Frazy: źródła motywacji pracowników, szkolenia z motywowania pracowników
Praca z podwładnymi jest prostsza i bezproblemowa, gdy obie strony rozumieją własne potrzeby. Stworzenie idealnego planu motywowania oznacza odkrycie źródła motywacji pracowników. Przeprowadzenie szczegółowej diagnozy, co może działać zachęcająco dla pracowników oraz wybór odpowiedniej metody pozwalającej zwiększyć zaangażowanie do pracy to jedne z zagadnień podejmowanych podczas szkolenia z motywowania pracowników.
Co jest najczęstszym motywatorem do pracy? Nie będzie zaskoczeniem, że są to finanse. Ludzie pracują dla wynagrodzenia, a stała, satysfakcjonująca pensja przyczynia się do ich zadowolenia oraz wzrostu zaangażowania w powierzone zadania. Kolejnym ważnym czynnikiem, o którym należy pamiętać, jest uznanie. Pochwały ze strony szefa potrafią zdziałać niemal tyle samo co wręczenie premii. Wiedza, że zwierzchnik jest zadowolony i wdzięczny za pracę podwładnych, jest dla niektórych niezwykle ważne. Zwiększa ich poczucie wartości, z czego mogą czerpać energię do pracy.
Co ciekawe, niemałe znaczenie ma również prestiż, a zatem szacunek otoczenia. Dla wielu pracowników status społeczny, który wiąże się z wykonywaną pracą może być czynnikiem napędzającym ich zaangażowanie. Znaczenie może mieć zawód, stanowisko, marka, kontakt ze znanymi osobami czy uposażenie otrzymywane przez firmę – np. samochód.
Dla wielu ważnym wyznacznikiem wymarzonej pracy jest możliwość spełniania się, rozwoju osobistego, zdobywania nowych doświadczeń, ale także umiejętności i rozległej wiedzy oraz stawianie na drodze coraz bardziej wymagających zadań, które pozwolą na udowodnienie, że jest się w stanie je podjąć. Dla innych będzie to możliwość osiągania zamierzonego celu, a więc praca zadaniowa nastawiona na osiągnięcia w postaci choćby zrealizowanego projektu.
Przez wielu niedocenianym czynnikiem motywacyjnym jest dobra atmosfera panująca w firmie. Jeśli pracownicy czują się dobrze w środowisku pracy, mogą budować przyjazne relacje z kolegami z sąsiednich biurek czy stanowisk produkcyjnych, co spotęguje uwolnienie większych pokładów chęci do wspólnej pracy. Dwoma czynnikami, które korelują ze sobą i mają wpływ na motywację podwładnych są: rodzina i czas wolny poza pracą.
Nie tylko pracą człowiek żyje – to podstawa myślenia współczesnych pracowników. Niektórzy nie chcą być przytłoczeni zadaniami wykonywanymi zawodowo również w swoim czasie wolnym. Jeśli rodzina i znajomi są najważniejsi, praca powinna umożliwiać spotykanie się z nimi oraz korzystanie z wolnego czasu. Dla takich pracowników nadgodziny czy praca w święta będzie nieakceptowalna. Firma może odpowiedzieć na tę potrzebę, organizując integracyjne imprezy, na które zostaną zaproszone również rodziny pracowników.
Poznanie własnych pracowników to podstawa do zbudowania zgranego, zmotywowanego do działania, pełnego entuzjazmu i pomysłów zespołu ludzi, którzy będą opoka firmy. Rozpoznawania potrzeb pracowników oraz inspirowania i angażowania ich można nauczyć się na specjalistycznych szkoleniach z tej dziedziny.
Pracodawcy oraz menedżerowie poszukujący narzędzi, które skłonią zespół do realizacji powierzonych zadań, znajdą na szkoleniach odpowiedzi, jak zwiększyć efektywności pracy we własnej firmie, jak motywować i zachęcać do pracy oraz podnieść wyniki zespołu, a także w jaki sposób stworzyć atmosferę zaangażowania sprzyjającą wydajności.
Identyfikacja potrzeb każdego pracownika to jeden z głównych obowiązków lidera, który zarządzając zespołem potrafi ukształtować jego motywację oraz zdyscyplinować. Waga relacji szef-pracownik jest największym spektrum możliwości budowania motywacji pracowników.