Ustawa o związkach zawodowych
Związkiem zawodowym nazywa się masową organizacje społeczną, która zrzesza ludzi pracy najemnej na zasadzie dobrowolności. Celem działania związków zawodowych jest ochrona interesów społeczno-ekonomicznych pracowników.
Utworzony może być według kryteriów gałęzi produkcji, konkretnego zawodu bądź regionu, w którym operuje. Ponadto związki zawodowe mają możliwość rozwijania swojej działalności samopomocowej, edukacyjnej, kulturalnej i innych.
Związki zawodowe w Polsce
W Polsce działalność związków zawodowych regulowana jest ustawą z dnia 23 maja 1991 roku. W odniesieniu do jej zapisów związek zawodowy jest osobą prawną, powstaje zaś na mocy uchwały o jego założeniu, która podjęta jest na specjalnych zgromadzeniu założycielskim, w którym uczestniczy co najmniej 10 osób.
Na następnym zgromadzeniu uchwalony zostaje statut organizacji a także wybrany jest komitet założycielski, który liczyć może od 3 do 7 osób. Każdy związek zawodowy podlega obowiązkowej rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy.
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Prawem związków zawodowych jest uczestnictwo w sporach zbiorowych i zawieranie układów zbiorowych pracy. Większe uprawnienia posiadają związki zawodowe, które są reprezentatywne w skali kraju.
Zmiany w ustawie
1 stycznia 2019 roku weszły w życie zmiany w ustawie. Dotyczą one przede wszystkim rozszerzenia kręgu osób, które są uprawnione do wstąpienia w szeregi zakładowych organizacji związkowych. Od teraz prawo to przysługuje wszystkim pracownikom, które pracują w danym miejscu i pobierają za swoją pracę wynagrodzenie, bez względu na to, jaka jest podstawa ich zatrudnienia.
Oznacza to, że członkami związków mogą być też osoby zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne (o dzieło, o świadczenie usług czy na zlecenie), a nie jak do tej pory osoby z umową o pracę.
Zmianie ulegają też elementy takie jak: reprezentacja związków zawodowych (w jej skład wchodzą obecnie wszystkie osoby wykonujące pracę za wynagrodzeniem, bez względu na to, czy są członkami związku), prawo do zakładania związków i prawo do wszczynania sporów (dotyczy także osób zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne), progi reprezentatywności (dla organizacji będących częścią Rady Dialogu Społecznego 8%, pozostałych związków 15%).
Wprowadzona zostanie także weryfikacja liczebności zakładowej organizacji związkowej.