Ochrona danych osobowych – jakie mamy prawa a jakie obowiązki?

W ramach ochrony danych osobistych głównym podmiotem, który jest obarczony obowiązkami jest bez wątpienia administrator danych, który może część obowiązków zlecić na barki administratora bezpieczeństwa informacji.

zdjęcie - (the_title())

  Jednocześnie trzeba jasno zaznaczyć, że obok obowiązków po jednej ze stron, istnieje także druga strona całego procesu, którą jest bez wątpienia osoba fizyczna. To właśnie my wszyscy, jako zwykli ludzie podlegamy ochronie w zakresie naszych danych osobistych.

  Jednocześnie trzeba pamiętać, że nie jest w tym obszarze pozbawieni możliwości działania i zmuszeni do biernej wiary w to, że nasze dane osobiste są przechowywane w sposób prawidłowy. Każdy, kogo dane osobiste są przetwarzane ma w tym zakresie swoje prawa.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze szkolenia dla kadr:

  Wszyscy mamy prawo do tego, by gromadzone na nasz temat informacje skontrolować. Innymi słowy każdy, kto wie, że jego dane osobiste są przetwarzane przez daną instytucje ma prawo do tego by wystąpić z żądaniem udzielenia skonkretyzowanej odpowiedzi. Wniosek taki należy skierować do administratora danych. Może w ten sposób uzyskać informację dotyczące między innymi:

  • pochodzenia danych,
  • celu ich przetwarzania,
  • ich dostępności dla innych podmiotów,
  • jakiego okresu dotyczą.

  Administrator danych ma obowiązek udzielić odpowiedzi na zadane przez nas pytanie w ciągu 30 dni od otrzymania takiego wniosku. Może być ona przekazana zarówno w formie pisemnej, jak i każdej innej dopuszczonej przez wnioskodawcę. Trzeba jednak zaznaczyć, że obok obowiązku udzielania informacji i co za tym idzie prawa osoby fizycznej do otrzymania takiej informacji istnieją ograniczenia, które uniemożliwiają jej zdobycie.

  Ustawa o ochronie danych osobowych jasno bowiem wskazuje te przypadki, w których administrator danych może odmówić udzielenia odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji. Należy tu wskazać między innymi:

  • kiedy udzielenie informacji byłoby niewspółmiernie trudne w porównaniu do celu, jaki można dzięki nim osiągnąć,
  • dane gromadzone są celach naukowych bądź archiwalnych,
  • poprzez ujawnieni danych osobistych doszłoby do ujawnienia tajemnicy państwowej,
  • mogłoby to stanowić zagrożenie dla osób trzecich lub porządku publicznego,
  • godziłoby to w interes państwowy.

  Choć ograniczenia te mogą wydawać się logiczne to w praktyce często wygląda to niestety tak, że nieostre określenia ograniczeń powodują nadużywanie tych zapisów i co za tym idzie uniemożliwiają udostępnianie danych osobistych.

  Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  Zapraszamy do naszej

  gamma Wiki +

  Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
  Raporty HR
  Raporty HR

  Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

  Video
  Video

  Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

  Audio
  Audio

  Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

  Artykuły
  Artykuły

  Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108


  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.