Czy można zarządzać konfliktem w firmie?

W każdej grupie, niezależnie od tego, czy to grupa przyjaciół, która dobrała się sama, czy grupa stworzona niejako na siłę (np. zespół zadaniowy w pracy) wcześniej czy później pojawi się konflikt. Od zdolności i mądrości menadżera zależy czy zostanie on rozdmuchany do wielkich rozmiarów, czy uda się go zdusić w zarodku. Czy można zarządzać konfliktem w firmie? Nie tylko można, wręcz trzeba.

   
  W każdej grupie, niezależnie od tego, czy to grupa przyjaciół, która dobrała się sama, czy grupa stworzona niejako na siłę (np. zespół zadaniowy w pracy) wcześniej czy później pojawi się konflikt. Od zdolności i mądrości menadżera zależy czy zostanie on rozdmuchany do wielkich rozmiarów, czy uda się go zdusić w zarodku.

  Czy można zarządzać konfliktem w firmie? Nie tylko można, wręcz trzeba. Choć wydawać by się mogło, że pracujący w zespole są ludźmi dorosłymi i sami powinni zajmować się prawami ich dotyczącymi, pojawiający się konflikt w grupie, nawet jeśli początkowo dotyczy tylko dwóch jej członków, stopniowo jednak zaczyna oddziaływać na całą grupę.
   
  W najlepszym razie efektywność zespołu spadnie, bo uwiązani w konflikcie pracownicy nie będą właściwie wypełniać swych obowiązków, w najgorszym za s zespół zostanie podzielony, a pozostali jego członkowie zmuszeni będą do opowiedzenia się po którejś ze stron i wciągnięci w wojnę. Jedną z ról menadżera jest zapobieganie takim konfliktom, jeżeli jednak nie będzie to możliwe to jak najszybsze jego zażegnanie.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Firma Gamma sp. j. rekomenduje szkolenia: Zarządzanie zmianą - Kompleksowe przygotowanie do procesu wprowadzania zmiany w organizacji. Zarządzanie zespołem - Doskonalenie umiejętności zarządzania zespołem pracowniczym. szkolenie zarządzanie projektami – Jak zadbać o procesy w projekcie czyli zapoznanie z metodyką PMI.Zobacz inne szkolenia menadżerskie online i webinary

  Sam konflikt można moderować w sposób pasywny, niewymagający wielkich nakładów ze strony przełożonego, lub aktywny. Przewaga aktywnego nad pasywnym polega na znacznym skróceniu czasu trwania konfliktu, jest jednak ryzyko, że ta część zespołu, która przegra może uważać, że szef faworyzował oponentów.
   
  Jeżeli menadżer postanowi zaangażować się w rozwiązywanie konfliktu musi to zrobić w sposób mądry i przemyślany, tak by nie urazić żadnej ze stron. Wyjątkiem tutaj będzie konflikt powstały w wyniku zachować niewłaściwych, czy zabronionych (np. molestowanie, mobbing, dyskryminacja).

  Tu potrzebna jest natychmiastowa i ostra interwencja. Menadżerów w firmie można do zarządzania konfliktami odpowiednio przygotować, na przykład organizując im kurs, który prowadzony będzie przez odpowiednio przeszkolone osoby (psychologowie, mediatorzy), którzy pokażą nie tylko to jak konflikt zażegnać, ale także jak go obrócić na korzyść zespoły czy firmy.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.