Jak przebiega proces sprzedaży?

Jako przedsiębiorcy wiemy w gruncie rzeczy, że od jakiego momentu najwięcej zależy – od chwili, w której klient wykaże zainteresowanie naszym produktem, nabędzie go, a następnie będzie gotowy wystawić swoją opinię bądź kontynuować kupowanie w naszym sklepie. Jeżeli jesteśmy jego jedyną opcją, często zdarza się, że musimy specjalnie się starać, żeby zgłębiać tajniki procesu sprzedaży, jednak przy prężnie rozwijającej się konkurencji wiedza ta staje się kluczowa do osiągnięcia przez nas sukcesu.

29 lipca 2018
zdjęcie - Jak przebiega proces sprzedaży?
 
Jako przedsiębiorcy wiemy w gruncie rzeczy, że od jakiego momentu najwięcej zależy – od chwili, w której klient wykaże zainteresowanie naszym produktem, nabędzie go, a następnie będzie gotowy wystawić swoją opinię bądź kontynuować kupowanie w naszym sklepie.

Jeżeli jesteśmy jego jedyną opcją, często zdarza się, że musimy specjalnie się starać, żeby zgłębiać tajniki procesu sprzedaży, jednak przy prężnie rozwijającej się konkurencji wiedza ta staje się kluczowa do osiągnięcia przez nas sukcesu.
 
Jakie istnieją główne etapy procesu sprzedażowego?

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak pracować z trudnym klientem? Co to jest Seek&sale training i jak zostać hunterem sprzedaży? Jak skutecznie negocjować. Jak radzić sobie z psychomanipulacją w biznesie? Sprawdź nasze szkolenia sprzedażowe.

Zapraszamy.

To zależy od przedsiębiorstwa oraz jego potrzeb, a także konkretnych klientów, często jednak dzieli się go na sześć ogólnych etapów:
  • uzyskanie informacji o nawykach klientów,
  • zaangażowanie kompetentnych osób w celu opracowania strategii sprzedażowej,
  • określenie etapów, jakimi będziemy podążać, aby pozyskać klienta,
  • skontaktować się z klientem oraz zdobyć jego uwagę,
  • wysłać propozycję ofertową i poprosić o złożenie zamówienia,
  • zapytać o jego opinię w trakcie okresu po sprzedażowego.

Tak generalnie wygląda cały proces. Każdy z tych punktów można dowolnie modyfikować, rozszerzać bądź nadawać mu innych charakter – na przykład wywiadu, rozmowy czy ankiety.
 
Co liczy się najbardziej?
 
Dialog. Rozmowa z klientem, czy to bezpośrednia, czy przeprowadzona na odległość, z pewnością jest kluczowym etapem, które nigdy nie powinno się lekceważyć, zwłaszcza teraz w dobie, kiedy stanowi to o być albo nie być na rynku.

Wysłuchanie zażalenia, podpowiedzi, opinii, skargi czy też wątpliwości związanych z użytkowaniem, obaw o to, że dana rzeczy się nie sprawdzić – to podstawowe zadanie działu Obsługi Klienta, w którym, jako przedsiębiorcy, powinniśmy zatrudnić osoby kompetentne, zaangażowane, uśmiechnięte i pomocne, które chcą wykonywać swoją pracę najlepiej, jak umieją. Tylko wtedy cała nasza firma zyska pozytywną opinię i uwagę w oczach klientów.
 
Przygotowanie to procesu sprzedażowego wymaga zatem czasu i odpowiedniego podejścia, które sprawi, że osiągniemy pozytywne rezultaty na dalszym jego etapie nie zaprzepaszczając drobnych sukcesów mających miejsce po drodze.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 listopada 2017
Zaufanie: nawet najlepszy proces sprzedaży sam niczego nie sprzeda  Zdobycie miana zaufanego doradcy jest rzadko osiągane.Dlaczego? Wielu sprzedawców uważa, że sami mogą zdecydować, czy są zaufanymi doradcami, ale w rzeczywistości to klienci o tym decydują, czy sprzedawca jest godny zaufania. Zachowania klientów i badania nad przegranymi kontraktami wskazują, że większość klientów nie ufa sprzedawcom lub nie widzi w nich godnych...
28 sierpnia 2018
Model Sprzedaży Challenger Sales – Sprzedaż Prowokatywna Wstęp Modele i podejścia do sprzedaży pojawiają się i znikają. To, co kilka lat temu było najgorętszym i najczęściej stosowanym podejściem do sprzedaży, jest obecnie uważane za staroświeckie. Ta „krótka żywotność” jest spowodowana trendami branżowymi, wpływami zewnętrznymi i ogólną gospodarką. W książce The Challenger Sale autorzy Matthew Dixon i Brent Adamson przedstawiają model,...
13 listopada 2018
  21 technik sprzedaży opartych na dowodach   Techniki sprzedaży - wstęp Co sprawia, że niektórzy sprzedawcy są lepsi od innych? Posiadanie odpowiednich umiejętności i doświadczenia z pewnością jest ważne, ale bycie najlepszym sprzedawcą w firmie zależy również od czegoś więcej. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zostało przeprowadzonych wiele badań naukowych dotyczących tego, w jaki sposób ludzki mózg dokonuje wyborów...
25 czerwca 2019
Storytelling sztuka opowiadania historii w celu zaangażowania odbiorcy, publiczności i budowania więzi z klientem. Narrator przekazuje informację, wiadomości i wiedzę w zabawny i ciekawy sposób. Jego narzędziami są techniki werbalne oraz niewerbalne. Storytelling to relacja ze zdarzenia. Historia może być autentyczna lub fikcyjna, ale dobra historia zawsze zawiera element prawdy, nawet jeśli jest fikcją. Przekaz, który niesie, musi być prawdziwy...
8 stycznia 2020
  Style negocjacji według Willema Mastenbroeka Definicja Negocjacje są procesem, w którym biorą udział co najmniej dwie strony. Stanowiska stron są rozbieżne i stanowią przeszkodę w realizacji indywidualnych interesów. Negocjacje mają na celu uzgodnienie stanowisk. Negocjacje – codzienny element życia Negocjacje istnieją od zawsze. Tam, gdzie jest dwoje ludzi, tam zazwyczaj pojawia się konflikt lub przynajmniej różnica stanowisk. Pragnąc wypracować...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

28 lipca 2022
Praca sprzedawcy jest wymagająca, bo częściej ponosimy porażkę niż wygraną, ale na tej bazie buduje się sukces. Jak sobie z nimi radzić?
27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
8 stycznia 2020
Willem Mastenbroek wyróżnił cztery style prowadzenia negocjacji. Każdy ma swoje plusy i minusy.
15 kwietnia 2019
Perswazja to społeczny wpływ na przekonania, postawy, intencje, motywacje i zachowania. Jest to forma manipulacji oparta na zaangażowaniu, która może zmienić nasze myśli i zachowania. Zasady perswazji posługują się słowami mającymi wpłynąć na innych ludzi i osiągnąć pożądane zmiany.
4 grudnia 2018
Storytelling sztuka opowiadania historii w celu zaangażowania publiczności i budowania więzi z klientem. Narrator przekazuje wiadomość, informacje i wiedzę w zabawny, ciekawy sposób. Jego narzędziami są techniki werbalne i niewerbalne.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.