Prawne aspekty zatrudniania cudzoziemców

Aby móc legalnie zatrudnić cudzoziemca, zwłaszcza nieposiadającego obywatelstwa Unii Europejskiej, a co za tym idzie, nieobjętego unijną swobodą przepływu pracowników i swobodą przepływu osób, należy spełnić szereg prawnych wymogów i dokonać szeregu czynności administracyjnych. 

   
  Aby móc legalnie zatrudnić cudzoziemca, zwłaszcza nieposiadającego obywatelstwa Unii Europejskiej, a co za tym idzie, nieobjętego unijną swobodą przepływu pracowników i swobodą przepływu osób, należy spełnić szereg prawnych wymogów i dokonać szeregu czynności administracyjnych.

  Przed zatrudnieniem obcokrajowca warto wybrać się zatem na szkolenie poświęcone prawnym aspektom zatrudniania cudzoziemców w podmiotach gospodarczych prowadzących działalność na terytorium III Rzeczypospolitej Polskiej, tak by mieć absolutną pewność, iż cały proces przebiegnie w sposób efektywny i zgodny z prawem, a pracodawca uniknie jakichkolwiek kłopotów w kontaktach z Państwową Inspekcją Pracy, Urzędem Skarbowym, czy ZUSem.
   
  Zatrudnianie obcokrajowca nie wiąże się bowiem jedynie z uzyskaniem pozwolenia na wjazd i pobyt na terytorium Polski. W wielu przypadkach należy również posiadać pozwolenie na pracę oraz odpowiednio stosować przepisy dot. uiszczania podatków i składek.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce Szkolenie porusza aspekty prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe. Zapraszamy!

  Uczestników tego szkolenia interesuje również:

  Prawne aspekty zatrudniania cudzoziemców dotyczą w pierwszej kolejności kwestii uzyskiwania pozwolenia na wjazd i pobyt na terytorium III RP. O ile kwestia ta nie stanowi problemu w przypadku cudzoziemców z państw członkowskich Unii Europejskiej (zatem posiadających obywatelstwo UE), gdyż są oni objęci unijną swobodą przepływu osób i pracowników, o tyle problem może wystąpić w przypadku większości osób spoza UE, gdyż w ich przypadku, poza paszportem, konieczne będzie również uzyskiwanie stosownej wizy.

  Druga kwestia dotyczy pozwolenia na pracę. Chociaż istnieje szereg zawodów, które tego rodzaju pozwolenia nie wymagają (a ich katalog jest w przypadku osób posiadających obywatelstwo UE oczywiście o wiele szerszy niż w przypadku tych osób, które rzeczonego obywatelstwa nie posiadają), to jednak warto pamiętać, iż w wielu przypadkach takie zezwolenie należy mieć.

  Co więcej, istnieje również cały szereg zawodów, w których cudzoziemcy pracy nie mogą znaleźć w ogóle, chociaż tyczy się to głównie instytucji państwowych związanych z bezpieczeństwem (np. Policja, czy Siły Zbrojne RP).

  W końcu, należy pamiętać o odpowiednim stosowaniu przepisów podatkowych i ubezpieczeniowych, których rozwiązania często różnią się od „normalnych” przepisów stosowanych do obywateli RP, co wynika najczęściej albo z rozwiązań obecnych w prawie UE, albo z umów bilateralnych między RP, a państwem trzecim.
   

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze szkolenia dla kadr:

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.