Jakie są rodzaje przywództwa?

Przywództwo to umiejętność wpływania na poszczególne osoby bądź grupy ludzi w celu uzyskania zamierzonych efektów. W zarządzaniu przywództwo oznacza zdolność do wpływania na zachowanie się poszczególnych pracowników w celu realizacji określonych celów. Każde przywództwo opiera się przede wszystkim na autorytecie konkretnej osoby czy władzy, którą to inne osoby dobrowolnie akceptują.

zdjęcie - (the_title())

 
Jakie są rodzaje przywództwa?

Przywództwo to umiejętność wpływania na poszczególne osoby bądź grupy ludzi w celu uzyskania zamierzonych efektów. W zarządzaniu przywództwo oznacza zdolność do wpływania na zachowanie się poszczególnych pracowników w celu realizacji określonych celów. Każde przywództwo opiera się przede wszystkim na autorytecie konkretnej osoby czy władzy, którą to inne osoby dobrowolnie akceptują.

Przywództwo ma na celu:

  • ustalanie konkretnego kierunku działania
  • wypracowywanie wizji przyszłości organizacji
  • nadawanie kierunku działań poszczególnym jednostkom
  • motywowanie oraz inspirowanie dane jednostki do działania
  • wyzwalanie energii w poszczególnych ludziach

Jest ono niezbędne do tworzenia zmian oraz do systematycznego uzyskiwania wyników. Istnieje kilka rodzajów i koncepcji przywództwa.

Przywództwo charyzmatyczne – na czym polega?

Jednym z powszechnie znanych rodzajów przywództwa politycznego jest przywództwo charyzmatyczne. Ten rodzaj przywództwa opiera się przede wszystkim na charyzmie osoby sprawującej władzę. Jednostka ta posiada takie cechy charakteru, dzięki którym może łatwo przekonać do siebie czasem nawet tysiące lub miliony ludzi.
 
Każdy tego tupu przywódca posiada kilka charakterystycznych cech. Wśród wielu z nich można wymienić:

  • przekaz - który to niesie nadzieję na zmiany na lepsze. Przywództwo charyzmatyczne sprawdza się wówczas, gdy ludzie są zmęczeni panującą od dłuższego czasu niekorzystną sytuacją, a wizja lepszej przyszłości zachęca poszczególne jednostki do poparcia osoby, która głosi tak ważne oraz potrzebne zmiany.
  • umiejętność wpływania na ludzkie emocje oraz wywoływanie ich i modyfikowanie - ludzie kierujący się afektami najchętniej popierają oraz obdarzają zaufaniem taką osobę, która wzbudza nadzieje na zmiany.
  • indywidualne traktowanie człowieka który to nie jest „jednym z wielu” lecz wyjątkową osobom której istnienie przywódca charyzmatyczny uznaje oraz bardzo szanuje. Dzięki takiemu zachowaniu lider zdobywa serca milionów ludzi.

Warto zaznaczyć, że rola przywódcy charyzmatycznego jest bardzo ważna w czasie zdobywania władzy, a także w pierwszym okresie jej sprawowania. Następnie, w zderzeniu się z rzeczywistością cecha przywódcy schodzi bardziej na bok i wówczas to podstawa władzy musi być już budowana w sposób tradycyjny z wykorzystaniem biurokracji. Osoba charyzmatyczna w celu sprawowania władzy po zaistniałych zmianach musi posiadać odpowiednie doświadczenie, aby móc sprawować władzę w nowych warunkach. Do przywódców charyzmatycznych należą między innymi: Mahatma Gandhi, Martin Luther King oraz Lech Wałęsa.

Przywództwo sytuacyjne – model stworzony przez Kena Blancharda

Ten model przywództwa zawiera precyzyjne wskazówki dotyczące właściwego zachowania się przywódcy wobec pracownika na poszczególnym etapie rozwoju. Otóż według Kena Blancharda każdy szczebel doskonalenia się podwładnych wymaga od lidera stosowania innych stylów zarządzania jednostką.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz szkolenia z najskuteczniejszych technik motywacyjnych, zbuduj zaangażowanie swojego zespołu, dowiedz się jak efektywnie zarządzać zespołem i rozwojem w firmie. Wybierz nasze szkolenia: szkolenia z zarządzania, szkolenia dla administracji, szkolenie zarządzanie projektami.

Zapoznaj się z całą listą szkoleń menadżerskich



Przywództwo sytuacyjne ma zawsze kilka nadrzędnych celów. Jego priorytetowym zadaniem jest wypracowanie metody efektywnej współpracy pomiędzy podwładnym, a przełożonym. W ramach tego niezwykle istotnego procesu rozwojowego uczestnicy poznają dokładnie metody wyznaczania celów motywujących oraz diagnozowania rozwoju potencjału współpracowników w taki sposób, aby przez zastosowanie stosownego stylu przywództwa umiejętnie przeprowadzać ich przez poszczególne etapy rozwoju.

Ich celem jest zawsze:

  • znaczny wzrost efektywności działań lidera
  • wyznaczanie motywujących celów do działania
  • diagnoza – czyli umiejętność zdefiniowania poziomu kompetencji oraz zaangażowania pracownika w obszarze jego celów oraz zadań
  • elastyczność – czyli umiejętność dopasowania odpowiedniego stylu przywództwa do potrzeb danego pracownika
  • poprawa komunikacji w firmie na linii menedżerowie, a zespoły
  • wzrost motywacji oraz zaangażowania pracowników w zadania

Przywództwo strategiczne – jakie są cechy tego stylu dowodzenia?

Przywództwo strategiczne jest powszechnie stosowane w wielu instytucjach. Dotyczy ono przywódców podejmujących ważne decyzje oraz będących odpowiedzialnymi za ich wdrożenie zarówno w proces funkcjonowania, jak również strukturę organizacji.
Przywództwo strategiczne wymaga od osoby rządzącej raczej bycia menedżerem, niż przywódcom, gdyż w tym przypadku nie poświęca się zbyt dużo uwagi roli, jaką powinien odgrywać w kwestii zaangażowania szerszego grona pracowników w proces zarządzania strategicznego. Każdy dobry i skuteczny przywódca powinien przekazywać grupie źródło pozytywnej energii, potrzebnej do wdrażania konkretnych planów oraz wsparcie mające na celu wzbudzanie poszczególnych inicjatyw.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.