Zmiany w prawie wieczystym
Użytkowanie wieczyste jest pojęciem wielu osobom dobrze znanym. Dotyczy ono zawierania umowy miedzy osobą a państwem, na określony okres, podczas którego możemy użytkować nieruchomości należące do Państwa.
Oczywiście ponosimy za to koszty jednorazowe i coroczne ale są one o wiele niższe niż koszt zakupu takiej nieruchomości. Z tego powodu jest to opcja dość często wybiera przez osoby które nie dysponują środkami na zakup tej że nieruchomości.
Jednak jeżeli rozmawiamy o tym terminie, należy wiedzieć że przepisy jej dotyczące uległy zmianie w stosunku do poprzednich lat. Mianowicie Sejm uchwalił ustawę która weszła w życie z początkiem 2019 roku. Dotyczy ona nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Problematyka negocjacji umów najmu, zapisów umowy najmu komercyjnego, umowy na budowę, remont i przebudowę obiektu, przebieg procesu inwestycyjnego na nieruchomości, audyt, kontrolę stanu technicznego obiektu oraz windykację należności – zapraszamy na szkolenie manager ds.najmu i zarządzania nieruchomościami
Uczestników tego szkolenia interesują się również:
To umożliwi stopniową likwidację użytkowania wieczystego na gruntach zabudowanych na cele mieszkaniowe.
Celem tej zmiany było rozwiązanie problemu z naliczaniem opłat rocznych. Dotyczy ona wszystkich użytkowników wieczystych z budynkami mieszkalnymi. Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów znacznie skróci okres poboru opłat.
Obowiązująca dotychczas umowa użytkowania wieczystego nakładała na mieszkańców obowiązek wnoszenia opłat przez cały czas jej trwania (zwykle 99 lat).
Z kolei koszty przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności będą rozłożone na 20 rocznych rat. Jeśli natomiast wspólnota zapłaci całość, będzie mogła skorzystać z 60 % zniesienia opłaty. Jeśli działki należą do samorządów to one podejmą decyzję w sprawie ewentualnych zniżek.
Władze podkreślają że ta operacja wymaga dużej ilości pracy ponieważ konieczne będzie przeprowadzenie zmian w 2. 5 mln ksiąg wieczystych. Mówią jednak, że zatrudnią w tym celu odpowiednią ilość osób aby wszystko przebiegło szybko i sprawnie.
Chodzi głównie o to aby osoby mogły bez problemów opłacać konieczne opłaty bez wątpliwości czy wszystko jest w pełni poprawnie. Dowodzi to że zmiany mają iść ku lepszemu i pomagać obywatelom, wszytko się jednak okaże po upływie odpowiedniego okresu.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Poznaj nasz dział szkoleń prawnych. Szkolenia związane z nowym orzecznictwem.
Z tego zakresu rekomendujemy następujące warsztaty: