Kto zapłaci składki na Pracownicze Plany Kapitałowe?
Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrowolną dla pracownika formą oszczędzania na emeryturę. Kto zapłaci składki na Pracownicze Plany Kapitałowe to pytanie, które często zadaje każdy z nas.
Z dniem 1 stycznia 2019 roku weszła w życie Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. To właśnie w niej znajduje się odpowiedź na zadane pytanie. A zatem na składki złoży się zarówno pracownik, jak i pracodawca, a ponadto część dołoży państwo.
W związku z tą ustawą z czasem część naszych wynagrodzeń będzie odprowadzana na specjalne rachunki w ramach PPK.
Pracownik z własnych pieniędzy ma odkładać 2% wynagrodzenia brutto. Ponadto ma możliwość zadeklarowania dodatkowych 2% dobrowolnej składki. O kwotę tą będzie pomniejszane wynagrodzenie po opodatkowaniu. Część ta ma być odkładana przez pracodawcę.
Dodatkowo pracownik może liczyć na składkę powitalną w kwocie 250 zł sfinansowaną z budżetu państwa oraz dopłatę roczną w wysokości 240 zł.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy 2022.
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Jeśli pensja pracownika wyniesie 120% minimalnego wynagrodzenia lub mniej, pracownik będzie mógł skorzystać z prawa obniżenia składki nawet do 0, 5% oskładkowanej części pensji. Obniżenie składki nie spowoduje zniesienia prawa do dopłat ze strony państwa i pracodawcy.
Pracodawca będzie zobowiązany zapłacić składkę w wysokości 1, 5%. Wprowadzono również pracodawcy możliwość zadeklarowania dodatkowej składki w wysokości 2, 5% podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Pracodawca będzie zwolniony z obowiązku zapłaty składek na ZUS od wpłat na PPK.
Zajrzj do naszej strefy wiedzy po więcej artykułów na temat:
Zgromadzone przez uczestnika PPK środki finansowe zostaną mu wypłacone po osiągnięciu 60. roku życia. Jak można zauważyć jest to ten sam wiek dla kobiet i mężczyzn.
Pieniądze zgromadzone w PPK będą stanowić prywatną własność poszczególnych uczestników.
Podsumowując można powiedzieć, że łączna kwota wpłat miesięcznych do PPK wyniesie od 3, 5 procent do 8 procent wynagrodzenia.
Wejście w życie przepisów oznacza kumulację obciążeń i wzrost kosztów po stronie pracowników jak i pracodawców.