Użytkowanie wieczyste w kontekście możliwości rozporządzania nim

Użytkowanie wieczyste to dość specyficzna forma użytkowania gruntów. Właścicielem ich jest wyłącznie Skarb Państwa, zaś umowa zawierana jest na długi okres czasu. Ponadto w ramach użytkowania wieczystego użytkownik zyskuje szerokie możliwości w zakresie dysponowania nieruchomością.

zdjęcie - (the_title())


Użytkowanie wieczyste w kontekście możliwości rozporządzania nim

Użytkowanie wieczyste to dość specyficzna forma użytkowania gruntów. Właścicielem ich jest wyłącznie Skarb Państwa, zaś umowa zawierana jest na długi okres czasu. Ponadto w ramach użytkowania wieczystego użytkownik zyskuje szerokie możliwości w zakresie dysponowania nieruchomością. Ma prawo budować na niej budynki czy też prowadzić działalność bez konieczności uzyskiwania zgody właściciela.

Jednakże bywa, że umowa użytkowania wieczystego ulega zmianie, w szczególności dotyczy to przede wszystkim zmiany użytkownika. Jest on bowiem zobowiązany do opłacania corocznie odpowiednio wyliczonej opłaty za użytkowanie, dlatego też istotne jest, aby wszelkie zmiany w umowie były na bieżąco aktualizowane.

Podobnie jak w przypadku innych umów, może ona zostać rozwiązana przez obie strony, tak samo może nastąpić zmiana użytkownika, jeżeli dotychczasowy rezygnuje z umowy a nowy zostaje zaakceptowany przez właściciela gruntu, czyli Skarb Państwa.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia budownictwo i nieruchomości. Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz:

Zmiana użytkownika wieczystego to odpowiednia procedura, którą powinny znać osoby na co dzień zajmujące się tym tematem.

Dlatego też kwestie związane z użytkowaniem wieczystym coraz częściej są tematem szkoleń. Szkolenie użytkowanie wieczyste to nie tylko możliwość zapoznania się z samą definicją, ale także poznanie odpowiednich przepisów, które to regulują.

Zmiana użytkownika wieczystego to jedna z tych kwestii, która poruszana jest praktycznie na każdym kursie tego typu. Często tematyką kursów jest także prawo własności, użytkowanie wieczyste bowiem jest pomiędzy tradycyjnym użytkowaniem a własnością.

Szkolenia kontrakty handlowe to jedne z tych, na których coraz częściej pojawia się temat użytkowania wieczystego. Powodem może być między innymi kwestia wielu zmian, które w ostatnim czasie zostały wprowadzone, a w głównej mierze dążą do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

To zaś, a raczej nieruchomości bardzo często są przedmiotem kontraktów handlowych lub też ściśle się z nimi wiążą. Dlatego też odpowiednia wiedza pozwala na lepsze prowadzenie rozmów jak również zawieranie korzystniejszych umów.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Dla aptek firm farmaceutycznych i hurtowni farmaceutycznych Zobacz nasze szkolenia kosmetyczne i farmaceutyczne

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.