Cechy idealnego kierownika

Pozornie wydawać by się mogło, że na stanowiska kierownicze, wiążące się z zarządzaniem zespołem nadajemy się wszyscy. Kto z nas zapytany w luźnej rozmowie odpowie, że nie chciałby być szefem. Jednak jeśli przeanalizujemy sprawę dokładnie, nie każdy z nas się do tego nadaje. Podchodząc do sprawy profesjonalnie – nie każdy z nas posiada cechy przywódcze. Niektórzy z nas są jednak urodzonymi liderami. Takie osoby nawet jeśli nie zajmują kierowniczych stanowisk, potrafią przejąć kontrolę nad zespołem, moderować zachowania jego członków oraz motywować go do działania.
   
  Pozornie wydawać by się mogło, że na stanowiska kierownicze, wiążące się z zarządzaniem zespołem nadajemy się wszyscy. Kto z nas zapytany w luźnej rozmowie odpowie, że nie chciałby być szefem. Jednak jeśli przeanalizujemy sprawę dokładnie, nie każdy z nas się do tego nadaje. Podchodząc do sprawy profesjonalnie – nie każdy z nas posiada cechy przywódcze. Niektórzy z nas są jednak urodzonymi liderami.

  Takie osoby nawet jeśli nie zajmują kierowniczych stanowisk, potrafią przejąć kontrolę nad zespołem, moderować zachowania jego członków oraz motywować go do działania. Takie perełki powinny być wyszukiwane i awansowane na stanowiska kierownicze.
   
  Istnieje także grupa osób, które w naturalny sposób pozbawione są predyspozycji zarządczych. I nie chodzi tu o brak ambicji takich osób, a raczej o to, że pewne osoby nie powinny zarządzać. Może być to spowodowane na przykład brakiem empatii czy też przekonaniem o własnej nieomylności. Takie osoby również powinny zostać odnalezione w zespole.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jak budować wiarygodność, autorytet i charyzmę, czyli jak stać się liderem transformacyjnym - zapraszamy na szkolenie z przywództwa.

  Zobacz też:

  Mogą one być idealnymi i zaangażowanymi pracownikami jedna jeśli dostaną szansę zarządzanie zespołem, nie sprawdzą się i mogą przysporzyć kłopotów także firmie – na przykład w postaci oskarżeń o mobbing.
   
  Najliczniejszą grupą osób są jednak ludzie, którzy przy odrobienie pracy uzupełnia swoje braki i staną się świetnymi menagerami. Jednak nie wszyscy z nich są w stanie podjąć pracę nad sobą. Ci którzy mimo, iż nie są urodzonymi przywódcami charyzmatycznymi, dzięki posiadanej wiedzy, zdobytej podczas studiów oraz doświadczeń pracy zawodowej, zyskają świadomość swoich niekompetencji i braków i będą potrafić je uzupełnić staną się pełnymi zrozumienia, altruistycznymi, ale równocześnie kiedy trzeba stanowczymi i wymagającymi kierownikami.
   
  To niezwykle ważne, aby kadra kierownicza wiedziała, że mimo wyższego stanowiska wciąż pozostaje członkiem zespołu, z którym powinna się utożsamiać i utrzymywać dobre kontakty. Czasami zatem zamiast szukać urodzonego kierownika idealnego, warto dać szansę osobie, która właśnie poprzez swoje niedoskonałości i chęć samodoskonalenia i walki z nimi, staje się dobrym materiałem na osobę zarządzającą zasobami ludzkimi.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.