Prawo do zmiany danych osobowych

Obok szeregu obostrzeń dotyczących przetwarzania naszych danych osobistych wszyscy mamy prawo do tego, by samodzielnie wobec administratora danych występować o właściwe ich zabezpieczenie, czy nawet sprzeciwić się ich wykorzystywaniu.

28 czerwca 2017
zdjęcie - Prawo do zmiany danych osobowych

Dodatkowo trzeba pamiętać, także o tym, że każda osoba fizyczna czyjej dane są gromadzone i przetwarzane ma także prawo do tego, by żądać korekty już posiadanych przez administratora informacji.

Dzięki temu możemy nie tylko skutecznie uniemożliwić wykorzystywania konkretnych informacji przeciwko nam, ale także zupełnie zablokować dalsze przetwarzanie danych osobistych.
Prawo do zmiany zgromadzonych przez konkretnego administratora danych naszych danych osobistych jest przynależne każdej osobie, której dane są przetwarzane. Innymi słowy mając wiedze na temat tego, że dany administrator posiada informacje o nas, możemy nie tylko żądać wglądu w te dane ale także wnioskować o ich zmianę.

Co więcej, każda osoba ma możliwość aktualizowania swoich danych osobistych, ich zmiany czy uzupełnienia, a ponadto może żądać ich usunięcia jeżeli zachodzi podejrzenie że zostały one zgromadzone w sposób sprzeczny z prawem. Ponadto wniosek o usunięcie danych z rejestru można wieść także wtedy, kiedy są one nieprawdziwe lub rażąco niekompletne. W każdym przypadku to na administratorze danych ciąży obowiązek prawny, by konkretne dane zmienić i to niezwłocznie. Ponadto spada na niego także obowiązek powiadomienia o zmianie wszystkich innych podmiotów, którym konkretne informacje zostały ujawnione.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze szkolenia dla kadr:Tym samy warto być uważnym i dobrze znać swoje prawa w starciu z różnymi podmiotami, które korzystają z naszych danych osobowych. Nie wszyscy bowiem mają do tego prawo i nie każdy z podmiotów będzie mógł wykorzystywać informacje o nas do prowadzenia własnej działalności.
Warto także pamiętać o tym, że nasze dane osobowych mogą polegać powierzeniu. Jest to instytucja polegająca na tym, że administrator danych przekazuje je innemu podmiotowi w całości lub w części celem dalszego ich przetwarzania.

Podstawą takich działań jest umowa zawarta pomiędzy pierwotnym administratorem danych, a podmiotem przyjmującym informacje. W takiej sytuacji trzeba jednak pamiętać, że administratorem danych pozostaje wciąż ten sam podmiot. Instytucja, której powierzono dane odpowiada jednak za ich ochronę i dalsze, prawidłowe przetwarzanie.

Szkolenia Eksperckie. Nasi trenerzy to czołowi eksperci w swoich dziedzinach. Z zakresu szkoleń prawnych proponujemy m.in. Oferujemy również szkolenia eksperckie z zakresu: energetyka, IT, hr, kadry, płace i inne.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.