Jakie są teorie motywowania pracowników?

Z tematem motywacji pracowników musi zapoznać się każdy lider. Motywowanie pracowników jest podstawowym zadaniem managera kierującego zespołem. To odpowiednia motywacji pracowników świadczy o tym, czy zadania i cele, które zostały przedstawione przez przełożonego zostaną odpowiednio wykonane.

21 marca 2019
zdjęcie - Jakie są teorie motywowania pracowników?

 Jakie są teorie motywowania pracowników?

Z tematem motywacji pracowników musi zapoznać się każdy lider. Motywowanie pracowników jest podstawowym zadaniem managera kierującego zespołem. To odpowiednia motywacji pracowników świadczy o tym, czy zadania i cele, które zostały przedstawione przez przełożonego zostaną odpowiednio wykonane.

Skuteczny manager to taki, który potrafi właściwie profesjonalnie, z wykorzystaniem wszystkich dostępnych zasad i technik motywować pracowników. Wiedzę w tym zakresie można zdobyć korzystając z różnego rodzaju szkoleń. Celem szkolenia z motywowania pracowników jest poszerzenie wiedzy o pojęciu motywacji, omówienie zasad motywowania do pracy oraz motywatorów do pracy. Ponadto szczegółowo zostaną zaprezentowane różne teorie motywacji.

Zagadnienie motywacji od dawna i dość często występuje w literaturze. Dzięki temu można zgromadzić wiele definicji tego pojęcia. Oto niektóre z definicji.
T. Pszczołowski w 1978 roku napisał, że motywacja to wpływanie na zachowanie się podmiotu działania za pośrednictwem bodźców, które to przekształcone zostaną w motywy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W dużej mierze umiejętności przywódcze można wypracować. Dobre zarządzanie zespołem to sztuka dobrego motywowania oraz delegowania zadań. Zdobądź niezbędną wiedzę potrzebną, by zostać EXELLENT MENAGEREM! Zapraszamy na szkolenie z zarządzania zespołem.

Mogą Cię również zainteresować: zarządzanie projektami szkolenie dofinansowane, szkolenie rozwiązywanie konfliktów w zespole.

Z kolei zaś H. Koontz, O’Donnell, H. Weihrich, w 1984 roku motywację zdefiniowali jako czynnik który wywołuje następujący łańcuch reakcji. Początkiem tego łańcucha są odczuwane potrzeby, powodujące określone żądania. Zaś niespełnione pragnienia prowadzą do wzrostu napięć psychicznych i w efekcie przyczyniają się do podjęcia działań zmierzających do osiągnięcia założonych celów.

Biorąc pod uwagę mnogość definicji, w celu zrozumienia co to jest motywacja w pracy warto uczestniczyć w szkoleniu o tej tematyce.
Tak jak wiele jest definicji pojęcia motywacja tak samo jest sporo teorii motywacji. Warte uwagi teorie motywacji to:

 • Teoria modyfikacji zachowań wg Skinner 1971 rok;
 • Teoria redukcji siły napędu wg Hull 1951rok;
 • Teoria społecznego uczenia się wg Bandura 1977 rok:
 • Teoria społecznego uczenia się wg Rotter 1954 rok;
 • Teoria motywacji wewnętrznej wg Deci 1975 rok;
 • Teoria oczekiwań wg Vroom 1964 rok;
 • Teoria Maslowa 1954 rok. Opracował on powszechnie znaną hierarchię potrzeb człowieka. Mówi ona o tym że zaspokojenie potrzeb wyższych jej szczebli jest możliwe dopiero po zaspokojeniu potrzeb niższych. Szczeble te obejmują potrzeby: fizjologiczne, bezpieczeństwa, przynależności, szacunku i samorealizacji.
 • Teoria ERG to inna hierarchia potrzeb. Wskazuje ona na trzy poziomy hierarchii: egzystencja, przynależność oraz rozwój. Mówi on inaczej niż Maslow, że poziomy te mogą być realizowane jednocześnie. (Alderfer 1972 rok)
 • Dwuczynnikowa teoria Herzberga. Wskazał on na istnienie czynników wyższego rzędu czyli motywacyjnych oraz podstawowych czyli higieny. Do czynników motywacyjnych zaliczyć przede wszystkim można: uznanie, rozwój, awans,, odpowiedzialność, zaś do higieny: warunki pracy, stosunki międzyludzkie, bezpieczeństwo wynagrodzenia, oraz styl kierowania. (Herzberg 1966 rok )
 • Teoria osiągnięć wg McClelland 1961 rok;
 • Teoria X i Y wg McGregor 1960 rok.

Każdy uczestnik na szkoleniu pozna zasady motywowania pracowników a w szczególności omówione zostaną: zasada proporcjonalności, zasada zróżnicowania, zasada zachowania progów bodźcowych, zasada niewielkiej odległości czasowej, zasada internalizacji celów organizacji, zasada kompleksowości i systematyczności, zasada prostoty i przejrzystości systemu motywacyjnego, oraz zasada umowy prawnej.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W dużej mierze umiejętności przywódcze można wypracować. Dobre zarządzanie zespołem to sztuka dobrego motywowania oraz delegowania zadań. Zdobądź niezbędną wiedzę potrzebną, by zostać EXELLENT MENAGEREM! Zapraszamy na szkolenie z zarządzania zespołem.

Mogą Cię również zainteresować: zarządzanie projektami szkolenie dofinansowane, szkolenie rozwiązywanie konfliktów w zespole.

Menedżerowie w trakcie szkolenia dowiedzą się jakie są najlepsze motywatory do pracy. Motywatory to bardzo ważne zagadnienie bowiem, powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb danego pracownika. Każdego pracownika co innego demotywuje i motywuje. Elementem, który decyduje o tym to system wartości i osobowość pracownika. A zatem motywować może: kasa, pochwała, realizacja pomysłów, wyzwania, klimat w pracy, zadowolenie a także stabilność.
Dzięki wykorzystaniu w praktyce przez menedżerów wiedzy uzyskanej na szkoleniu powinni oni zyskać lojalnych podwładnych, zadowolonych z wykonywanej przez siebie pracy, którzy będą się angażować się w rozwój przedsiębiorstwa. Warto jednak pamiętać, że cały proces motywowania powinien być konsekwentny w jego stosowaniu.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.