Ustawa o związkach zawodowych

Związkiem zawodowym nazywa się masową organizacje społeczną, która zrzesza ludzi pracy najemnej na zasadzie dobrowolności. Celem działania związków zawodowych jest ochrona interesów społeczno-ekonomicznych pracowników. Utworzony może być według kryteriów gałęzi produkcji, konkretnego zawodu bądź regionu, w którym operuje. Ponadto związki zawodowe mają możliwość rozwijania swojej działalności samopomocowej, edukacyjnej, kulturalnej i innych.

Gamma - Ustawa o związkach zawodowych


Ustawa o związkach zawodowych

Związkiem zawodowym nazywa się masową organizacje społeczną, która zrzesza ludzi pracy najemnej na zasadzie dobrowolności. Celem działania związków zawodowych jest ochrona interesów społeczno-ekonomicznych pracowników.

Utworzony może być według kryteriów gałęzi produkcji, konkretnego zawodu bądź regionu, w którym operuje. Ponadto związki zawodowe mają możliwość rozwijania swojej działalności samopomocowej, edukacyjnej, kulturalnej i innych.

Związki zawodowe w Polsce

W Polsce działalność związków zawodowych regulowana jest ustawą z dnia 23 maja 1991 roku. W odniesieniu do jej zapisów związek zawodowy jest osobą prawną, powstaje zaś na mocy uchwały o jego założeniu, która podjęta jest na specjalnych zgromadzeniu założycielskim, w którym uczestniczy co najmniej 10 osób.

Na następnym zgromadzeniu uchwalony zostaje statut organizacji a także wybrany jest komitet założycielski, który liczyć może od 3 do 7 osób. Każdy związek zawodowy podlega obowiązkowej rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Prawem związków zawodowych jest uczestnictwo w sporach zbiorowych i zawieranie układów zbiorowych pracy. Większe uprawnienia posiadają związki zawodowe, które są reprezentatywne w skali kraju.

Zmiany w ustawie

1 stycznia 2019 roku weszły w życie zmiany w ustawie. Dotyczą one przede wszystkim rozszerzenia kręgu osób, które są uprawnione do wstąpienia w szeregi zakładowych organizacji związkowych. Od teraz prawo to przysługuje wszystkim pracownikom, które pracują w danym miejscu i pobierają za swoją pracę wynagrodzenie, bez względu na to, jaka jest podstawa ich zatrudnienia.

Oznacza to, że członkami związków mogą być też osoby zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne (o dzieło, o świadczenie usług czy na zlecenie), a nie jak do tej pory osoby z umową o pracę.

Zmianie ulegają też elementy takie jak: reprezentacja związków zawodowych (w jej skład wchodzą obecnie wszystkie osoby wykonujące pracę za wynagrodzeniem, bez względu na to, czy są członkami związku), prawo do zakładania związków i prawo do wszczynania sporów (dotyczy także osób zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne), progi reprezentatywności (dla organizacji będących częścią Rady Dialogu Społecznego 8%, pozostałych związków 15%).

Wprowadzona zostanie także weryfikacja liczebności zakładowej organizacji związkowej.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.