Ocena pracownika

W zarządzaniu zasobami ludzkimi i całym przedsiębiorstwem, bardzo istotnym elementem jest ocena pracownika. Pozwala bowiem jasno określić, czy praca danej osoby jest efektywna, skuteczna i jak ważną funkcję pełni dany pracownik dla całego przedsiębiorstwa. Ocena taka stanowi formalną metodę określania pracy danej osoby jako ważną, istotną i potrzebną, bądź też, w przypadku niewywiązywania się z obowiązków, jako nieskuteczną. Dobrze wykonana ocena powinna zawierać w sobie zarówno jakościowe, jak i ilościowe aspekty. Powinna również jasno definiować funkcjonowanie pracownika w przedsiębiorstwie.
zdjęcie - (the_title())
 
W zarządzaniu zasobami ludzkimi i całym przedsiębiorstwem, bardzo istotnym elementem jest ocena pracownika. Pozwala bowiem jasno określić, czy praca danej osoby jest efektywna, skuteczna i jak ważną funkcję pełni dany pracownik dla całego przedsiębiorstwa.

Ocena taka stanowi formalną metodę określania pracy danej osoby jako ważną, istotną i potrzebną, bądź też, w przypadku niewywiązywania się z obowiązków, jako nieskuteczną. Dobrze wykonana ocena powinna zawierać w sobie zarówno jakościowe, jak i ilościowe aspekty. Powinna również jasno definiować funkcjonowanie pracownika w przedsiębiorstwie.
 
Specjaliści uważają, że oceny pracowników powinny być przeprowadzane regularnie. Można przeprowadzać je zarówno okresowo, jak i bardzo często, ważne jednak, by były przeprowadzane regularnie. Niektóre przedsiębiorstwa decydują się na przeprowadzanie ocen pracowników np. po zakończonym większym zadaniu, zrealizowaniu projektu, czy pracy nad czymś istotnym.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma – firma szkoleniowa roku.

Jak coaching wyzwala ludzki potencjał? Jak zostać liderem transformacyjnym? Jak sprawnie i skutecznie zarządzać zmianą? Co to jest flow i jak przejść od apatii do pasji? Zapraszamy na nasze szkolenia.

Zapoznaj się z całym działem szkoleń menadżerskich: szkolenie menadżerskie

Inne organizacje preferują jednak dokonywanie takich ocen i analiz bez względu na zadania czy projekty, w trakcie których są pracownicy, ale np. decydują się trzymać jasno określonych terminów dokonywania takich analiz.
 
Istotne jest, że ocena pracownika nie jest oceną danej osoby, jej cech osobowości czy moralności. Ocena ta musi dotyczyć jedynie sposobów zachowywania się danej jednostki, tego czy i w jaki sposób wywiązuje się ze swoich obowiązków, a także czy działania takiej jednostki są skuteczne. Ocenie podlega również sposób współpracy z innymi pracownikami, umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, wsparcie dla innych pracowników, czy wpływ na relacje z innymi osobami w przedsiębiorstwie.
 
Ocena pracownika jest bardzo ważna, bowiem pozwala pracownikowi nieustannie rozwijać się, zmieniać, zdobywać nowe wiedzę i doświadczenie, ale także pomaga motywować pracowników do jeszcze lepszej pracy. Regularne oceny są bardzo wartościową pomocą zarówno dla kierownika, czy managera, jak i dla samego pracownika, który dodatkowo ma okazję zrozumieć, czego się od niego oczekuje.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.