Podstawy prawa pracy w Polsce

Jako pracownicy zobowiązani jesteśmy do rzetelnego wykonywania naszych obowiązków, za które to działanie otrzymujemy wynagrodzenie wraz z przysługującymi nam beneficjentami w postaci premii, dodatków i ulg przy rozliczaniu się z urzędami. Jesteśmy także ubezpieczeni i zapewniana nam jest emerytura, którą opłacają za nas pracodawcy. Przy wszystkich tych zaletach istnieje jeszcze szereg innych kwestii, które wspierają pracownika w miejscu pracy i nakładają na pracodawcę dodatkowe zobowiązania, które musi on wypełniać niezależnie od obszaru i celu działalności.

2 lipca 2018
zdjęcie - Podstawy prawa pracy w Polsce

 

Jako pracownicy zobowiązani jesteśmy do rzetelnego wykonywania naszych obowiązków, za które to działanie otrzymujemy wynagrodzenie wraz z przysługującymi nam beneficjentami w postaci premii, dodatków i ulg przy rozliczaniu się z urzędami. Jesteśmy także ubezpieczeni i zapewniana nam jest emerytura, którą opłacają za nas pracodawcy.

Przy wszystkich tych zaletach istnieje jeszcze szereg innych kwestii, które wspierają pracownika w miejscu pracy i nakładają na pracodawcę dodatkowe zobowiązania, które musi on wypełniać niezależnie od obszaru i celu działalności.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy w 2018 oraz najnowsze orzecznictwo kadrowo - płacowe.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Zasady obowiązujące w polskim prawie pracy

Postanowienia, które są najważniejszymi punktami, a które dotyczą pracowników, oferując im bezpośrednie, widoczne efekty podpisania umowy o pracę, są to: prawo do pracy, ponieważ w żadnym kodeksie nie jest nakazane, że trzeba pracować, jednak ustawa daje nam taką możliwość, godziwych warunków pracy i wynagrodzenia za nią, swobodę nawiązywania stosunków pracy i płacy, co zapewnia nam swobodę wyboru zawodu, jaki zamierzamy wykonywać.

Ponadto w zakładzie pracy obowiązuje poszanowanie godności i dóbr osobistych pracownika, równość i brak dyskryminacji, ochrona uprawnień pracowników do dołączenia do organizacji związków zawodowych oraz udział w nich.

Zajrzyj do strefy wiedzy po więcej artykułów z tematów:

Dlaczego te przepisy są ważne?

Gdyby zabrakło takich szczegółowych regulacji, wielu pracodawców nadużywałoby swojej władzy, jaką daje im możliwość zatrudnienia pracowników i stawiania warunków, jakie muszą spełniać, aby otrzymać minimalne wynagrodzenie. Z drugiej strony nakłada to pewne obowiązki na pracowników, którzy muszą wykonać powierzoną im pracę, jeżeli tak się nie stanie, mogą nie otrzymać pensji. Powinni również pamiętać, że prawo pracy chroni ich przed nieuczciwością pracodawców, ale nie przed ich własną.

Zawsze należy rzetelnie i sumiennie wykonywać swoje obowiązki – dotyczy to obu stron, zgodnie z wytycznymi, jakie nakazuje prawo i ustawy pokrewne związane z organizacją związków zawodowych i instytucji publicznych. Każdy z tych aktów ma swoje konkretne zadanie regulowania życia publicznego i prywatnego, aby obywatele mogli czerpać z niego korzyści, pod warunkiem, że należycie go przestrzegają.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W trakcie szkolenia czy spotkania online wykorzystywane są przez nas narzędzia dzięki, które sprawiają że spotkanie staje się naprawdę interaktywne.

Zobacz co oferujemy:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.