Jaki jest maksymalny czas pracy kierowcy w nocy?
Organizacja transportu to zdecydowanie nie jest proste zadanie. Przede wszystkim bowiem trzeba bardzo dokładnie orientować się, jak zabezpieczyć towar, jakie musi on mieć dokumenty, jak całość transportu rozplanować pod kątem czasowym itp.
A co dzisiaj szczególnie istotne - trzeba znać bardzo dobrze normy czasu pracy kierowców tak, aby uniknąć naprawdę bardzo wysokich opłat związanych z karami za poszczególne przekroczenie przepisów a także aby zapewnić bezpieczeństwo oraz ciągłość w dostawie.
Czas pracy kierowców
Na początek warto krótko powiedzieć generalnie o samym czasie pracy kierowców. Otóż określone są tu przez różne unijne rozporządzenia zarówno dzienne, jak i nocne, dobowe czy tygodniowe normy czasu pracy i odpoczynku kierowcy. W skrócie rzecz ujmując tygodniowo kierowca może jechać przez 56 godzin. Jednak w ciągu dwóch tygodni jest to 90 godzin.
Dalej czas liczony jest właśnie miarą owych dwóch tygodni. Warto jeszcze powiedzieć, że z kolei w nocy kierowca może prowadzić przez dość nieokreśloną ilość godzin. Generalnie bowiem przyjmuje się, że jest to 10 godzin na dobę, z czym noc określana jest jako 8 dowolnych godzin pomiędzy 21 a 7 rano. Jak zatem widać - przepisy nie są całkiem jasne w tej kwestii.
Szkolenie z czasu pracy kierowców - doskonały pomysł
Dlatego też warto zainwestować właśnie w szkolenie z czasu pracy kierowców albo w zatrudnienie pracownika, który już szkolenie takie odbył. Dzięki temu bowiem będziemy umieli odpowiednio dopasować godziny pracy, odpoczynku i zamian kierowców tak, aby cały transport przebiegał zgodnie z prawem i aby kierowcy byli wypoczęci niemniej jednak też tak, aby nie marnować czasu.
A propos marnowania czasu - na pewno przyda nam się także zarządzanie czasem i organizacja czasu pracy szkolenie. Takie szkolenie z zarządzania czasem pokaże nam właśnie, jak planować poszczególne transporty i dostawy oraz odbiór tak, aby jak najmniej na tym tracić. Jednocześnie zaś nie łamiąc przepisów i wykorzystując pracowników!