5 zasad delegowania zadań

Delegowanie zadań jest elementem rozwoju każdej działalności. W końcu każdy przedsiębiorca wraz z rozwojem firmy wprowadza nowych pracowników, którym przekazuje część obowiązków. Delegowanie zadań obecne jest na każdym szczeblu w hierarchii firmy. Oto 5 zasad, którymi musimy się kierować w trakcie przekazywania obowiązków innym osobom.


  Delegowanie zadań jest elementem rozwoju każdej działalności. W końcu każdy przedsiębiorca wraz z rozwojem firmy wprowadza nowych pracowników, którym przekazuje część obowiązków. Delegowanie zadań obecne jest na każdym szczeblu w hierarchii firmy. Oto 5 zasad, którymi musimy się kierować w trakcie przekazywania obowiązków innym osobom.

  1. Zaufaj swoim pracownikom. Każdy z nas posiada pewne cechy, kompetencje i poczucie odpowiedzialności. Często jednak menedżerowie i kierownicy nie do końca wierzą w możliwości swoich pracowników, szczególnie w perspektywie rozwiązywania problemów czy wykonywania bardziej odpowiedzialnych zadań. Pamiętaj, że Twoi podwładni są na właściwym miejscu!

  2. Wybieraj odpowiednich ludzi. Każdy z nas ma swoje ograniczenia i słabości. Jako menedżer powinieneś zdawać sobie sprawę z silnych i mocnych stron swoich pracowników. Z pewnością nakazanie introwertykowi okresowego kierowania zespołem może przynieść więcej szkód niż pożytku: i dokładnie tak samo jest z każdym innym zadaniem.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jak delegować i motywować zespół? Jak skutecznie zarządzać projektami? Jak zostać sprawnym liderem w firmie? Jak budować zaangażowanie w zespole? Sprawdź nasze szkolenia menadżerskie np: szkolenie zarządzanie zespołem, szkolenie project manager. Sprawdź je.

  3. Pamiętaj, że są lepsi. Menedżer czy właściciel przedsiębiorstwa nie jest osobą bez wad. Zatrudniając naprawdę dobrych pracowników musisz pamiętać, że niektórzy z nich mogą mieć pewne cechy i kompetencje lepiej rozwinięte niż ty sam. Warto mieć to na uwadze i częściej oferować właśnie tym pracownikom rozwiązywanie zadań, z którymi radzą sobie doskonale.

  4. Dziel obowiązki sprawiedliwe. Nawet jeśli posiadasz pracownika, który jest prawdziwym mistrzem w jednej dziedzinie, nie możesz przerzucić na niego całej pracy. Spowoduje to zarówno jego rozdrażnienie z powodu nawału pracy, jak i niezadowolenie innych pracowników, którzy będą czuli się niedoceniani.

  5. Motywuj i kontroluj. Każdy menedżer powinien pełnić funkcję lidera - również w kwestii motywowania swoich podwładnych. Pamiętaj jednak, że to Ty jesteś odpowiedzialny za całokształt pracy zespołu. Oznacza to, że musisz wypracować system kontrolowania i sprawdzania delegowanych zadań tak, by cały zespół mógł czerpać korzyści z wypełnianych obowiązków.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.