Jakie są typy liderów?

Każdy człowiek jest inny, ma inne cechy charakteru oraz inną osobowość, na którą oprócz osobistych predyspozycji wpływa także sposób wychowania. Jedni okazują się urodzonymi przywódcami, inni zaś choćby nie wiem jak chcieli nie są w stanie nie tylko porwać za sobą tłumów, lecz choćby namówić kolegi na wypad na miasto. Jeden będzie potrafił przekonać obce sobie osoby, by wskoczyły za nim w ogień, inny nawet gdyby latami pracował z daną grupą ludzi nie da rady przekonać ich do pożyczenia choćby 10 zł. 

   
  Każdy człowiek jest inny, ma inne cechy charakteru oraz inną osobowość, na którą oprócz osobistych predyspozycji wpływa także sposób wychowania. Jedni okazują się urodzonymi przywódcami, inni zaś choćby nie wiem jak chcieli nie są w stanie nie tylko porwać za sobą tłumów, lecz choćby namówić kolegi na wypad na miasto.

  Jeden będzie potrafił przekonać obce sobie osoby, by wskoczyły za nim w ogień, inny nawet gdyby latami pracował z daną grupą ludzi nie da rady przekonać ich do pożyczenia choćby 10 zł.

  Także te osoby, które zostały awansowane na stanowisko szefa zespołu, pomimo posiadania cech potrzebnych liderowi, mogą takim zespołem zarządzać na wiele różnych sposobów. Tutaj dużo zależy od poprzednich doświadczeń, a także od tego jakie cechy osobowości towarzyszom cechom liderskim. Jakie są typy liderów?
   
  Typy te można podzielić na takie, które dobrze sprawdzą się z dobrze działającym, zgranym zespołem (np. demokratyczny, afiliacyjny), doskonale radzące sobie z zespołem trudnym, niezdyscyplinowanym (autorytarny, nakazowy) oraz taki, który będzie prowadził i zespół rozwijał (procesowy, afiliacyjny). Nie ulega wątpliwości, że źle dobrany typ lidera do zespołu, do tego w jakim aktualnie jest on stadium, może skutkować brakiem dobrej współpracy. Jak zatem rozpoznać, czy dany lider się sprawdzi?

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Gamma – firma szkoleniowa roku.

  Jak coaching wyzwala ludzki potencjał? Jak zostać liderem transformacyjnym? Jak sprawnie i skutecznie zarządzać zmianą? Co to jest flow i jak przejść od apatii do pasji? Zapraszamy na nasze szkolenia.

  Zapoznaj się z całym działem szkoleń menadżerskich: szkolenie menadżerskie

  W tym celu można wynająć firmę, która przeprowadzi audyt i określi jakiego typu przywództwa grupa aktualnie potrzebuje, można też zainwestować w firmę poprzez rozwój jej właściciela czy osoby zarządzającej – wiedza, którą zdobędzie on na szkoleniu poruszającym kwestie zarządzania grupą i zespołami w organizacji będzie mogła zostać wykorzystana nie tylko w tym jednym konkretnym przypadku, ale także za każdym razem, kiedy zajdzie taka potrzeba.

  Porównując ceny za usługi firmy konsultingowej oraz koszty szkolenia, wydaje się, że wybór tej drugiej opcji będzie lepszy jeśli wziąć pod uwagę stosunek jakości do ceny. Oprócz tego, wiedza, którą pozyska pracodawca pozostanie z nim w danej firmie.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.