Jak skutecznie sprzedać produkt? – idealny sprzedawca a wyjątkowe szkolenia

Co ma decydujący wpływ na sukces procesów handlowych? Odpowiedź jest wręcz banalna. Są to… ludzie. W handlu liczą się pracownicy. Od handlowców w zdecydowanej mierze zależy powodzenie albo niepowodzenie sprzedaży.

10 stycznia 2019
zdjęcie - Jak skutecznie sprzedać produkt? – idealny sprzedawca a wyjątkowe szkolenia

Jak skutecznie sprzedać produkt? - idealny sprzedawca a wyjątkowe szkolenia

Co ma decydujący wpływ na sukces procesów handlowych? Odpowiedź jest wręcz banalna. Są to… ludzie. W handlu liczą się pracownicy. Od handlowców w zdecydowanej mierze zależy powodzenie albo niepowodzenie sprzedaży.

Dobry handlowiec to naprawdę pracownik na wagę złota. Dlaczego? Ponieważ taka osoba potrafi sprzedać wszystko, każdemu, za każdą cenę. Jakie wyjątkowe cechy i umiejętności powinien więc posiadać idealny przedstawiciel handlowy? Jakie są skuteczne szkolenia dla handlowców?

Ogólnie rzecz ujmując, umiejętności i cechy dobrego sprzedawcy można z powodzeniem podzielić na trzy podstawowe kategorie. Są to cechy fizyczne, cechy osobowościowe, a także nabyte w fazie szkoleń kwalifikacje zawodowe.

Po pierwsze: wygląd ma znaczenie

Wygląd zewnętrzny decyduje o zachowaniu wobec drugiej osoby, ma wpływ na przypisywanie ludziom konkretnych cech ich osobowości. Po przez wygląd przewiduje się też zachowanie i reakcję ludzi na określone sytuacje. Dlatego też dobry sprzedawca musi mieć nienaganny wizerunek, wzbudzający zaufanie w kliencie. Ważny jest ubiór (biznes code), postawa, ton głosu.

To wszystko wpływa na pozytywne lub negatywne myślenie klienta o sprzedawanym produkcie i samej firmie. Relacje biznesowe face to face są ogromnie ważne i tę naukę proponują między innymi istotne dla sprzedawców szkolenia biznesowe.

Po drugie: kompetencje miękkie, czyli cechy osobowości

Niemal każde CV jest wypełnione informacjami o wysoko rozwiniętych tak zwanych kompetencjach miękkich. Kompetencje miękkie to nic innego, jak pożądane lub niepożądane w danej profesji cechy osobowości. W ogłoszeniach o pracę można znaleźć poszukiwane kompetencje osobowościowe u potencjalnych kandydatów na sprzedawców. Dlatego bardzo ważne jest trafne rozpoznanie posiadanych kompetencji już na samym początku procesu rekrutacji do działu handlowego.

Najważniejszymi cechami miękkimi idealnego handlowca są:

 1. Komunikatywność – umiejętność porozumiewania się i łatwość nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi.

 2. Nastawienie na klienta – umiejętność budowania pozytywnych relacji z klientami, wczuwanie się w sytuację klienta.

 3. Radzenie sobie ze stresem – odpowiednie, stonowane zachowanie w sytuacjach trudnych, utrzymanie równowagi wewnętrznej, pokonanie presji, napięcia emocjonalnego, umiejętność radzenia sobie ze skutkami stresu.

 4. Umiejętność radzenia sobie z konfliktami.

  Jeśli handlowiec ma takie cechy, to wspaniale. Ale zawsze warto je rozwijać, stawiając na szkolenia zamknięte, podczas których doskonali się między innymi umiejętności rozstrzygania sporów, zdolność do wyrażania konstruktywnej krytyki czy zminimalizowanie emocji, które mają przecież olbrzymi wpływ na proces porozumienia nawet, gdy handlowiec ma inną opinię niż klient.

 5. Umiejętności negocjacyjne – to podstawowa cecha osobowości handlowca. Szkolenia negocjacje uczą między innymi efektywnego komunikowania się podczas negocjacji sprzedażowych.

  Dobry handlowiec zawsze koncentruje się na interesach, wykonywanych zadaniach i problemach. Musi szybko analizować potrzeby klienta, by do nich dostosować odpowiednie propozycje sprzedażowe.

  Prowadzenie rzeczowego dialogu handlowego, umiejętność zadawania pytań, dokonywania konkretnych podsumowań w szybkim czasie cechują jak najbardziej idealnego sprzedawcę.
  Dlatego tak bardzo ważne są szkolenia z negocjacji.

 6. Orientacja na określone działanie i cele.

  Jest to po prostu determinacja w działaniu prowadzącym do osiągnięcia określonego celu oraz czerpanie satysfakcji z pracy, zwłaszcza w trudnych przypadkach.

 7. Umiejętność zarządzania czasem w pracy.

  Dobry handlowiec potrafi ustalić priorytety, planować oraz realizować zlecone zadania w określonym z góry terminie. Dobre planowanie pracy to bardzo ważna cecha sprzedawcy.

 8. Entuzjazm.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Sprawdź naszą ofertę. Najpopularniejsze szkolenia sprzedażowe online:

Po trzecie: profesjonalizm

Nic tak nie denerwuje klienta jak niedouczony sprzedawca, który ma problemy z odpowiedziami na konkretne pytania dotyczące sprzedawanego produktu. Dlatego szkolenia dla handlowców powinny obejmować też szkolenia produktowe, a nie tylko sprzedażowe.

Podczas takich szkoleń sprzedawca musi nabyć konkretną i dokładną wiedzę na temat przedsiębiorstwa, które reprezentuje; musi mieć też odpowiedni zakres znajomości produktu, który oferuje odbiorcom. szkolenia zamknięte powinny obejmować również techniki sprzedaży, wskazówki do aktywnego słuchania, jak również i zdolności dostrajania się do rozmówcy (tzw. potoczne nadawanie na tych samych falach).

O profesjonalizmie świadczy również umiejętność szybkiego reagowania na zastrzeżenia klienta. Dobry handlowiec powinien wcześniej poznać klienta i dowiedzieć się jak najwięcej na temat konkurencji.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 listopada 2017
Zaufanie: nawet najlepszy proces sprzedaży sam niczego nie sprzeda  Zdobycie miana zaufanego doradcy jest rzadko osiągane.Dlaczego? Wielu sprzedawców uważa, że sami mogą zdecydować, czy są zaufanymi doradcami, ale w rzeczywistości to klienci o tym decydują, czy sprzedawca jest godny zaufania. Zachowania klientów i badania nad przegranymi kontraktami wskazują, że większość klientów nie ufa sprzedawcom lub nie widzi w nich godnych...
28 sierpnia 2018
Model Sprzedaży Challenger Sales – Sprzedaż Prowokatywna Wstęp Modele i podejścia do sprzedaży pojawiają się i znikają. To, co kilka lat temu było najgorętszym i najczęściej stosowanym podejściem do sprzedaży, jest obecnie uważane za staroświeckie. Ta „krótka żywotność” jest spowodowana trendami branżowymi, wpływami zewnętrznymi i ogólną gospodarką. W książce The Challenger Sale autorzy Matthew Dixon i Brent Adamson przedstawiają model,...
13 listopada 2018
  21 technik sprzedaży opartych na dowodach   Techniki sprzedaży - wstęp Co sprawia, że niektórzy sprzedawcy są lepsi od innych? Posiadanie odpowiednich umiejętności i doświadczenia z pewnością jest ważne, ale bycie najlepszym sprzedawcą w firmie zależy również od czegoś więcej. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zostało przeprowadzonych wiele badań naukowych dotyczących tego, w jaki sposób ludzki mózg dokonuje wyborów...
25 czerwca 2019
Storytelling sztuka opowiadania historii w celu zaangażowania odbiorcy, publiczności i budowania więzi z klientem. Narrator przekazuje informację, wiadomości i wiedzę w zabawny i ciekawy sposób. Jego narzędziami są techniki werbalne oraz niewerbalne. Storytelling to relacja ze zdarzenia. Historia może być autentyczna lub fikcyjna, ale dobra historia zawsze zawiera element prawdy, nawet jeśli jest fikcją. Przekaz, który niesie, musi być prawdziwy...
8 stycznia 2020
  Style negocjacji według Willema Mastenbroeka Definicja Negocjacje są procesem, w którym biorą udział co najmniej dwie strony. Stanowiska stron są rozbieżne i stanowią przeszkodę w realizacji indywidualnych interesów. Negocjacje mają na celu uzgodnienie stanowisk. Negocjacje – codzienny element życia Negocjacje istnieją od zawsze. Tam, gdzie jest dwoje ludzi, tam zazwyczaj pojawia się konflikt lub przynajmniej różnica stanowisk. Pragnąc wypracować...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

28 lipca 2022
Praca sprzedawcy jest wymagająca, bo częściej ponosimy porażkę niż wygraną, ale na tej bazie buduje się sukces. Jak sobie z nimi radzić?
27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
8 stycznia 2020
Willem Mastenbroek wyróżnił cztery style prowadzenia negocjacji. Każdy ma swoje plusy i minusy.
15 kwietnia 2019
Perswazja to społeczny wpływ na przekonania, postawy, intencje, motywacje i zachowania. Jest to forma manipulacji oparta na zaangażowaniu, która może zmienić nasze myśli i zachowania. Zasady perswazji posługują się słowami mającymi wpłynąć na innych ludzi i osiągnąć pożądane zmiany.
4 grudnia 2018
Storytelling sztuka opowiadania historii w celu zaangażowania publiczności i budowania więzi z klientem. Narrator przekazuje wiadomość, informacje i wiedzę w zabawny, ciekawy sposób. Jego narzędziami są techniki werbalne i niewerbalne.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.