w wysokości 240 zł.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy  na szkolenie zmiany w prawie pracy 2022.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Jeśli pensja pracownika wyniesie 120% minimalnego wynagrodzenia lub mniej, pracownik będzie mógł skorzystać z prawa obniżenia składki nawet do 0, 5% oskładkowanej części pensji. Obniżenie składki nie spowoduje zniesienia prawa do dopłat ze strony państwa i pracodawcy.

Pracodawca będzie zobowiązany zapłacić składkę w wysokości 1, 5%. Wprowadzono również pracodawcy możliwość zadeklarowania dodatkowej składki w wysokości 2, 5% podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Pracodawca będzie zwolniony z obowiązku zapłaty składek na ZUS od wpłat na PPK.

Zajrzj do naszej strefy wiedzy po więcej artykułów na temat:

Zgromadzone przez uczestnika PPK środki finansowe zostaną mu wypłacone po osiągnięciu 60. roku życia. Jak można zauważyć jest to ten sam wiek dla kobiet i mężczyzn.

Pieniądze zgromadzone w PPK będą stanowić prywatną własność poszczególnych uczestników.

Podsumowując można powiedzieć, że łączna kwota wpłat miesięcznych do PPK wyniesie od 3, 5 procent do 8 procent wynagrodzenia.

Wejście w życie przepisów oznacza kumulację obciążeń i wzrost kosztów po stronie pracowników jak i pracodawców.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.