Jakie są rodzaje przywództwa?

Przywództwo to umiejętność wpływania na poszczególne osoby bądź grupy ludzi w celu uzyskania zamierzonych efektów. W zarządzaniu przywództwo oznacza zdolność do wpływania na zachowanie się poszczególnych pracowników w celu realizacji określonych celów. Każde przywództwo opiera się przede wszystkim na autorytecie konkretnej osoby czy władzy, którą to inne osoby dobrowolnie akceptują.

19 marca 2019
zdjęcie - Jakie są rodzaje przywództwa?

 Jakie są rodzaje przywództwa?

Przywództwo to umiejętność wpływania na poszczególne osoby bądź grupy ludzi w celu uzyskania zamierzonych efektów. W zarządzaniu przywództwo oznacza zdolność do wpływania na zachowanie się poszczególnych pracowników w celu realizacji określonych celów. Każde przywództwo opiera się przede wszystkim na autorytecie konkretnej osoby czy władzy, którą to inne osoby dobrowolnie akceptują.

Przywództwo ma na celu:

 • ustalanie konkretnego kierunku działania
 • wypracowywanie wizji przyszłości organizacji
 • nadawanie kierunku działań poszczególnym jednostkom
 • motywowanie oraz inspirowanie dane jednostki do działania
 • wyzwalanie energii w poszczególnych ludziach

Jest ono niezbędne do tworzenia zmian oraz do systematycznego uzyskiwania wyników. Istnieje kilka rodzajów i koncepcji przywództwa.

Przywództwo charyzmatyczne – na czym polega?

Jednym z powszechnie znanych rodzajów przywództwa politycznego jest przywództwo charyzmatyczne. Ten rodzaj przywództwa opiera się przede wszystkim na charyzmie osoby sprawującej władzę. Jednostka ta posiada takie cechy charakteru, dzięki którym może łatwo przekonać do siebie czasem nawet tysiące lub miliony ludzi.
 
Każdy tego tupu przywódca posiada kilka charakterystycznych cech. Wśród wielu z nich można wymienić:

 • przekaz - który to niesie nadzieję na zmiany na lepsze. Przywództwo charyzmatyczne sprawdza się wówczas, gdy ludzie są zmęczeni panującą od dłuższego czasu niekorzystną sytuacją, a wizja lepszej przyszłości zachęca poszczególne jednostki do poparcia osoby, która głosi tak ważne oraz potrzebne zmiany.
 • umiejętność wpływania na ludzkie emocje oraz wywoływanie ich i modyfikowanie - ludzie kierujący się afektami najchętniej popierają oraz obdarzają zaufaniem taką osobę, która wzbudza nadzieje na zmiany.
 • indywidualne traktowanie człowieka który to nie jest „jednym z wielu” lecz wyjątkową osobom której istnienie przywódca charyzmatyczny uznaje oraz bardzo szanuje. Dzięki takiemu zachowaniu lider zdobywa serca milionów ludzi.

Warto zaznaczyć, że rola przywódcy charyzmatycznego jest bardzo ważna w czasie zdobywania władzy, a także w pierwszym okresie jej sprawowania. Następnie, w zderzeniu się z rzeczywistością cecha przywódcy schodzi bardziej na bok i wówczas to podstawa władzy musi być już budowana w sposób tradycyjny z wykorzystaniem biurokracji. Osoba charyzmatyczna w celu sprawowania władzy po zaistniałych zmianach musi posiadać odpowiednie doświadczenie, aby móc sprawować władzę w nowych warunkach. Do przywódców charyzmatycznych należą między innymi: Mahatma Gandhi, Martin Luther King oraz Lech Wałęsa.

Przywództwo sytuacyjne – model stworzony przez Kena Blancharda

Ten model przywództwa zawiera precyzyjne wskazówki dotyczące właściwego zachowania się przywódcy wobec pracownika na poszczególnym etapie rozwoju. Otóż według Kena Blancharda każdy szczebel doskonalenia się podwładnych wymaga od lidera stosowania innych stylów zarządzania jednostką.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz szkolenia z najskuteczniejszych technik motywacyjnych, zbuduj zaangażowanie swojego zespołu, dowiedz się jak efektywnie zarządzać zespołem i rozwojem w firmie. Wybierz nasze szkolenia: szkolenia z zarządzania, szkolenia dla administracji, szkolenie zarządzanie projektami.

Zapoznaj się z całą listą szkoleń menadżerskichPrzywództwo sytuacyjne ma zawsze kilka nadrzędnych celów. Jego priorytetowym zadaniem jest wypracowanie metody efektywnej współpracy pomiędzy podwładnym, a przełożonym. W ramach tego niezwykle istotnego procesu rozwojowego uczestnicy poznają dokładnie metody wyznaczania celów motywujących oraz diagnozowania rozwoju potencjału współpracowników w taki sposób, aby przez zastosowanie stosownego stylu przywództwa umiejętnie przeprowadzać ich przez poszczególne etapy rozwoju.

Ich celem jest zawsze:

 • znaczny wzrost efektywności działań lidera
 • wyznaczanie motywujących celów do działania
 • diagnoza – czyli umiejętność zdefiniowania poziomu kompetencji oraz zaangażowania pracownika w obszarze jego celów oraz zadań
 • elastyczność – czyli umiejętność dopasowania odpowiedniego stylu przywództwa do potrzeb danego pracownika
 • poprawa komunikacji w firmie na linii menedżerowie, a zespoły
 • wzrost motywacji oraz zaangażowania pracowników w zadania

Przywództwo strategiczne – jakie są cechy tego stylu dowodzenia?

Przywództwo strategiczne jest powszechnie stosowane w wielu instytucjach. Dotyczy ono przywódców podejmujących ważne decyzje oraz będących odpowiedzialnymi za ich wdrożenie zarówno w proces funkcjonowania, jak również strukturę organizacji.
Przywództwo strategiczne wymaga od osoby rządzącej raczej bycia menedżerem, niż przywódcom, gdyż w tym przypadku nie poświęca się zbyt dużo uwagi roli, jaką powinien odgrywać w kwestii zaangażowania szerszego grona pracowników w proces zarządzania strategicznego. Każdy dobry i skuteczny przywódca powinien przekazywać grupie źródło pozytywnej energii, potrzebnej do wdrażania konkretnych planów oraz wsparcie mające na celu wzbudzanie poszczególnych inicjatyw.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.