Jak zarządzać zespołem? 3 najważniejsze porady dla liderów

Zarządzanie zespołem to ciężki orzech do zgryzienia – wie o tym każdy doświadczony i początkujący lider. Trudno się dziwić: w końcu ludzie są różni a relacje między nimi bywają naprawdę skomplikowane. Lider to osoba, która musi niemal dokonać niemożliwego: zadowolić i zmotywować wszystkich. Oto trzy najważniejsze porady, które mogą przydać się przede wszystkim początkującym przywódcom.

   
  Zarządzanie zespołem to ciężki orzech do zgryzienia - wie o tym każdy doświadczony i początkujący lider. Trudno się dziwić: w końcu ludzie są różni a relacje między nimi bywają naprawdę skomplikowane. Lider to osoba, która musi niemal dokonać niemożliwego: zadowolić i zmotywować wszystkich. Oto trzy najważniejsze porady, które mogą przydać się przede wszystkim początkującym przywódcom.

  1. Znajdź swój sposób motywowanie. To właśnie motywacja stanowi kluczową część zarządzania zespołem. Wpływa ona na zaangażowanie pracowników, ich chęć do pracy, w konsekwencji rzutując na ogólne wyniki całego zespołu pracowniczego. Jednak nie da się znaleźć jednego, uniwersalnego sposobu motywowania wszystkich. Jedynym sposobem dojścia do optymalnych rozwiązań jest szczera rozmowa z pracownikami, zaakceptowanie ich żądań i narzucenie swoich na zasadzie "coś za coś".
   

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jak delegować i motywować zespół? Jak skutecznie zarządzać projektami? Jak zostać sprawnym liderem w firmie? Jak budować zaangażowanie w zespole? Sprawdź nasze szkolenia menadżerskie np: szkolenie zarządzanie zespołem, szkolenie project manager. Sprawdź je.

  2. Naucz się zarządzać czasem. Nie chodzi tylko o Twój czas, ale również o czas innych ludzi. Na ten rodzaj zarządzania składa się także umiejętność właściwego oddelegowania obowiązków. Warto znać swoich ludzi, zdawać sobie sprawę z ich mocnych stron oraz słabości, stawiać przed nimi zadania i rozdzielać pracę tak, by każdy mógł być zadowolony z wykonywanych obowiązków. Wbrew pozorom nie jest to niemożliwe: wystarczy być dobrym obserwatorem.

  3. Ciągle podnoś swoje kompetencje. Dobry lider to taki, który swoją postawą daje przykład. Także w kwestii nauki i rozwoju osobistego! Zarządzanie zespołem wymaga stałego podnoszenia kwalifikacji i umiejętności w niemal wszystkich dziedzinach. Możemy szkolić się z zakresu autoprezentacji, negocjacji, różnych sposobów komunikacji czy sprzedaży: każdy z tych kursów z pewnością nam się przyda.

  Nie da się szybko i skutecznie nauczyć zarządzania zespołem. To ogół umiejętności, kompetencji i cech, które razem tworzą sylwetkę dobrego, skutecznego i charyzmatycznego lidera. Z pewnością jednak warto wciąż udoskonalać swoje mocne strony i starać się być jak najlepszym przywódcą, z którego nasz zespół może czerpać przykład.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.