Zmiany w prawie wieczystym

Użytkowanie wieczyste jest pojęciem wielu osobom dobrze znanym. Dotyczy ono zawierania umowy miedzy osobą a państwem, na określony okres, podczas którego możemy użytkować nieruchomości należące do Państwa.

zdjęcie - (the_title())


Zmiany w prawie wieczystym

Użytkowanie wieczyste jest pojęciem wielu osobom dobrze znanym. Dotyczy ono zawierania umowy miedzy osobą a państwem, na określony okres, podczas którego możemy użytkować nieruchomości należące do Państwa.

Oczywiście ponosimy za to koszty jednorazowe i coroczne ale są one o wiele niższe niż koszt zakupu takiej nieruchomości. Z tego powodu jest to opcja dość często wybiera przez osoby które nie dysponują środkami na zakup tej że nieruchomości.

Jednak jeżeli rozmawiamy o tym terminie, należy wiedzieć że przepisy jej dotyczące uległy zmianie w stosunku do poprzednich lat. Mianowicie Sejm uchwalił ustawę która weszła w życie z początkiem 2019 roku. Dotyczy ona nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Problematyka negocjacji umów najmu, zapisów umowy najmu komercyjnego, umowy na budowę, remont i przebudowę obiektu, przebieg procesu inwestycyjnego na nieruchomości, audyt, kontrolę stanu technicznego obiektu oraz windykację należności – zapraszamy na szkolenie manager ds.najmu i zarządzania nieruchomościami

Uczestników tego szkolenia interesują się  również:

To umożliwi stopniową likwidację użytkowania wieczystego na gruntach zabudowanych na cele mieszkaniowe.

Celem tej zmiany było rozwiązanie problemu z naliczaniem opłat rocznych. Dotyczy ona wszystkich użytkowników wieczystych z budynkami mieszkalnymi. Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów znacznie skróci okres poboru opłat.

Obowiązująca dotychczas umowa użytkowania wieczystego nakładała na mieszkańców obowiązek wnoszenia opłat przez cały czas jej trwania (zwykle 99 lat).

Z kolei koszty przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności będą rozłożone na 20 rocznych rat. Jeśli natomiast wspólnota zapłaci całość, będzie mogła skorzystać z 60 % zniesienia opłaty. Jeśli działki należą do samorządów to one podejmą decyzję w sprawie ewentualnych zniżek.

Władze podkreślają że ta operacja wymaga dużej ilości pracy ponieważ konieczne będzie przeprowadzenie zmian w 2. 5 mln ksiąg wieczystych. Mówią jednak, że zatrudnią w tym celu odpowiednią ilość osób aby wszystko przebiegło szybko i sprawnie.

Chodzi głównie o to aby osoby mogły bez problemów opłacać konieczne opłaty bez wątpliwości czy wszystko jest w pełni poprawnie. Dowodzi to że zmiany mają iść ku lepszemu i pomagać obywatelom, wszytko się jednak okaże po upływie odpowiedniego okresu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Poznaj nasz dział szkoleń prawnych. Szkolenia związane z nowym orzecznictwem.

Z tego zakresu rekomendujemy następujące warsztaty:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.