Każdy z nas zapewne dobrze wie, że stosunki na linii szef- pracownik często są dość trudne. W końcu każdemu z nas nie jest tak łatwo się podporządkować, co oczywiście nie oznacza także od razu, że chcemy być szefami, lecz po prostu, że lubimy mieć nad sobą człowieka, którego rzeczywiście cenimy. Jak zatem widać, szacunek pracownika do kierownika/ szefa znaczy bardzo dużo i przekłada się nawet bezpośrednio na efektywność pracy. Warto zatem o to zadbać.
Jak zbudować wizerunek dobrego szefa?
Niemniej jednak kierowanie takim zespołem pracowniczym i wzbudzenie szacunku nie jest wcale takim prostym zadaniem. Pomyślmy zresztą przez chwilę sami - kogo najbardziej szanujemy? Albo przeciwnie - jakie osoby nie wzbudzają niczyjego szacunku? Przede wszystkim zatem dość trudno jest być szanowaną osobą, jeśli się podejmuje nieracjonalne decyzje, nie ma się wiedzy, nie panuje się nad emocjami. Ponadto nie szanujemy osób, które każą nam coś robić, same się do tego nie stosując. Na pewno także mamy problem z szefami, którzy nie potrafią nas zrozumieć, nie dostosowują zadań do naszych umiejętności. Podsumowując można śmiało powiedzieć, że szef musi dbać o swoją wiedzę, umieć przewodzić, znać się na psychologii oraz być pewnym siebie człowiekiem.
Kierowanie zespołem pracowniczym - szkolenie
Jak zatem widać- trudno aby jednak osoba umiała sama z siebie wszystko. Dlatego też chcąc być szefem, starając się o to stanowisko, albo też chcąc zatrudnić jakąś osobę jako kierownika, warto pamiętać o możliwościach, jakie dają różne szkolenia. Na pewno będą to klasyczne szkolenia z zarządzania zespołem pracowniczym mówiące o tym, jak motywować innych, jak z nimi rozmawiać, jak budować swój autorytet i wizerunek czy też jak wykształcić w sobie pewne cechy charakteru. Czasem jednak będą to mniej bezpośrednie szkolenia - poprawiające wiedzę, kompetencje danej osoby, jego znajomość tematu czy też dotyczące rozbudzenia w sobie pewnych cech jak kreatywności, innowacyjności czy też elastyczności albo przeciwnie - uporządkowania i zarządzania czasem.