Jakie cechy powinien mieć dobry przywódca?
Każdy menadżer powinien być dobrym przywódcą, gdyż zazwyczaj ma pod sobą wiele osób. Jednak nie każdy jest w stanie podołać tego typu wyzwaniom, dlatego też mówi się, że dobry lider powinien mieć pewne cechy, które sprawiają, że o wiele łatwiej jest mu przewodzić grupie osób.

Każdy menadżer powinien być dobrym przywódcą, gdyż zazwyczaj ma pod sobą wiele osób. Jednak nie każdy jest w stanie podołać tego typu wyzwaniom, dlatego też mówi się, że dobry lider powinien mieć pewne cechy, które sprawiają, że o wiele łatwiej jest mu przewodzić grupie osób.
Entuzjazm – pozytywny dla wszystkich
Lider powinien mieć w sobie dużo entuzjazmu, a dodatkowo dobrze jest, jeżeli we właściwy sposób może go przekazać innym. Pozytywne nastawienie do wszystkich działań udziela się bowiem grupie i dzięki temu wszystkie zadania można wykonywać o wiele efektywniej.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jak budować wiarygodność, autorytet i charyzmę, czyli jak stać się liderem transformacyjnym - zapraszamy na szkolenie z przywództwa.
Zobacz też:
Przywódca pewny siebie
Pewność siebie to jedna z tych cech, które każdemu liderowi są niezbędne. Wiara w siebie i swoje poczynania silnie oddziałuje na podwładnych. Ponadto osoba pewna siebie znacznie szybciej uzyska posłuch i będzie wysłuchana przez podwładnych i współpracowników.
Sprawiedliwość w każdej chwili
Lider powinien obiektywnie podchodzić do wielu spraw, a przede wszystkim, do sytuacji konfliktowych pomiędzy pracownikami. Tylko wtedy bowiem jest możliwe osiągnięcie kompromisu i rozwiązanie problemów. Te zaś bardzo często mogą być przyczyną problemów w czasie realizowania zadań.
Stanowczość
Stanowczy lider z pewnością może liczyć nie tylko na większy autorytet., ale także na znacznie większy szacunek wśród współpracowników. Ponadto stanowcze osoby są znacznie bardziej odporne na wszelkie niepowodzenia i przeciwności losu, nie zmieniają tak łatwo swojego zdania.
Pokorny lider – dobry lider
Jedną z cech, jakie powinien posiadać dobry przywódca jest pokora. Ważne jest bowiem to, aby umieć słuchać innych i starać się ich rozumieć, nawet jeżeli ich stanowisko jest całkiem odmienne. To pozwala nie tylko na znacznie skuteczniejszą komunikację z ludźmi, ale sprawia też że podwładni inaczej postrzegają swojego lidera.
Serdeczność dla wszystkich
Dobry przywódca w to, co robi, powinien także wkładać serce. Dzięki temu nie tylko wyniki są o wiele lepsze, ale także stosunki panujące pomiędzy ludźmi znacznie bardziej przyjazne. To zaś przenosi się na znacznie lepszą atmosferę w całym zespole.
Moc autorytetu – najsolidniejszy fundament zarządzania
Modele przywództwa zakładają, że podstawową metodą wpływu lidera na zespół jest osobisty przykład. To, w jaki sposób jest postrzegany przez podwładnych wpływa na postawy pracownicze,…Lider Transformacyjny - przywództwo przyszłości
To menedżer kształtuje relacje między pracownikiem a zespołem i organizacją. Jeśli koncentruje się wyłącznie na wyniku relacja jest transakcyjna. Podstawą relacji transformacyjnej jest nadawanie sensu…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej