Podstawy prawa pracy w Polsce

Jako pracownicy zobowiązani jesteśmy do rzetelnego wykonywania naszych obowiązków, za które to działanie otrzymujemy wynagrodzenie wraz z przysługującymi nam beneficjentami w postaci premii, dodatków i ulg przy rozliczaniu się z urzędami. Jesteśmy także ubezpieczeni i zapewniana nam jest emerytura, którą opłacają za nas pracodawcy. Przy wszystkich tych zaletach istnieje jeszcze szereg innych kwestii, które wspierają pracownika w miejscu pracy i nakładają na pracodawcę dodatkowe zobowiązania, które musi on wypełniać niezależnie od obszaru i celu działalności.

   

  Jako pracownicy zobowiązani jesteśmy do rzetelnego wykonywania naszych obowiązków, za które to działanie otrzymujemy wynagrodzenie wraz z przysługującymi nam beneficjentami w postaci premii, dodatków i ulg przy rozliczaniu się z urzędami. Jesteśmy także ubezpieczeni i zapewniana nam jest emerytura, którą opłacają za nas pracodawcy.

  Przy wszystkich tych zaletach istnieje jeszcze szereg innych kwestii, które wspierają pracownika w miejscu pracy i nakładają na pracodawcę dodatkowe zobowiązania, które musi on wypełniać niezależnie od obszaru i celu działalności.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy.

  Uczestników tego szkolenia interesują również:

  Zasady obowiązujące w polskim prawie pracy

  Postanowienia, które są najważniejszymi punktami, a które dotyczą pracowników, oferując im bezpośrednie, widoczne efekty podpisania umowy o pracę, są to: prawo do pracy, ponieważ w żadnym kodeksie nie jest nakazane, że trzeba pracować, jednak ustawa daje nam taką możliwość, godziwych warunków pracy i wynagrodzenia za nią, swobodę nawiązywania stosunków pracy i płacy, co zapewnia nam swobodę wyboru zawodu, jaki zamierzamy wykonywać.

  Ponadto w zakładzie pracy obowiązuje poszanowanie godności i dóbr osobistych pracownika, równość i brak dyskryminacji, ochrona uprawnień pracowników do dołączenia do organizacji związków zawodowych oraz udział w nich.

  Zajrzyj do strefy wiedzy po więcej artykułów z tematów:

  Dlaczego te przepisy są ważne?

  Gdyby zabrakło takich szczegółowych regulacji, wielu pracodawców nadużywałoby swojej władzy, jaką daje im możliwość zatrudnienia pracowników i stawiania warunków, jakie muszą spełniać, aby otrzymać minimalne wynagrodzenie. Z drugiej strony nakłada to pewne obowiązki na pracowników, którzy muszą wykonać powierzoną im pracę, jeżeli tak się nie stanie, mogą nie otrzymać pensji. Powinni również pamiętać, że prawo pracy chroni ich przed nieuczciwością pracodawców, ale nie przed ich własną.

  Zawsze należy rzetelnie i sumiennie wykonywać swoje obowiązki – dotyczy to obu stron, zgodnie z wytycznymi, jakie nakazuje prawo i ustawy pokrewne związane z organizacją związków zawodowych i instytucji publicznych. Każdy z tych aktów ma swoje konkretne zadanie regulowania życia publicznego i prywatnego, aby obywatele mogli czerpać z niego korzyści, pod warunkiem, że należycie go przestrzegają.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  W trakcie szkolenia czy spotkania online wykorzystywane są przez nas narzędzia dzięki, które sprawiają że spotkanie staje się naprawdę interaktywne.Zobacz co oferujemy: Zapoznaj się z listą szkolenia sprzedażowe

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.