Chyba każdy by chciał, aby inni ludzie znajdujący się bezpośrednio w jego otoczeniu postępowali zgodnie z tym, co dana osoba chce. Sytuacja taka tyczy się zarówno życia prywatnego jak i zawodowego, jednak z tą drobną różnicą, że w rodzinie można samemu ustalać obowiązujące reguły, a w miejscu pracy trzeba dostosować się do panujących, z góry narzucanych zasad.
Zazwyczaj jest tak, że podwładni bezwzględnie muszą słuchać poleceń przełożonego. Jednak dzięki zastosowaniu kilku trików, można skutecznie, a co najważniejsze - zupełnie niepostrzeżenie wpływać na decyzje przełożonych.
Jak to robić? Techniki wywierania wpływu, to jedno z zagadnień poruszanych na szkoleniach dla managerów. Każdy, kto chciałby opanować tę jakże cenną umiejętność, powinien czym prędzej zapisać się na takie szkolenie.
Wywieranie wpływu Cialdini Niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie wywierania wpływu na innych ludzi jest
Robert Cialdini. Skonstruował on
sześć ogólnych zasad, którymi człowiek powinien się posługiwać, aby inni wykonywali jego sugestie bez mrugnięcia okiem. Można tu wymienić chociażby
zasadę wzajemności czy też
społeczny dowód słuszności. Do pozostałych reguł zaliczają się między innymi -
zasada autorytetu,
zasada sympatii, reguła niedostępności, a także
reguła zaangażowania i konsekwencji. Jeżeli wyżej wymienione reguły będą umiejętnie i konsekwentnie stosowane, to nikt nie oprze się prośbie, a stosunki zawodowe będą się coraz lepiej układać.
Etyka a wywieranie wpływu społecznego Niektórzy mogą zacząć podnosić głosy na temat tego, że manipulowanie innymi dla odniesienia własnych korzyści jest zachowaniem zupełnie nieetycznym. Warto pamiętać jednak o tym, że jeżeli ma się dobre intencje, takie jak chociażby efektywna praca całego zespołu, to stosując zasady wywierania wpływu w żaden sposób nie łamie się etyki zawodowej, a jedynie w sposób niezwykle skuteczny wykonuje się swoje obowiązki. Jako uzupełnienie szkoleń z zakresu wywierania wpływu zalecana jest także lektura książki Cialdiniego.